Durso için fikirleriniz?

arbayÇevrim Dışı

İl: Izmir
arbayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2011 09:57
Merhaba imzamdaki sistem için 4. sayfada durso sistemi yapmaya karar verdim. Sump sistemimin geri dönüş boruları çok ses yapıyor. Su sesi değil hava sesinden rahatsız oluyorum. Kullanan deneyen varsa ne derece etkili olduğu ve ne sorunlar çıkarttığını öğrenmek istiyorum. Tıkanma pislik hava yapma vs. vs. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üsttekiler benim resimlerim alttakiler alıntı...

Aşağıdaki resim ise en favori durso sistemim.

Aşağıdakilerde en beğendiğim ince dusro sisteminin biraz daha geliştirilmiş halinin projesi.

Kısaca anlatmak gerekirse 5 ana parçadan oluşuyor. Bunlar ön iki yan ve alt parçalar olmak üzere işin kalbini oluşturan yarım daire şeklinde parça ile tamamlanıyor. arka ve üst kısımlar açık kalıyor. Yarım daire parça ark camdaki deliğin hemen üzerine silikon ile birleştirilecek. Sistemin tamamı arka cama yapıştırılarak oturtulacak. köpük arka fon içine giricek ve iş bittiğinde düzgün çalışırsa arka fon renginde boyanarak kaybolması sağlanacak. yani hiç görünmüyecek.

Çalışması ise şöyle. Izgaralardan taşan yüzey suyu durso sistem içine akarak yüzeyin sürekli temiz kalması sağlanıyor. Taşan su yarım dairenin alt çizgilerinin üzerinde kalarak sump geri dönüş suyunun pimaş borusu içinde yankılanarak geri dönen su sesinin (hava sesinin) su içinde yok olmasını sağlıyor. Böylece sump borusundan geriye bir hava dönüşü söz konusu olmuyor.

Fikirlerinizi yorumlarınızı ve yardımlarınız bekliyorum arkadaşlar. Mesela bu yarım daire şeklindeki iç parçanın üstünde çok ince bir delik olmalımı?

Pardon ölçüleri belirtmemişim: Genişlik 12cm Yükseklik 8 cm derinlik 4 cm.

arbay2011-10-26 10:38:16

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

arbayÇevrim Dışı

İl: Izmir
arbayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ekim 2011 17:38
Neden kimse bir şeyler yazmıyor. Çokmu karmaşık yada ben mi anlatamadım? Kimseden yapmasını denemesini felan istemiyorum ki. Sadece nasıl olur sizce diye soruyorum. Fikir bekliyorum ama kimseden ses seda yok. arbay2011-10-28 17:39:08

Patriot AyhanÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
Patriot AyhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ekim 2011 12:35
Çizimlerini sen düşünerek yaptığın için anlaşılması kolay gibi geliyor.
Fakat ilk baktığın anda anlam veremiyorsun. En azından biraz anlamaya çalışmak gerekiyor.

Durso sistemi kullanmadım, performansını bilmiyorum.
Bence güzel olmuş, boruyu altta yarıp suyu sisteme almışsın ve hazneyi minimize etmişsin.
Normal durso çalışıyorsa bu da çalışır.

Bu arada çizimlerindeki güzellik, 3'lü setindeki köşebent işçiliğine yansımamış.
Keşke altları 45 derece kesseymişsin.