astronot hakkında bilgi

japanÇevrim Dışı

japanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 15:07

Merhaba degerli akvaryum severler;

Ben bu astrnotlara gercekten taktım 30 ltr akvaryumda 1 adet beslıyorum ama hakketen guclu vede akıllı balıklar 4 ay kadar sonra yenı akvaryumua yerlestırcem balıgım sayet omru var neyse arkadaşlar bu balıgı max boyuta ulastıran yemler ılaclar gereklı materyeller nelrdir birde mumkunse astronotlarınızn resmını eklemenızı rıca ederım bende sanırım bır kac gun ıcınde eklıcm camım arkadasımdada.

Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

captsquashÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
captsquashÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 15:55
Bence düzenli su değişimi ve protein ağırlıklı yemler astronotu inanılmaz biçimde büyütüyor ve ben haşlanmış midye eti + haftalık %25 su değişimi ile 4 ayda 11 cm büyütebildim. 4 ay biraz geç bir süre çünkü 4ayda balık yaklaşık 12cm büyüyebilir. Fikirlerinize karışmak istemem ama akvaryumu büyütünce astronot alın hayvanlar eziyet çekmesin

PosseidonÇevrim Dışı

[B]2213,1[/B]
PosseidonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2006 12:47
Bendeki oscarlar şu anda 15cm civarında ve 2 ay önce aldığımda ( aynı zamanda arkadaşımada 2 almıştık ) 7-7,5cm cicarında idi. Ve 50lt akvaryumda 2 papağanla beraber 2 oskarım vardı. Fakat filitre ve su değişimim çok iyi idi. 2 ayda 15-16 cm oldular. Ama bu balıklar için büyük akvaryum en uygunu.Çünkü suyu çok çabuk kirletiyorlar ve epey uğraşmanız gerekiyor. Bende şu anda 250 lt. Akvaryumdalar . Yaza 500 litre veya üstü bir tanka alacağim. Bu güzelliklere büyük akvaryum şart.

bloodcurdlerÇevrim Dışı

İl: Ankara
bloodcurdlerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2006 12:53

arkadaşlar düzenli su değişimi yapıyorum diyorsunuz da dış filtre varken de düzenli su değiştirmemiz gerekir mi

eğer gerekliyse boş yere mi alıyoruz dış filtreyi

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2006 23:49
astronot iyi seçim.
pond yem ver. discus granül ver arada vitamin fln ver.. bütün olan her yemden verebilirsin... diyeti zengin tut ki balığın renklensin...

loranleroyÇevrim Dışı

loranleroyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2006 00:07

herşey iyi güzel ancak, 30 litrelik bir akvaryumda astronot gelişimini tamamlamakta güçlük çekecektir. Astronotlar çabuk gelişen ve suyunu çok kirleten balıklardır. 4 ay sonra yeni akvaryuma taşıyacağım yazmışsın, ben astronotlarımı aldığımda 3 cm diler 1,5 ay sonunda 13 cm oldular, 4 ay bekleyebilecekmi bilmiyorum...

Vereceğin yemle ilgili diğer arkadaşların tavsiyeleri güzel buna ek olarak, ben tetra doramin kullanıyorum çok seviyorlar, tavsiyelere uyarak tavuk cigeri vs. verdim ama sonuç alamadım.. Sıcak suda 5 dk bekletilmiş ve çok küçük parçalara ayrılmış ıspanak verebilirsin (10 - 15 gün arayla) hazım kolaylığı için ve eğer solucan bulabilirsen, iyi yıkayıp yiyebileceği kadar parçalar halinde verebilirsin...

Sağlıklı balıklar...

