Minimum ihtiyaçlar neler?

Emre ÇakınÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Emre ÇakınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 02:50

Merhaba ;

Deniz akvaryumlarıyla ilgili deneyimli üyelere sormak istediğim bir soru var ;

Bir çift Clown Fish'i yaşatmak için gerekli minumum donanım nedir?

Akvaryumun litre olarak kapasitesi , canlı kaya (kg olarak) , filtre (mesela iç filtre kullanılabilir miyiz ? ) , protein skimmer , vs...

Bunların hepsinin minumum özellikleri ne olmalıdır cevaplarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aqualine(bursa)Çevrim Dışı

İl: Bursa
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 12:25

Eğer yanlızca bir çift clown bakmak istiyorsanız 50 yada 60 litre bir ebatında bir tanka 33 litreye bir kilo tuz tekabul edecek şekilde suya karıştırın zeminde aragonit kum kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim kum kalınlığını yüksek tutmayın canlı kaya ise kaliteli ve iyi kür edilmiş bir 6,7 kilo size yetecektir akvaryumunuzun içine koyabileceğiniz hava taşlı bir protein skimmer iş görecek ve iç sirkülasyon için düşük kapasitede bir maxi jet motoru kullanacaksınız akvaryuma tuz ve kum ilave edildikten sonra (Bu litrede mutlaka ve mutlaka osmoz su kullanın ( TURKUAZ SU KULLANABİLİRSİNİZ ÖNCEDEN BİR HATA YAPIP ŞEBEKE SUYU KULLANMAYIN.) akvaryumun içine bir adet beze sarılı ölü  karides atın bakteri popülasyonu için döngüyü hayata geçiren amonyağı oluşturacaktır boşuna cyle vs. para vermeyin akvaryumunuza bir adet te şelale filtre gerekli olacak elyafı bir iki günde bir değiştirin (Şunu asla unutmayın deniz akvaryumlarında yaşanan balık kayıplarının başlıcası birden yükleme yapılan tanklarda meydana gelir.1. gün karides beze sarılı tankınızda dursun ertesi günün sabahı protein skimmer ve şelale filitreyi çalıştırmaya başlayın 5 gün kadar sonra akvaryumunuza 1 adet velifera ekleyin bu arada  tankınıza bir adette ısıtıcı eklemeyi unutmayın ve dereceyi 25 dereceye getirin (tuz yoğunluğunu başka bir kapta artırarak uygun seviyeye getirmeyi bekleyin acele etmeyin 1000/23 lük bir değerde yüksek salınımdan ötürü ölebilir tuzu azar azar ekleyin ve tuzun yoğunluğunu  1kğ 33 litre üzerinden kademeli olarak arttırın gerekirse ki (benim fikirim boş tankınıza her gün balık var gibi azar azar yemleme yapın.sonra gerekli test kitlerinize ihtiyaç duyabilrisiniz ( bunlar amonyak ve ilk anda nitrit olacak ) iki element te akvaryumdaki canlılar için oldukça zehirli ve öldürücüdürler ikisininde sıfır  derecesinde olduğunu görene kadar canlı eklemeyin ne zaman ki sıfırlanır o zaman sağlık ve mutlu bir şekilde balık ekleye bilirisiniz Birde Açıkçası sorulan bu istekler topiklerde ayrıntılı bir şekilde sunulmuş ve görebilmeniz için  geçmiş günlere gidebilme yetkisi tarafınıza verilmiştir Siz anlattığım kurulum  biraz yemek tarifi gibi olmuş olabilir.lakin sade ve yalın bir dil kullanmak istedim. 

Minumum size çıkacak fiyatıda size belirteyim size danışmadan ben hesapladım ortalama(tuz ,ps,şelale filtre,kum,ısıtıcı aydınlatma size kalmış balık akvaryumlarında aydınlatma sizin zevkiniz göre düzenlenir bu ebat için pl lambalar müsait bir çift pl lamba size yetecektir. renk  kırılmasını gerçekleştirin aydınlatma önemlidir 18000k actınıc+ pl lambarda lümensleri ve kelvinleri tam bilmiyorum ancak yeterli beyaz ışında sağlanması gerekiyor  aklıma gelen gereksinimler bunlar sabırlı olun ve ağırkanlı davranın.300 ytl lik bir maliyet tablosu akvaryum hariç aklıma gelen miktardır..

aqualine(bursa)2006-11-20 12:33:52

Emre ÇakınÇevrim Dışı

Emre ÇakınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 18:29

Bahadır bey detaylı cevabınız için teşekkür ederim , forumları aratırsanız bu tür bir içeriğe rastlayamayacağınızı görürsünüz , en azından ben bulamadım , varsa ve bulamadıysam benim hatam özür dilerim.

Yalnız bu sizin yazınız ufak çapla deniz akvaryumuna adım atmak isteyenler için kaynak niteliğinde olacaktır.

Yani burdan öğrendik ki bir çift balık da olsa ps'siz ve diğer ekipmansız bakıp yaşatmamız imkansız.Bu iş küçük çapta da olsa ciddi  sayılabilecek bir yatırım gerektiriyor.

Gönderim Zamanı: 21 Kasım 2006 10:42

Ps kullanmam derseniz düzenli su değişimi  örnegin haftada %10 luk bir su değişimi  belki iki clown için yetecektir ama uzun soluklu olması açısından bir ps eklemenizde fayda var ben teşekkür ederim  saygılar.

yankov zladÇevrim Dışı

yankov zladÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 13:57

ARKADAŞLAR BENİM 2 SORUM OLACAK ,

İLKİ , 500 LT LİK BİR KURACAĞIMIZI DÜŞÜNÜRSEK , İÇİNE HİÇ ŞEBEK SUYU KOYMAYACAKMIYIZ . DİĞERİ , DENİZ AKVARYUMLARINDA PS OLUNCA SU DEĞİŞİMİ HİÇ YAPILMIYORMU ...

Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:41

Su değişimi her daim yapılmalı şebeke suyu mümkün olduğunca koymayın ancak konursada balıklarınız ölür vs. değil ancak biraz fazla yosununuz olur ve bir takım problemleride beraberinde getirir ps olsun olmasın her zaman su değişimi gereklidir..

amberÇevrim Dışı

amberÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2006 18:52
ben de buna benzer bi akvaryum kurmak istiyorum yanlız ps ne bilmiorum ve herşeyi dahil 300 400 ytl tutucak bi akvaryum yaratamak istiorum ancak okadr param var.. ayrıca anlatım çok güzel olmuş elinize sağlık bende birçok pratik bilgi edinmiş oldum