Cichlid’ler İçin kuru Yem Listesi

theking1907Çevrim Dışı

İl: Istanbul
theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2007 17:47

Forumlarda açılan konulardan derleyerek ufak bir liste oluşturdum. En çok tercih edilen 3 marka altında bazı çeşitleri sunacağım. Bu markalar ve yemler hakkında görüşlerinizle bu konuyu geliştirebiliriz diye düşündüm. Ek yapmak isteyen yada çıkarılmasını düşündüğünüz yem çeşidi varsa belirtirseniz sevinirim.

PS: Sarı prensesler için derleme yaptım çünkü en çok bakılan ve yeni başlayanların en çok tercih ettiği tür olduğu için kaynak bilgi olabilir diye düşündüm.

SERA

Granugreen: Temel besin ihtiyaçlarını kayalar üzerindeki yosunlardan karşılayan malawi ve tanganyika chichlidleri için temel yemdir. Otçul balıklar için ana yem olarak kullanılabilir.

Buğday unu, balık unu, buğday tanesi, nişastası, spirulina, ıspanak ısırgan, ringa yağı ve balık yağından üretilir.

Granumeat(Granured): Temel ihtiuyaçlarını küçük canlıları yiyerek karşılayan cichlid türü için temel besin olarak kullanılabilir.

Balık unu, buğday unu, gammarus, bira mayası, spirulina, plankton, tahıl ürünlerinden oluşur. Etçil balılar için ideal dengeli bir besindir.

Vipagran, vipan: Tüm tropikal süs balıkları için üretilmiş pul formda balık yemidir. Balıkların ihtiyaç duyacağı trace elementleri ihtiva eder.

Balık unu, buğday unu. Kuruyulmuş torula mayası, gammarus unu, Ca- caseinat, , spirulina, deniz algi, balık yağı lesitin, ısırgan, ıspanak, alfalfa.

Tubifex: Tubifex kurdunun şok dondurulurak steril halde paketlenmiş yemlerdir.

http://www.akvaryum.com/yem.asp?id=24&alt_kat=157

Artemia, Shrimp: Sera’nınkiler %95 açılma oranı vaad ediyor tabiki bir siteyi araştırın bence…

http://www.akvaryum.com/yem.asp?id=24&alt_kat=135

Cichlid Sticks: Cichlidlerve iri kavaryum balıkları için üretilmiş çeşnili boyasız stick  (çubuk) formda yemdir.

Buğday unu, balık unu, buğday tanesi, buğday gluteni,  nişastası, gammarus unu, bira mayası ve balık yağından üretilir.

Discus Color Blue, Red: Discuslar için üretilmiş olamsına rağmen renk pigmentlerini tetikleyen besinlerle üretilmiş yemdir. Mavi ve kırmızı olarak iki çeşidi vardır. Protein ağırlıklı yemdir ve otçul balıklarda fazla kullanılması diğer tüm proteinsel yemler gibi sinidirim hastalıklarına neden olabilir.

Balık unu, kril unu, karides unu, buğday tanesi, buğday gluteni, spirulina, ıspanak, deniz yosunu, balık yağı…

TETRA

Cichlid Sticks, (bits): Besinsel içeriği cichlidlerin hayvansal protein ihtiyaçlarını karşılar. Stick yemler sudayüzer kurt şeklinde oldukları için yeme alışkanlıkların uygundur.

Stabilize edilmiş vitamin C hastalıklara karşı direnci arttırır, sağlıklı gelişimi destekler ve beslenme eksikliğine bağlı hastalıkları önler.

Balık ve balık ürünleri, bitkisel protein ekstraktı, tahıllar  maya yağ, süt ve süt ürünleri, deniz yosunu, yumuşak ve sert kabuklu deniz ürünleri, lesitin, I-lycin monoklorhidrat, mineraller, doğal renklendiriciler koruyucular.

Cichlid Doramin Sticks:  Besinsel içeriği cichlidlerin hayvansal protein ihtiyaçlarını karşılar. Stick yemler sudayüzer kurt şeklinde oldukları için yeme alışkanlıkların uygundur.

Balık ve balık ürünleri, bitkisel protein ekstraktı, tahıllar  maya yağ, süt ve süt ürünleri, deniz yosunu, yumuşak ve sert kabuklu deniz ürünleri, lesitin mineraller, doğal renklendiriciler koruyucular.

Discus blue, Red, Prima, red patrod: Renklendirici içerikli Tetra RedParrot, Kırmızı Papağan Cichlid balıklarının özel besinsel ihtiyaçlarını karşılamak için bilimsel olarak geliştirilmiştir. Bu mini peletler özellikle küçük kırmızı papağan Cichlid balıkları için tavsiye edilir.