PosseidonÇevrim Dışı

[B]2213,1[/B]
PosseidonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2007 11:58
Elbette dış filitre var ikende su değişimi yapmanız gerekir.Dipte kalan balık pisliklerini dip çekimi yaparken zaten suyun yüzde 20-30. alıyorsun .Bunun içinde su değişimi yapıyoruz. Böylelikle suyun kaliteside artıyor.Biraz zahmetli ama oscarlar için değer. Diğer bir konuda şu . Ben bundan üç ay önce 100lt.tankımı elden çıkarttım ve 50 lt. tankıma 2 Oscar ve 2 Papağan aldım. Tabii bu arada 250 lt. diğer tankımın çalışmalarıda başlamıştım. Oscarlarım 7cm civarında idi ve 1,5 ay veya iki ay bu akvaryumda ciddi bir filtre ve 3 günde bir yüzde 30 su değişi ile 15cm oldular ve daha sonra şimdiki 250 lt akvaryuma aldım onları. Keyiflerine diyecek yok.Yazada inşaallah 130x65x65 lik bir akvaryumları ve evleri olacak ve tek onlara yapacağım bu tankı.Tabii bir kaç dip balığıyla birlikte. Oscarları almadan önce kesinlikle büyük tank planınız olması lazım.Küçük akvaryum bu balıklara işkenceden başka bir şey olmayacaktır.

Fisher53Çevrim Dışı

Fisher53Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2007 12:37

Evet arkadaşların yazdıkları size bir kaç tüyo vermiştir fakat 10 seneyi aşkındır yaptığım hobideki vazgeçemediğim balıklardan biriside oscarlardır.İşe ilk olarak filtreleme sisteminden başlayın kaliteli ve güçlü bir filtrasyon yapan suyu en az 2 defa çevirebilecek kapasitede bir dış motor işinizi dörecektir.Bilindiği gibi amazon nehir kollarında yaşayan bir balık olduğundan asidik özellikteki suyu çok severler fakat tükettikleri besinde ve dışkı üretimide fazla olduğundan su yeterince asidikleşmektedir bunun çözümü ise periyodik olarak su değişimleri ve vereceğiniz yemin üretmiş olduğu nitrit-nitrat seviyeleri ile alakalı olarak değişecektir.oscarlar çevik ve güçlü balıklar olmasına karşın normal zamanlarda akvaryum içerisinde sakin bir hayat yaşayan ağır bir balık türüdür.akvaryumun litresinin mümkün olduğunca üst düzeyde tutulması kesinlikle önemli bir durum olmakla beraber büyümesindeki değişimler ona sunacağınız yemlerlede farklılık gösterir.birçok kişi ne versen yer diyip balığa salam bile yedirmekte ki ben bunu hiç önermiyorum.elinizdeki oscarın türüne göre yemden yeme farklılık göstereceğini belirtmek istiyorm ergenlik ve gençlik zamanlarında zaten aşırı derecede proteinsel beslenen bu balığa sunacağınız yemlerden en önemlisi dana ciğeri olarak nitelendirilbilir.renklerin ön planda olması için bu balığa verilece bilecek en önemli yemlerden birisi budur bunun yanında bitkisel ağırlıklı yemleri asla kesmiyoruz.bir insan sürekli protein ağırlıklı beslenemeyeceği gibi bu konu balıklar içinde geçerlidir.vereceğiniz bir çok bitkisel ağırlıklı yemler gerek işlenmiş sanayi tipi gerekse evde hazır bulunan muhtelif yiyeceklerden hazırlayacağınız yemleri oscarlar büyük bir beğeni ile yemektedir.ergenlik ve gençlik dönemi geçtiğinde kısmen yarı yarıya vereceğiniz proteinsel yemler düşecektir bu balığın yağlanmasını önlemek açısından son derece önemlidir.akvaryum dizaynlarında bitki her ne kadar pek tavsiye edilmezsede yapay olarak kaya yada çakılların arasına sıkıştırılmış yada vantuz ile cam tabana sabitlenmiş bir kaç adet bitki son derece estetik ve balığın kendine olan güveni kendisini doğal ortamında hissetmesi açısındanda önemlidir.bunu dediğim gibi yapay bir bitkinin altına vantuz ekleyerek taban canıma yapıştırarak yada canlı bir bitki kökünü mangroove kök'e misina ile bağlayarak yapabilirsiniz.kum hiç kullanmadım 3-5mm boyutlarında çakıllar kullanmışımdır yada dere çakılları görünüş olarak son deece estetik görünmekte.öğrenme düzeyleri ve sahibini tanıma yeteğine sahip olan bu balığı beslemenize çok sevindim.umarım işe yarar bilgiler vermişimdir.saygı ve sevgilerimle....

