Sürtünme

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 23:24
Fotoğraf:Yok

Canlıdaki Belirtiler:Oldugu yerde titreme ve sürtünme

Akvaryum Kapasitesi (litre):220

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:10 cm 7 tane yunus

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):26c

Filitrasyon:Hem iç hem diş

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:Kullanmadım

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim yaptığınız değişiklikler vb.) :%30 su degişimi dip çekimi ile ve kaya tuzu

Arkadaşlar bu işlemleri yaptıktan ne kadar sonra faydasını görürüm saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 00:12

Titreme çiftleşme belirtisi.Sürtünme ise suyun değerlerinin bozulduğunun işareti..

• Balık oranınızı  kontrol edin fazla ise azaltın
  • Dibe çöken yemleri değilde pul yemleri tercih edin.Yemlemeyi ciddi bir oranda azaltın.
  • Kum seviyenizi 2 cm in altına indirin.Benim akvaryumumda bazı noktalarda kum 1 cm in altında..
  • Sürtünme kesilinceye kadar 2 günde 1 olmak üzere %20 dip çekimi ve dinlenmiş su ilavesi yapın.
  • Dip çekimini yaparken kayaların altına ve kenarlarına dışkı birikeceğini dikkate alarak kayaları kaldırıp altından dip çekimi yapın..
  • Daha önce hortumun ulaşamadığı noktalardanda mutlaka dip çekimi yapın gerekirse dekoru bozun
  • Deforme olmuş özellikle eski ve silikonlu malzemeleri akvaryumunuzdan hemen çıkartın.
  • Mümkünse canlı bitki ekin
  • 20lt ye 3 çay kaşığı olacak şekilde kaya tuzu ekleyin

Bu işlemleri yaptığınızda sürtünme kalkacaktır.

MuratK2007-2-27 0:16:46

bedelÇevrim Dışı

İl: Samsun
bedelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 00:24

kardeş benımde yunuslarımda aşiri bi titreme var ben dip temizliği yapmiyorum diş filitre bu işi gorur dedıler ve dipte pislik yok ama 200 lt lık bı tankım var ve tankıma sadece 20 lt yenı su koyuyorum eksılenın yerıne ve artık yunuslarım daha kumla oynamıyorlar ve titriyorlar sizce bu sorun nedir ?

murat bey

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 02:46

Kadir bey

Bende yunus besliyorum.Titreme genelde çiftleşme belirtisidir.Aşırı titreme ise olağan dışı bir durum diye düşünüyorum.Lakin siz hiç dip çekimi yapmıyormussunuz bu çok yanlış dış filtre biyolojik döngü için iç filtre mekaniksel parçalar için dip çekimide nitrat oluşumunu önlemek dipteki dışkılar yem artıklarını atmak için yapılır.Yunuslar kumla oynamayı yem aramayı seven balıklar olduğunu düşünürsek ve şu an oynamadıklarını mantıken kumda sorun olduğunu gösteriyor.Lakin sizdeki durumla ben hiç karşılaşmadım.Fazlada yorum yapmak istemiyorum.Size tavsiyem dip çekimi yapmazsanız balıklarınızı yakın zamanda kaybedeceğinizdir.Kumu dağıtıp eşeleyin yukarıdan temiz görünsede karıştığında suyu bulandırıcaktır.

MuratK2007-2-27 2:50:1

bedelÇevrim Dışı

bedelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 18:03
tamam murat bey bundan once yapıyordum 2 haftada bir ama dibi temiz görünce biraktım ama bu meılı okuduktan sonra bı dıbı kariştirdim ve falaket derece kırlıydı ve balıkları başka bı tanka alıp dıp cekımı yaptım şimdi suyun dınlenmesını beklıyorum cok teşekkurler yorumlarınız ıcın iyi balıklar :)

innocent_crazyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
innocent_crazyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 18:21

Kadir bey dip çekimi için balıkları ayırmanıza ve büyük oranda su değiştirmenize gerek yok. Haftada 1 %30 oranında dip çekimi yaparsanız düzenli olarak sorun kalmayacaktır. Ekleyeceğiniz suyun ısısı akvaryumdakine yakın olmalıdır. Suyu ağzı açık olarak 2 gün dinlendirin. Değişimden sonra kaya tuzu kullanın.

Saygılar

Mustafa_166Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Mustafa_166Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 22:27

Her sürtünme nitrat artısından veya suyun pisliginden degildir.Eğer yaptıgınız islemlerden sonra yine surtunme devam ederse balıklarınızın hastalıgı beyaz benek olabilir.Aşagıda verdigim linkteki belirtileri incelerseniz hastalıgı kolayca tespit edebilirsiniz.

http://www.akvaryum.com/forum/forum_posts.asp?TID=29090

Saygılar...

bedelÇevrim Dışı

bedelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 22:29

tamam nilifer hanim çok teşekkür ederim. suyum cok pis olduğundan baliklari ayirdim 1 kaç ay önce ayirmiyordum su çok pis olduğundan ayirdim dinlenmiş suya gelincede zaten suyum 1 haftalik dinlenmiş su ekliyorum yorumunuz için cok teşekkür ederim

bedelÇevrim Dışı

bedelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2007 22:33
mustafa bey sürtünme ara sira oluyor tüz ekleyince sürtünme geçti ama titremeler daha coklaşti ama anlamadiğim bi nokta var sadece 7 yunusumun içinden 2 si titriyo ve diğer yunuslar titremiyo bunu anlayamadim acaba hastalık belirtisimi yada ciftleşmemi bide titreyen baliklarin yanina başka yunus gelince cok aşiri bi yüzme olup kuma yan yatarak yüzüp ayni yerine geliyor

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2007 23:41
1 yaşını doldurdularsa çiftleşme için titriyor olabilirler.Lakin suyunuzun norm değerleri bozuk olduğu için o yaptıkları hareketin normal olduğunu düşünüyorum.