Konsantre doğal renk arttırıcılar parlak kırmızı bir renk sağlar.

Görülebilir renk etkinliği, Tetra RedParrot''''la beslenmeye başlamasından itibaren en az iki hafta sonra gözlenebilir.

Optimal kullanım, iyi bir gelişim için yüksek bir sindirilebilirliği garanti eder.

Özenle seçilmiş hammaddeler, vitamin ilaveleri ve ISO 9001''''e uygun üretim yöntemi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi garanti eder.

Oldukça lezzetli, yüzen paletler iştahla tüketilir.

Pyhll: Tüm süs balıkları için ideal sertlikte bitkisel pul balık yemidir.

Otçul süs balıkları için tüm yaşamsal besinleri, vitamin ve iz elementleri içeren ideal balık yemidir.

Canlılığı, gelişimi ve direnci arttırır.

Stabilize edilmiş vitamin C hastalıklara karşı direnci arttırır ve beslenme eksikliğine bağlı hastalıkları önler.

Tüm otçul süs balıkları için mükemmel bir yemdir.

Standart ve büyük pullar, geniş pullar her boy süs balıkları için ideal bir beslenme sağlar.

PS: ÜRÜNLERİN İÇERİKLERİ İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPAN SİTELERDEN ALINMIŞTIR.  BU SİTELERDE ÜRETİCİ FİRMALARDAN ALDIKLARINI BELİRTMİŞLERDİR. ÜRÜNLERLE VE İÇERİKLERLE ALAKALI PROBLEMLERDE SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ. ÜRÜNLERİ ALAN KİŞİLER İÇERİKLERİ KONTROL ETMEKTE KENDİLERİ SORUMLUDURLAR. ÜRÜNLER REKLAM AMAÇLI OLARAK YAYINLANMAMIŞTIR. FORUM KULLANICILARI TARAFINDAN TAVSİYELER ÜZERİNE DERLENMİŞTİR. GÖRÜLEN YANLIŞLIKLARDA DERHAL FORUM ÜZERİNDEN BİLGİLENDİRİLMESİNİ RİCA EDERİM. 

olgi2007-05-16 18:27:58

Beğenenler: [T]178686,Mustafaozkl[/T][T]200452,sametsahincomtr[/T][T]209822,DenisKerimoglu[/T][T]60243,Fahrenheit[/T]
Teşekkür Edenler: [T]200452,sametsahincomtr[/T][T]209822,DenisKerimoglu[/T]
+1: [T]200452,sametsahincomtr[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

trueloverÇevrim Dışı

İl: Izmir
trueloverÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2007 22:59
aradığım konuydu çok teşekkürler saygılar...

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
serkan_cetinkolÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2007 20:21
Sera discus color blue.Bu yem mavi renk taşıyan discuslarda bu rengi canlandırmada etkilidir.Sarı prenseslerde nasıl bir etki yapar bilmiyorum.

Teşekkür Edenler: [T]184076,ilkeroneric[/T]

Balik YemiÇevrim Dışı

Balik YemiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2007 20:30
Spectrum yem çeşitlerini unutmayın derim. Bence piyasadaki en kaliteli yemleri üretiyor spectrum. Fiyatı biraz tuzludur ama emin olun buna değer... Balik Yemi2007-1-24 20:31:36

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2007 20:38
[QUOTE=aykut f]

Çok güzel bir liste Rıdvan bey ekler olabilir, yem tavsiyesi vs arayan dostlarımız bir nebze faydalanabilirler.

Ek olarak jbl listesi.

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=65854& PN=1

[/QUOTE]

Aykut Bey Emrah Beyin listesini inceledim gerçekten çok faydalı bir liste. Aslında Jbl i de listelicektim ama forumlarda en çok sera ve tetra tavsiye ediliyordu. Uygun fiyat açısındanda Otto nun ürünleri tavsiye görüyordu. Aslında bu listeyi kendime yaparken fiyatlarınıda bazı sitelerden araştırıp bir liste yapmıştım ama Foruma yazmadım belki daha sonra onlarıda paylaşırım hangi yem nerde ucuz nerde kampanyada gibi bilgilendirmeler daha faydalı olur sanırım. Hem yeni kullanıcılar fazla aramadan yada en azından fiyatlarını bilerek araştırırlar. Mesela Sera granugreen akvaryum.com'a reklam veren bir sitede paket halinde çok uygun fiyata satılıyor. Bir arkadaş tavsiye etmiş. Gerçi Fiyat forumu bu iş için mevcut. Kimse araştırmasada :)