başarılar

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2007 23:46
bilgiler için teşekkürler, birde astronotlarda cinsiyet ayrımı ve uremeyle ilgili bişeyler yazsaydınız tam süper olacaktı

Fisher53Çevrim Dışı

Fisher53Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2007 21:04

20 cm boyuna gelen bir oscar cinsel olarak ergenliğe ulaşmış demektir.Bu durumun anlaşılması ilk gözlem olarak kalabalık bir akvaryumdaki 2 adet oscarın bir biririnden ayrılmaması bir birlerine çeşitli kurlar yapması ve diğer balıkları edindikleri bölgelere sokmamaları gibi ön bir bakış açısı ile belirlenebilir.ikinci yöntem ise dişi ve erkek balık ayrımını yapmaktadır.dişiler erkeklere göre biraz daha küçük fakat şişman olurlar erkek oscarların boy uzunluğu fazladır.Üreme tüpleri erkeklerde sivri olur ve erkek oscar'ın anal ve dorsal yüzgeçleri daha uzun olur.Üremeye hazırlanan yada hazırlanmış bir çift için yapılabilecek şey eğer henüz hazırlık haline geçmemiş iseler 100x50x50 boyutlarındaki bir akvaryuma ayırmak,hazırlık yapılmış ise akvaryumdaki diğer balıkları ayrı bir akvaryuma alıp oscarları kendi hallerinde bırakmaktır.yavrulama dönemlerinde son derece aşırı agresif olan bu hayvanlar için yapılabilecek en iyi şey budur.gelelim üreme tankına;akvaryumun altında kum olmasını önermiyorum.bir adet düz taş yada oval şeklinde bir taşı akvaryumun ortasına yerleştirin.ısınızı 27-28 derecede tutun içeriden yapılacak olan havalandırma sistemleri (pipo filtre,üretimhane filtreleri vb.)ile temizlik yapın.bunun yanında oscar üretimini çok zor diyen insanlarda vardır fakat cichlids türü olduğundan dolayı pek fazla bir zorluğu yok sadece anlaşmış çifti yakalamak önemlidir.yavrular 48-72 saat içerisinde yumurtadan çıkacaktır strese giren yada farklı sebeblerden etkilenen balıklar yavruları yiyebilir.bunun olmasını istemiyorsak arzuya göre yavruları akvaryumdan bir hortum yardımı ile çekebiliriz.infesuar yada artemia ile destekli beslenmede yavrular yaklaşık 2 hafta içerisinde kendilerini ifade edebilir hale gelecektir.bunun yanında boylama yapılmasınıda tavsiye ediyorum küçük olan yavruları büyük olanlar yiyebilir.

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana farklı sorulara açığım saygı ve sevgilerimle.Başarılar

PosseidonÇevrim Dışı

[B]2213,1[/B]
PosseidonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2007 09:53
Doğukan Bey bilgiler için çok sağolun.

Fisher53Çevrim Dışı

Fisher53Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2007 01:43
saygılar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2007 18:47

ben 200 veya 150 ltre kapasiteli akvaryum almak istiyorum içine kaç adet astronot alabilirim ileride bi sıkıntım olurmu bana - leri ve + ları olcak şekilde bilgi verirmisiniz yardım lütfen okuduğum astonot yazılarında kafam iyice karıştı da...

Fisher53Çevrim Dışı

Fisher53Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2007 18:49

Sevgili Hasan,
Oscarlar için en uygun akvaryumlar 300 litrenin altında olmayan akvaryumlardır.Bunun içerisinde besleyeceğin 2 yada 3 adet astronot'ta sana yeteri gelecektir.Yazmış olduğum yazıları incelersen sana çok detaylı bilgiler verecektir.

Saygılar,