discusta SÜRTÜNME

boyutÇevrim Dışı

[B]3261,2[/B]
İl: Içel
boyutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2007 07:45

selam arkadaşlar,

discuslarım bitki kum vs. sürtünmeye başladılar. en etkili ilaç nedir bilgilenip kullanmak istiyorum.

Tesekkürler,

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

tirnerfÇevrim Dışı

[B]3057,1[/B]
İl: Ankara
tirnerfÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2007 09:25

Merhaba Bahadır bey,bu aralar Ankara içme suyunda sıkıntı var.Su  dinlendirme konusunda daha hassas olmanızı öneririm.Sürtünme şu dönemdeki suya bağlı olarak,mukoza soyulmaya başalyacağından olabilir.İkinci seçenek ise dış parazit başlangıcı.

Önlem olarak akvaryum ısınızı 2 derece yükseltmek ve iyotsuz tuz takviyesi eklemeyi tavsiye ederim.Eğer durumları buna rağmen düzelmez ise metilen mavisi ve mikofish ile tedaviye devam edebilirsiniz.Balıklarınızın mukoza attığını görecek olursanız,ki şu anda bu durumu Ankara da 5 6 arkadaş yaşıyoruz,permasol banyosu ilerki dönemde gerek olabilir.

Elinizde dijital ph ölçer ve ph minus var ise,ortamın ph sını düşürmek de dış parazit de etkili bir tedavi.Fakat bu konu ile tecrübeniz yoksa çok dikkatli olmanıznı tavsiye ederim.Ani ph düşüşleri balığınızı kaybetmenize neden olabilir.sağlıklı balıklar diliyorum 

tirnerf2007-2-6 9:37:43

atterziÇevrim Dışı

İl: Istanbul
atterziÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2007 12:56
Sürtünmede ilaç kullanmadan önce su değişimi yapmanızı öneriyorum.
1 haftalık periyodda akvaryum hacmi kadar  su değişim yapıp su kalitesini artırıp gözlemlemeye devam edin.

Erdal HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,10749[/C]
İl: Mugla
Erdal HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2007 13:03

Bahadır Bey, sürtünmeyle ilgili diğer mesajlardan da  yararlanabilirsiniz.

İyi günler.

http://www.akvaryum.com/Forum/search.asp?KW=s%FCrt%FCnme& ;SM=1&SI=TC&FM=19&OB=1