Şişeyle Kuluçka

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2011 10:14

Daha önceden yapmış olduğum ve yine DIY sistemlerde paylaştığım kuluçkamı dün kurdum ama maalesef çalışmadı.
Bilemiyorum, belki kullandığım tülün çok sık delikli olmasından veya şişe tabanının genişliğinden.. Ama sonra deneyerek başka bir yöntem buldum ve gerçekten iyi sonuç aldım.

Bu yeni bulduğum yöntem için sadece bir şişe, iki parça sineklik teli veya tül parçası, bir de yapıştırmak için silikon veya tutturmak için cırt (plastik kelepçe) veya misina..

Şişenin tabanını kesip bir parça tül bağlıyoruz, yandan bir tane delik açıyoruz (ben tül çok sık diye iki delik açtım) yumurtaları koyup şişenin ağzına da tül sıkıştırıyoruz.. Kapakta bir delik olması lazım, hava burdan dışarı çıkacak.. Yandan açtığımız deliğe de hava hortumunu takıyoruz, işlem bitiyor.. Şişenin tabanına kadar uzanabilen (içten) uzunlukta bir iğne bulabilirsek eğer, şişe tabanınıkesmeye gerek yok, içerden iğneyi uzatarak delikler açmamız yeterli olacaktır.. Dışardan delinmemesi lazım, çünkü dışardan delince içerisi pürüzlü oluyor ve yumurtaların patlamasına sebep olur..
Video sanırım anlatıyordur işe yararlılığını;
[VID]http://www.izlesene.com/video/4gunluk-sari-prenses-yumurtalarim-46ms/4254965/embed[/VID]
NOT: Lapaktaki hortumun gereği yok, ben onu çıkarmakla vakit kaybetmek istemedim. Bi de normal sineklik teli ile yaparsanız buşekilde durup durup zıplamalar olmaz, benim tül çok ince olduğu için böyle oldu ama hoşuma da gitti doğrusu, annenin ağzında çevirme hareketine daha yakın oldu.. Ama yine de içime sinmedi, bu videoyu çektikten sonra o üstteki tül parçasına yorgan iğnesiyle delikler açtım, gözenekleri büyüdü biraz, daha az sarsıntılı ve rutin olarak dönüyor şimdi yumurtalar.. Gözenekleri görünür bir malzemeyle yapılırsa sorunsuz çalışıyor. Hava hortumunu ne kadar çoklayabilirsek o sayıda kuluçka yapma imkanı var basit bir şişeyle..

Sağlıklı yavrular dileğiyle..
cokmutlu2011-08-06 13:54:12

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2011 08:38
Kapak kısmındaki tül, çok sık olduğu için havayı kesik kesik veriyordu.. Bu yüzden delikler açtığım yeni bir kapağı taktım ve sorunsuz çalışıyor.. Video yüklemesi bitince paylaşacağım..
[VID]http://www.izlesene.com/video/siseden-diy-kulucka/4292739[/VID]
[VID]http://www.izlesene.com/video/diy-kulucka-46ms/4292747[/VID]
cokmutlu2011-08-12 08:54:23

ßykara Çevrim Dışı

İl: Nevsehir
ßykara Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2011 14:08
Büyük (kalın hortumun ucu nereye gidiyor )

edebi_kisilikÇevrim Dışı

İl: Karabük
edebi_kisilikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2011 14:14
Su içinde kalıyor bu saye de akvaryumuda havalandırmış oluyorun

ßykara Çevrim Dışı

İl: Nevsehir
ßykara Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2011 16:19
Hımm güzel yöntem inşallah kısmet olursa bidaha ki yumurtalara böyle yapacağım

edebi_kisilikÇevrim Dışı

edebi_kisilikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2011 17:20
Valla ben de akvaryumu yeni kuracam ama yavru alma ihtimalim olursa kesinlikle deneyeceğim

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ağustos 2011 11:16

Kulanım sırasında kapağa taktığım tül çok sık delikli olması sebebiyle sıkıntı oluşturdu, ilk videoda velli oluyor zaten.. Son videolardaki haliyle net görüldüğü üzere o kalın hortumun bulunduğu kapağı çıkardım, yerine iğne ile delikler açtığım başka bir kapak taktım.. Yani yapacak olursanız kalın hortuma falan gerek yok.. Hatta ben gecenin 2sinde bu kuluçkayı kurmak zorunda kalıp aceleyle şişeye yandan delik açmıştım.. Siz bilindiği usulle (hazır kuluçkalardaki gibi) kapağa bir büyük diğerleri küçük delikler açıp, büyük deliğe hava hortumunu takarak kullanmak daha kolay olacaktır..

Taban kısmında kullandığım sık delikli tül sayesinde de hiç kayıpsız büyüttüm yumurtaları, ama maalesef erken acıktıkları için 5tane kardeşlerini öldürdüler.. Isırışlarını gözümle gördüm ve hayretler içinde kaldım.. Size de çok sık bir tülü tabanda kulanmanızı öneririm.. Sinek teli maalesef pisliklerin kuluçkaya girip yumurtaların mantarlaşmasına sebep oluyor..

Sağlıklı ve bol yavrular...
cokmutlu2011-08-29 11:41:05

edebi_kisilikÇevrim Dışı

edebi_kisilikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ağustos 2011 12:04
Ben de ilk fırsatta yapmayı plannlıyorum. Acil lazım olmasa bile hazırda bi köşede durmasında fayda var. Dışardan almaktansa kendinin yapması hem daha ucuza mal olacak hem de daha zevkli olacağını düşünüyorum. Tabi biraz el mahareti gerekiyor...