balıklar sürekli kaşınıyorlar..

kanatlıÇevrim Dışı

İl: Kayseri
kanatlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 14:38
Meraba arkadaşlar. balıklarımda sürekli kaşınma hareketleri gözlüyorum. nitrit le ilgisi olduğunu duymuştum ve nitrit yokedici nitrivec kullanıyorum fakat yinede sorun devam ediyor. sebebini çok merak ediyorum ve önlemek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.. 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
İl: Ankara
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 14:49

Akvaryumunuz yeni kurulan bir akvaryum değilse nitrivec kullanmanıza gerek yok.(Nitrivec ilk akvaryum kurulumunda nitrat-nitrit döngüsünü hızlandırmak için kullanılır.Oturmuş olan akvaryumda kullanmaya gerek yoktur.Paranızı boşuna bunlara vermeyin).Su değişimlerinize dikkat edin. Haftada %10-%20 su değişimi yapın mümkün olduğu kadar 2-3 gün dinlenmiş su ilave ederseniz aqutan gibi kimyasallarıda kullanmanıza gerek kalmaz.

Bunları yaptıktan sonrada halen sürtünme devam ediyor ise bir parazit sorunu olabilir.

Saygılar.

davinciÇevrim Dışı

İl: Konya
davinciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 15:01
benimde akvaryumumda sürtünme sorunu vardı haftada %20 lik su değişimi ve kesinlikle dip çekimini uygulayarak su değişimini yapın hiç bir sorun kalmıyacak  şimdiden sağlıklı balıklar dilerim..

innocent_crazyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 15:28

KAYAÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
KAYAÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 15:39
AKVARYUMUNUZA 1 ÇORBA KAŞIĞI TUZ ATARSINIZ SORUNUN ORTADAN KALKTIĞINI GÖRECEKSİNİZ...  

Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 15:41

Akvaryumdaki vatoz tuzdan zarar göreceği için tuzun kullanımı da önemli. Akvaryumdan aldığınız suya bir avuç tuzu ekleyin ve eritin. Bu tuzlu suyu akvaryuma belli aralıklarla azar azar verin.Tuz hem bitkilere hem vatoza tehlike teşkil edebilir.

Saygılar

AkvaristÇevrim Dışı

[C]2,2,14765[/C] [C]2,3,14765[/C]
AkvaristÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 16:08
Balıklarınız parazit olmuş olabilir.Parazit ilaçları veya öncelikle tuz kullanmayı deneyin.

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 16:36

Akvaryumda herhangi bir ilaç kullanmadan önce tavsiye edilen diğer uygulamaları yapın ve gözlemleyin.Sorun devam eder ise akvaryumunuzda ilaç kullanın.Mümkünse hastalıklı olan balığı tespit edin ve ayrı bir karantina akvaryumuna alarak tedaviye burda devam edin.

Akvaryumunuzda tuz kullanırken sofra tuzu kesinlikle kullanmayın,Tuzlu suyu akvaryuma karıştırırken birden boşaltmayın ve direk bir balığın üstüne gelecek şekilde dökmeyin.

Kaya tuzunu akvaryumdan alacağınız suda eriterek akvaryumunuza yavaş yavaş ve akvaryumunuza tek bir noktadan değil değişik noktalardan dökün.

Saygılar.

kanatlıÇevrim Dışı

kanatlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 17:28
arkadaşlar su değişimini hiç aksatmam zaten su değişimi yaparken dip çekimi de yapıyorum suyu değiştirdiğim gün 4-5 balıkta vardı tuz + aqutan + 3 damla nitrivec damlattım . anlamadım yani balıklar dış parazitmi , beyaz benekmi ? birinde değilki sorun . akvaryuma şimdi etilen mavisi ve tuzmu ekleyeceğim?

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 17:38

kanatlıÇevrim Dışı

kanatlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 17:40

wallahi emrah bey o linke baktım ama o kadar çok ve karışık şeyler yazıyorki hatta şu anda hala okuyorum ..

Saygılar..

kanatlıÇevrim Dışı

kanatlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 17:56

Yardımcı olan tüm arkadaşlara burdan saygılar selamlar , uygulayıp bekleyeceğiz başka çare yok. hepinize tek tek teşekkür ederim bizlerde bir gün sizin gibi tavsiye veren kişiler olursak başkalarına yardım ederiz İnşaallah..

İyi akşamlar.. Saygılar..

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 17:57

Emin Bey sizde haklısınız ama sonuçta sürtünme dediğiniz olay hepimizin sorunu.Şahsen ben burdan sizin durumunuz dış parazitten kaynaklanıyor diyemem.

Akvaryumu aldığım günden itibaren aynı durum bendede var ama şuana kadar önemli birşey olmadı.Haftalık %10-%20 arası dip çekimi yaparak su ilave ediyorum.Yaklaşık bir avuç kadar kaya tuzu ilave ediyorum.

Eğer gözlemleriniz sonucu sürtünme aşırı boyutlarda ise dış parazit tedavilerini uygulayın derim.

Saygılar.

kanatlıÇevrim Dışı

kanatlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 18:00
Saygılar Emrah bey özellikle yardımcı olmaya çalıştınız , tüm tavsiyelerinizi değerlendirip tek tek uygulayacağım sonuç çıkarsada haber vereceğim teşekkür ederim..