Aşırı sürtünme ve hızlı yüzme

tanselÇevrim Dışı

İl: Istanbul
tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2007 13:00

Fotoğraf: Fotoğraflık bi durum olduğunu zannetmiyorum.

Canlıdaki Belirtiler: Aşırı sürtünme üstünden birşey atmak gibi yamulma hareketleri ve bir anda hızlı yüzme sürtünmek için yer arama.

Akvaryum Kapasitesi (litre): 200 lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 5 discus 6-7 adet yavru moly, 20 neon, 4 çöpçü

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): ph 7,2 - sıcaklık 28 amonyak ve nitrat ölçerim yok.

Filitrasyon: 1 iç ve 1 dış filtre ve hava motoru 2 pipolu 24 saat çalışır durumda (iç filtre hariç)

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: sadece metilen mavisi ve 2 gün sonra contra

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : 5 gün evvel %30 sundeğişimi Akvaryumda canlı bitki var kum yok

Arkadaşlar özellikle discuslarımda ufak olan 2 yavrum (7-8 cm)şu an daha beter durumda galiba. Öncelikle iç parazitmi, dış parazitmi yoksa solungaç parazitimi anlayamadım. Üstlerinden bişey atma gibi yamulmalar titremeler yapıyorlar sonra hızlıca yüzmeye başlayıp habire sürtünecek yer arıyorlar  ve devamlı göz ile solungaçları arasındaki yeri sürtmeye çalışıyorlar tam anlayamadım. Yemle ilişkilerinide kestiler artık acil bir yardım bekliyorum veya bana ne kullanmam gerektiğini sölerseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için.

Saygılarımla..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

innocent_crazyÇevrim Dışı

innocent_crazyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2007 13:09

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2007 13:16
Forumları daha evvelde okudum fakat herkes ayrı bir şey söyleyip ayrı bir şey yazıyor çok kafam karıştı. Sadece ricam ilaç adı nasıl kullanmalıyım ve tedaviyi ne kadar sürdürmeliyim. Formlardaki ilaçların sayısı baya fazla hangisini kullanacığımı şaşırdım. 200 lt lik bir akvaryum için nasıl bir tedavi uygulamalıyım. 

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2007 10:44

Tansel Bey, eğer beyaz dışkı görmediyseniz büyük ihtimal iç parazit problemi yok. Ben de sürtünme sorunları yaşadım bir zamanlar. Büyük ihtimal dış parazit problemi yaşıyor discuslarınız. Ben sürtünme sorununu aynen şu şekilde çözdüm, siz de deneyin isterseniz.

Discusların tamamını 50 litrelik karantina akvaryumuna ayırdım. 50 litreye 1 tablet Nidazol (Eczanelerde bulabilirsiniz) eritip ekledim. İlk gün suyun ısısını 31, iki gün sonra 33, ertesi gün 34 dereceye kadar çıkardım. Bu arada her gün akşamları %50-60 arası su değişimi ile 1 tablet Nidazol ekledim. Bu şekilde 1 haftalık tedaviden sonra (1 hafta dolmaya yakın, suyun ısısını yavaş yavaş normal değerlere çektim) discusları ana tanka aktardım. Aktardıktan sonraki 2-3 gün sadece bitkilere hafif sürtünmeler oldu. O da artık geçti ve uzun bir süredir hiç sürtündüklerini görmüyorum.

Unutmadan, tedavi sırasında karantinayı bol havalandırmayı ve karantina tankını karanlık bir yere kurmayı unutmayın.

Saygılar,

olgi2007-2-21 10:44:41

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2007 12:26

Olgay bey teşekkür ederim şu an 50 ltlik tankım boş siz 1 haftadan bahsettiniz 5 discusu 50 lt lik tankta biraz sıkışık olmıcakmı. Ayrıca 1 hafta uzun sürmezmi ve stres yani psikolojik bir bozukluk olmazmı balıklarda ayrıca aklıma takılan bir soru daha var 200 ltlik diğer akvaryumda hiç bir işlem yapmıcakmıyım yani ordaki parazitler ne olacak yani balıkları parazitli akvaryuma gerimi koyayım yanlışmı anladım.

Teşekkürler...

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2007 14:13

Sıkışsınlar problem değil. Sonuçta tedavi edilmek için ayıracaksınız oraya. Sürekli kalmayacaklar. Ben tedavi sırasında ana tanka herhangi birşey yapmadım. Sadece karantinada yaptım tedaviyi. Yalnız bende UV filitre var. Ana tanktaki bakteriyel sorun UV filitre sayesinde (tank boş kaldığı için) düzelmiş olabilir. Bu konuda tam olarak yorum yapmam biraz zor ne yazık ki...

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2007 14:42

Teşekkürler olgay bey saolun... Bu tedaviyi uygulayacağım.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2007 17:40
Umarım faydası olur. Geçmiş olsun.

