Balıklarda sürtünmeyi durduramadım neden

muratcinarÇevrim Dışı

İl: Ankara
muratcinarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 08:45

Merhaba balıklarımda kumlara sürtünme var bir türlü düzeltemedim düzenli dip çekimi ve su değişimi yapıyorum günde iki defa yemleme yapıyorum su değişimlerin de tuz ilave ediyorum ısı 27 derecede kum kalınlığı bir santim havalandırma gayet iyi ....

Bunu engellemek için daha ne yapmam lazım acaba deneyimli arkadaşlardan lütfen yardım bekliyorum, Teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

different46Çevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Kahramanmaras
different46Çevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 09:14
Aynı problem bende de vardı. Dediğiniz gibi yapıyordum ama birtürlü geçmiyordu. Yosun ekledim kayalara sabitledim sürtünmeden eser kalmadı. Yosunlar nitratı emdi sanırım

innocent_crazyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
innocent_crazyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 09:23
Yemlemeyi fazla yapıyor olabilirmisiniz? Sarımsak suyu emdirilmiş yem verebilirsiniz. Su değişimlerinde akvaryumdaki suyun ısısına denk sıcaklıkta su ekliyorsunuz değilmi?

S4NcHeZÇevrim Dışı

S4NcHeZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 16:30
bende malawi 120 lt akvaryum kullanmaktayım...bazen kumu karıstırmanız gerekir....cunku bazı balıklar kumları kazdıgı için pisliklerin uzerine kumları dokuyor bu da gorunmeyen bi nitrata yol açıyor...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 16:41

Dip çekimi yaparken bence kumunla birlikte yapmalı çünkü çektiğiniz kumlar hem havalanıyor hemde onları yıkamış oluyoruz.

Bende ne yaptıysam önleyemedim. Ama akvaryumcuya gittim aktif karbon aldım, sürtünme sıfır, ara ara oluyor, ama oda mutluluktan dolayıdır. Kömürü ekledikten sonra balıklarım mutlu oldular bir de öyle deneyin.

Yeme sarımsak suyunu sıkıp yedirmenizde iyi gelicektir.

Sağlıklı balıklar dilerim.

Dinleyen AdamÇevrim Dışı

Dinleyen AdamÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 16:47

Aşağıdaki link belki size yardımcı olabilir.

Saygılar.

http://www.akvaryum.com/forum/forum_posts.asp?TID=37209& KW=s%FCrt%FCnme

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 17:08
Nitrat balıklar için amonyaktan az zehirlidir. Fakat yüksek konsantrasyonları tehlikelidir. 50 mg/l balıkların dayanabilecekleri en yüksek değerdir. Bu nedenle akvaryumda nitrat düzeyinin 25 mg/l’den az olmasına dikkat edilmelidir. Suyun nitrat düzeyinin yüksek olması akvaryumda artan alg büyümesinden anlaşılabilir.Nitrat değerlerinizi ölçün yüksekse su değişimi yaparak bu değeri en aza indirin. 

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 17:12
Arkadaşlar nitrat diyorsunuz da arkadaş dip çekimini düzenli yapıyorum diyor.Arkadaşım,balıkların pullarında düzensizlik yara gibi şeyler oluşuyorsa ve balığın ağzının kenarlarını sürtüp esniyormuş gibi yapıyorsa dış parazittir.Ben de aynı hastalıkla uğraşıyorum.Burada yapacağın tek şey tuzu kumların altın arasına yani kumun her tarafına gelecek şekilde atman.Sürtünme azalacaktır.Ayrıca filtreni de dezenfekte et.
Herkese selamlar...kadango2007-3-5 17:13:4

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 17:48

Bende yapıyordum her hafta aksatmadan lakin nitrat nerdeyse sıfıra indi sürtünme bitti.(Tabi bu benim tankım için herkes için aynı olacak demek değildir.)

Sebeplerden biriside dış parazitte olabilir.

Saygılar