vatozumu yeni aldım su sürekli bulanık

GreeneyesÇevrim Dışı

İl: Istanbul
GreeneyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 21:45

selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım...

bir kaç gün öncesine kadar 4 tane kaplumbağam vardı..hepsini ishal sonucu kaybettim.onların tedavisi sürerken 2 tane daha cinsi farklı yavru kaplumbağa ve 12 cm boylarında leopar desenli bir vatoz aldım...diğer kaplumbağaların olduğu akvaryumu ve filtre vs..leri bunlara bakteri  bulaşmasın diye çamaşır suyu ile yıkadım.bolca duruladım..ölenler farklı bir yerde ölümü beklerken bu yeni arkadaşları eski ve temizlenmiş akvaryuma koydum...buraya koymadan önce vatoz arkadaş koyduğum küçük kaptan kendini dışarı attı..intihar irişimimi yoksa hesap hatası mı yaptı bilemiyorum.

filtrenin süngerleri hemen durulanmayacağı için filtrelerini koymadım.hergün sularının %70 ni değiştirerek temizlik sağlamaya çalışıyorum...bu bahsettiğim olay 2 günlük bir mevzu...bugün iç filtrelerinin süngerini takıp çalıştırdım fakat henüz dış filtrelerini takmadım..biraz daha suda bekletmeyi uygun görüyorum...akvaryumum 20*60* boy 40...kaplumbağalar için kuru bölge zeminde de çakıl taşları mevcut..ısıtıcım 30 derecede...

ilk defa vatoz beslediğim için

*çamaşır suyuna batırılmış dış filtre karbonu bozulur um .yenisinimi almalıyım.

*vatoz için akvaryumda eksik bir şeyim varmı...

*bu vatoz sürekli filtreye yada bir yere sabit duruyor bazende ters yatıyor öldü sanıyorum..bu normalmiş forumda okudum ama sebebi nedir

*bu balık geldiğinden beri su hiç berrak olmadı..dış filtremi takınca durum ne olacak bilemiyorum ama değiştirdiğim su yediğimiz balık gibi kokuyor...bu bulanıklığın balıkla bir ilgisi var mı

*kakası bütün akvaryumu iki tur dönecek kadar uzun ve süreklilik arz eden bir ip gibi.bu balık akvaryumu temizlerken bir yandan da kirletiyor mu.

*dip yemi ve pul yem aldım günde kaç kere tahminen ne kadar vermeliyim.

değerli zamanınızı ayarıp okuduğunuz için teşekkür ederim.cevap verecek arkadaşlara şimdiden minnettarım.

">

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AngelsLamentÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
AngelsLamentÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 21:48
Arkadaşım pek bilgim yok ama keşke çamaşır suyu yerine dezenfekte etseydin..Çünkü temizlik maddelerini ne kdr durularsan durula etkisi kolay kolay geçmiyor.

sener1907Çevrim Dışı

İl: Ankara
sener1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 21:52
Camasır suyu zararr verebilir çünkü kimyasal temizleyiciler kolay kolay arınmaz.Ayrıca camasır suyuyla filtrende olusan bakterileride yok etmişsin.Suyun kokmasıda eğer balığa dip yemi atıyorsan bu yemler genelde cok kötü kokar ve suyu bulandırır sanırım suda olusan kokuda bu yüzden. 

GreeneyesÇevrim Dışı

GreeneyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 21:54

Dezenfekte derken ne kullanmalıydım mesela? Ben kaplumbağaları veterinere götürdüğümde kendisi bana çamaşır suyuna yatır akvaryumu dedi. Kendilerinde kocaman bir akvaryumu vardı. Onlar da öyle yapıyormuş. Bundan sonrası için ne kullanmalıyım dezenfektan olarak?

Lütfen imla kurallarına uyunuz.

encort2006-12-15 14:44:0

GreeneyesÇevrim Dışı

GreeneyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:00

Bir de bu vatoz leopar vatoz mu? Aldığımız yer fiyatı dışında hiçbir bilgi vermedi. dip yemini vermesem ne ile beslenir hayvan? Kapluşlara verdiğim yemlerin dibe çökenlerini yerse yeter mi?