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 10:27

Olgay bey siz online ken bir soru daha sorayım diyorum bunu ben ana tankta denesem nasıl olur. Dış filtreyi kapasam sadece akşamları 2-3 saat çalıştırıp %30 su değişimi yapsam. ve sonra filtreyi kapatsam yine ilaç koyup öteki akşama kadar bekletsem nasıl olur acaba diyorum. bir hafta sonrada dış filtreyi temizlesem ? (dün akşam olan olayıda anlatayım diyorum deli gibi hareket edip kendilerini camlara falan vurdu bir taneside sürtünmeyede yer arıyodu yani yaptığı hareketler deli gibi tarif edilir ayrıca dışkıda beyazdı)

ben bunu ana tankımda yapayım ve hem iç hem dış parazit var galiba bana ona göre bişeyler yazın bu akşam hemen başlayayım lütfen olgay bey. Akşamları çoğu kişi online ama benim evimde internet yok sadece işten yazabiliyorum bana cevap verirseniz çıktısını alıp hemen bu akşam işe koyulacam şimdiden teşekkürler. 

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 10:31
Seranın yemlerini kullanıyorum kan kurdu veriyorum ve 3-4 günde bir sarımsaklı dana yüreği veriyorum nasıl oldu bu iş anlamadım bu balıklara 2 aydan beri gözüm gibi bakıyorum nasıl oldu anlayamadım. Su çekimlerini %30 3-4 günde bir yapıyorum herşeyim düzenli anlayamadım. ve hastalık hepsinde var.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 10:52

Ben size nasıl olduğunu anlatayım dana yüreğini balıklara vermek risk teşkil eder iç parazite davetiye çıkartır.Balıklarınızı karantina akvaryumuna alın.Bildiğimiz klasik yemlemeyi yapmayı deneyin.Yemi azaltın.Sarımsak çok fazla kullanmışsınız.Dana yüreği ve kan kurdu büyük bir ihtimal suyun norm değerlerini bozmuş olabilir. Ana akvaryumunuzda %70-80 su değişimi yapın.Sıcaklığı arttırın dezenfektan ilaç atın.

Karantina akvaryumundaki balıklarınızda beyaz dışkı gördüklerinizin karınlarında çekilme varmı?Eğer yok ise suya 1 tablet flagy atın eczanelerden alabilirsiniz.Eğer karınlarda çekilme var ise flagy i 4 bölüp 1 parçasını şırınga içine atıp akvaryumdan çektiginiz su ile karıştırıp balıklarınıza agızdan vermelisiniz.Nefes almak için ağızlarını açtıklarında bunu yapabilirsiniz.Solungaçlarınada sıkın.Ben uyguladım başarılı sonuç aldım karnı iyice çekilen balığım düzeldi.

Tedavi sırasında karantina akvaryumunda filtre olmamalı akvaryumun çevresini battaniye yada siyah karton ile kapatın parazitler ışıkta daha aktiftirler.Havalandırmayı arttırın.

Geçmiş olsun

MuratK2007-2-22 10:54:23

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 11:14
Sürünmeyle ilgili bir çok yöntem var. Sürtünmeyle karşılaşan arkadaşlar ne yapacaklarını şaşırıyorlar bence, bende dahil olmak üzere. Son nokta tuzdu, flgly, birçok çözüm var hangi birisini yapmakta tedirgin herkes. Durum böyle oluncada gelde ilaç kullanma.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 11:38

Tansel Bey, ana tankta tedavi yapmanızı önermiyorum. Ama illede orada tedavi etmek isterseniz seçim sizin.

O zaman şöyle yapın. Ana tanktan bir kova su alın ve dış filitreyi bu kovadan çalıştırmaya devam edin ki bakteriler ölmesin. Ana tankın su seviyesini de biraz azaltın, yoksa su değişimlerinde sizi baya zorlar. Tankı bolca havalandırın. Isıyı dediğim gibi kademeli olarak arttırın. Bitki varsa hepsini kovaya ayırın, ilaçlardan ölmesinler. Bu bitkileri permasol banyosuna alabilirsiniz, zararlı bakterilerin ölmesi açısından. 50 litreye 1 tablet flagyl uygulayın, Nidazol' ü boşverin. ( Bakınız : Discuslarda Iç Parazit [ Önlem + Tedavi ] ) En kısa sürede tedaviye başlamanız gerekiyor. Tank yine ışık almasın, Murat  Bey' in dediği gibi birşeylerle kapatın her tarafını.

Bu arada mesajlarınızı henüz gördüm. Biraz geç oldu. Kusura bakmayın. Çok geçmiş olsun.

Saygılar,

tanselÇevrim Dışı

tanselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2007 11:52

Kova olayı gerçekten çok mantıklı akvaryumu yarı yarıya boşaltıp bu tedaviyi hemen bu akşam başlatıyorum ilgilenen arkadaşlar ve özellikle olgay beye çok teşekkürler saolun.

Saygılarla...