Serkan Bey, Discus color blue yu denemedim sadece farumlardan tavsiye olarak aldım. Başka bir konuda sormuştum ne gibi bir etki yapar diye ama cevap alamadım. Kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa bende çok sevinirim. Yani sarı prenseslerimizi mavi prenses yapar mı diye sormuştum. Umarım yapmıyordur

PS: Arkadaşlar Yem alırken yada fiyatları karşılaştırırken litre, mililtre mi yoksa gram olarka mı bilgiler mevcut ona dikkat etsinler. Mesela 250 ml'lik bir paket bazı ürünlerde yada sitelerde 75 gram olarak satılıyor. Yanılmasınlar. 

theking19072007-1-24 20:55:16

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2007 22:52
İşte benim beklediğimde böyle bir başlıtı. Bence bu başlık altında Emrah Beyin yaptığı gibi diğer ürünlerin içerikleri fotoğrafları kullananlar tarafından vs. eklenmeli vede şeffaf bir ortam oluşturulmalı.Forumdaki kirlilik bu şekilde önlenecektir.

balikci23Çevrim Dışı

[B]9885,2[/B]
İl: Elazig
balikci23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2007 21:05

Seranın yemlerine granumeat'ı ekleyebiliriz.Geçekten cichlidlerin severek yedikleri bir yem.

Saygılarımla.

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2007 10:16

Herkese teşekkürler, çok faydalı bir topik olacağa benziyor.

Bir de yemlerin özelliklerini ve yan etkilerini kısaca yazarsak tam süper olacak.

Sağlıklı balıklar.

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2007 23:06
[QUOTE=batuhanbayram]

Herkese teşekkürler, çok faydalı bir topik olacağa benziyor.

Bir de yemlerin özelliklerini ve yan etkilerini kısaca yazarsak tam süper olacak.

Sağlıklı balıklar.

[/QUOTE]

En kısa zamanda bu konuda da bilgileri derleyeceğim. Bir hafta 10 gün kadar ders çalışmam gerekiyor. Tek dersim kaldı. son sınıf olmak çok stresliymiş. Balıklarda olmasa yanmıştım. En lısa zamanda daha ayrıntılı bir liste çıkartacağım. Herkese sağlıklı balıklar. 

10urc4nÇevrim Dışı

10urc4nÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2007 20:58
JBL spectrum tetra sera otto vs. düzgün bir liste yapsak daha güzel olur.

Riza1Çevrim Dışı

İl: Ankara
Riza1Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 15:41
yemlerin yanına ... bitkisel olup olmadığı hayvansal olup olmadığı içeriği hakkında küçük bi bilgi verilmeli bence

10urc4nÇevrim Dışı

10urc4nÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2007 21:43

Rıza bey haklısınız detaylı bir bilgi ile yeni bir liste oluşturursak daha sağlıklı olacağına inanıyorum.

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2007 15:08

Bencede iyi olur. Bu konuyu açarken de zaten ben uzman gibi bunlar en iyisidir diye düşünmemiştim sizlerin katkılarıyla bunları derledim, sizlerin katkısıyla daha başarılı bir liste yapabiliriz. Herkes kendi kullandığı yemin içeriğini ve gördüğü faydaları yazabilirse çok daha yararlı olur kanısındayım. Yemlerin gerek ilanlarda gerekse kullanıcılar arasında faydalarını araştırıyorum. Hem yerli hemde yabancı siteleri tarıyorum. İnşallah bu perşembe sınavımı atlattıktan sonra burdan paylaşacağım. Yeni denenen yemlerden ziyade en çok kullanılan ve sonuçları tecrübeyle sabit yemleri araştırıyorum. Yeni başlayanlar için ve aklında soru işareti olanlar için yardımcı olur. Yeni yemler ve tarifleri forumlarda sıkça paylaşılmaktadır. Belki bir kaynak belkide bir orijin liste olabilir. Hepinizin yardımlarını bekliyorum...

Herkese iyi günler ve sağlıklı balıklar...

2good4UÇevrim Dışı

[B]1773,1[/B]
2good4UÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 20:45
Otto'nun yerini New Life Spectrum almalı diye düşünüyorum.

Sera'nın Artemia ve Tubifexini ayrı ayrı almak yerine direk Sera FD Mixpur alınabilir. İçinde Tubifex, artemia, su piresi ve kan kurdu karışık olarak mevcut.