Çok mu soru sordum?

encort2006-12-15 14:45:31

AngelsLamentÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
AngelsLamentÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:13
Dzenfekte etmek için bazı maddeler var ama bende bilmiyorum tam olarak kusura bakma biri birazdan sana isim verir ama merak etme..Birde vatozlar salatayı çok sever..Hem bilgi alamdığın yerle pek muhattap olma derim..

GreeneyesÇevrim Dışı

GreeneyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:25

İstanbul da bilgi verecek kadar bilgiye sahip petshop mu var ki? Adamlar ticari bakıyorlar olaya. Kaplumbağalar için vitamin arıyorum. Marka ile gidiyorum adama bana balıklar için vitamin veriyor. Bir de üstüne pişkin pişkin "Hepsi aynı balıklara da kaplumbağalara da kullanabilirsin." diyor.

Ah ahh…

encort2006-12-15 14:46:57

PlatanouseÇevrim Dışı

İl: Antalya
PlatanouseÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:27
Vatozu yemlemek için salalık, kabak gibi sebzelerin yanına bir de hafiften haşlanmış ıspanak, lahana gibi sebzeler de kullanabilirsiniz.
Havuç gibi kök bitkilerini kullanmak isterseniz düzgün pişmiş olması sindirimi açısından daha uygundur.

GreeneyesÇevrim Dışı

GreeneyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2006 22:51

Hııım… Yeme olayını çözdük. Sağolun. Diğer soruları cevaplayacak arkadaşları sabırsızlıkla bekliyorum. Çok alem hayvan bu vatoz.

encort2006-12-15 14:48:10

Aysa_AyYildiZÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Aysa_AyYildiZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 16:29

Cok sirin bi vatos, aynisina benzer bendede var. Iki secenek arasinda kaldim: ya Glyptoperichthys gibbiceps yada Hypostomus plecostomus. Ayirt edemiyorum bunlari ama bi ortak yanlari varki, ikiside yarim metreyi gecio buyuyunce, umarim akvaryumun baya bi büyüktür. En az 400 litrelik olmasi gerek...

* Camasir suyunda kesinlikle hic bisi temizleme. Eger temizlemek zorunda kalirsan, kaynamis suyla temizlemeni tavsiye ederim. Baliklara yoksa zarar verebilir.

* Akvaryumda agac kökü vardir umarim... Ve saklanabilecek yuvalar gerekli, yoksa kisa zamanda stress nedeniyle kaybedebilirsin.

* Bendeki latos kesinlikle ters yattigini görmedim onun icin bisi diyemiyecegim (normal oldugunuda kesinlikle inanmiyorum!) ama dedigim gibi saklanabilecek yerleri olmasi gerekio. Normalda bulamazsa biyer, filtrede durur.

* Suyun berrak olmayisina sasirdim, cünkü bende simdiye kadar hic bi problem olmadi. Bununla bi alakasi oldugunu düsünmüyorum.

* Kakasina gelince :) Uzadikca uzuyooooor :) Yapabilecek bisi yok... Cok cabuk buyudugunden olsa gerek diye dusunuyorum.

* Eger tek bi latosun varsa, bi tane dip yemi yeterli günde bi kere. Ama salatalik, marol, patates, bezilya, ispanak gibi seylerde atabilirsin, benimki patatesi cok seviyor, ustune yapisip kaliyo. :)

Yarim yamalik turkcemle anlatmaya calistim, umarim okuyabiliyorsundur :)

Engin ERTÜRKÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
Engin ERTÜRKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2006 13:41

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Suyun sürekli bulanık olması bence çok yem verdiği için, ayrıca vatozun dışkısının çok (uzun) olmasıda bu yüzden olabilir. Akadaşımın yem konusunda daha dikkatli olmasını tavsiye ediyorum.

Saygılarımla...