Aktif Karbon- kömür mucisesi.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 10:15
Arkadaşlar 200 lt tankımda Ehiem 2213 kullanmaktayım. Yaklaşık 1,5 ay önce akvaryumcudan aldığım 5ytl aktif karbonu dış filreme koydum. Ama ikiye bölerek. Yani yarısını koydum, yarısı duruyor.

Akvaryumun içinde büyük balıklarımın yanında 7 adet 1,5 cm yunus yavrularım vardı. Büyümelerinde gözle görülür farklılık, tabi canlı yeminde faydası var.

Suyum berraklaştı, artık sadece camdaki silme izlerini görüyordum.

Akvaryum kokusu yok gibi bir şey oldu.

Benim için en önemlisi balıkların sürtünmeleriydi. Sürtünmelerinde 0'a inen sonuç gördüm. İki üç gün içinde hiç bir balığımda sürtünme kalmadı. Ben bu kömürü 5 hafta kadar kullandım.

Balıklarımın hareketliliği artı. Canlandılar, sürekli canlı canlı sanki hiç yorulmamacasına yüzdüler.

Şu anda 1,5 hafta oldu dış filtremi temizleyeli ve kömürü çıkardım. Çıkarır çıkarmaz ertesi gün sürtünme başladı. Abartısız hiç bir balığımda 1,5 ay boyunca görmedim sürtünme. Şu anda balıklarımda sürekli değil ara ara, çok nadiren sürtünme var.

Bence aktif karbon-kömür kullanılmasında fayda var. Aldığımız kutudaki kömürü ikiye bölerek kullanırsak, maliyet düşecek ve zaten bize yeterli olacaktır. Ben kendim denedim ve çok faydasını gördüm. Bir akvarist başka ne isterki. Balıkları sürtünmeyecek, canlı canlı yüzecekler, su berrak duracak, hele hele yavru balıkları çabucak büyüyecek. ( Şubat 15'te aldığım 1 - 1,5 -2 cm yunus yavruları şu anda 5 - 5,5 cm civarlarında oldu.)

Balıklarımda ufak sürtünmeleri araştırırken, bir arkadaş aktif kömürü yazmış olduğunu okudum. Bende denemek istedim. Birde dedim maliyeti düşük en ucuz ve yarısını deneyeceğim dedim ve sonuç ortada. Dış filtremi temizledim ve içine tekrar aktif kömür koymamakta pişman oldum. Zararları olduğunu biliyorum, ama çok fazla tutarsanız içinde zararı var. Fakat bu kadar emek harcadığımız akvaryumumuz ve balıklarımız için ayda 2,5 ytl deymez mi?

Sizlerinde görüşlerini alarak lütfen aktif karbon-kömür olayına birazda bu açıdan bakalım ve sizin yaşadığınız tecrube ve deneyimlerinizden yorumlarınızı alarak ortak bir noktaya varabilecekmiyiz.  
SİLİVRİLİ2007-04-12 10:20:35

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 10:23
Tebrikler Mehmet arkadaşım....Thumbs%20Up
Bilgi paylaşımın içinde teşekkürler.Haklısın balıklarımız için ayda 2,50 Ytl ufak bir rakam.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 10:27
Sürtünmeyle alakalı olacağını sanmıyorum.Sonuçta fiziksel ve kimyasal bir filtirasyon malz.

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 10:39
Aktif karbon balıklardaki hastalıkları yada sorunları gidermez. Kimyasal filtrasyon için kullanılır. Su berraklaşır doğru. Koku azalır doğru. Tedavi uygulamalarından sonra, sudaki ilacı filtre etmek için kullanılır doğru.

Ama balıklardaki sürtünme sorunu ile ilgisi yoktur.

Ayrıca her akvaryuma aynı miktarda aktif karbon yetmeyecektir. Aylık 5 yada 2,5 ytl diye bir meblağ verilemez.

Aktif karbon eser elementler üzerindeki etkisi tartışılıyor. Ama ben ara ara, kısa süreli de olsa kullanılması taraftayım.

DenizhanÇevrim Dışı

DenizhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 10:56
Balıkların sürtünmesine yol açan etken sadece hastalıklar değildir,sudaki kimyasal madde oranlarınında etkisi vardır.örn:nitrat seviyesi.Dolayısıyla aktif karbonun toksin bağlayıcı etkisi gözardı edilemez (Ömer).Süresi göz önüne alınarak kullanımı mantıklıdır.Veteriner hekim olarak aktif carbonu(preparat hali) sığırlardada kullanmakta ve iyi sonuçlar almaktayım.Başarılar Mehmet.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 11:15
Arkadaşlar ben aktif karbon hiç kullanmadım, taa 1,5 ay öncesine kadar. Denedim gözlemlerim bunlar, şimdiki gözlemlerimde şu anda sürtünme ve eskisi kadar hızlı değiller. Yunusların cabuk büyümesine canlı yem ve karbona bağlarım.

Gözlemlerimi sizlerle paylaşarak, dahada sizlerde denerseniz, benimkisi şans işi ise sizde deneyin ve sonuca bakalım aynı gözlemlerle sonuç nasıl olacak. Herkesin şikayeti vardır sürtünme diye.

Bunun yanında Malavi gölü belgesellerinde de balıkların sürtündüğünü görürüz, balıkların doğasındada vardır. Ama biz aynı ortamı sağlayamadığımız için bizim sürtünmeler balığın rahatsız olduğunu düşünüyoruz.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 11:19
Bunun yanında Malavi gölü belgesellerinde de balıkların sürtündüğünü görürüz, balıkların doğasındada vardır. Ama biz aynı ortamı sağlayamadığımız için bizim sürtünmeler balığın rahatsız olduğunu düşünüyoruz.
----------------------------------------------------------------------------------------------
O kadar kişi boşa diyor zaten nitrattan olabileceğini , dış parazitten olabileceiğini . Tebrik ederim '' Akvaryum hobisinde sürtünmenin nedenini buldunuz ''
 Yorumsuz ......
Wixrewera2007-04-12 11:20:05

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 11:19
Aktif Karbon: fosfat, organik asitler, proteinler, bakır gibi metalleri ve akvaryumda bulunan tedavi sonrası kala ilaç bileşiklerini (kimyasal yolla), katı atıkları mekanik yolla toplayabilir.

Ama nitrat ta önemli olan yararlı bakterilerin sağlığıdır. Sizin dediğiniz gibi bir etki o kadar aktif karbon ile olamaz. Eheim 2213 boyunda bir dış filtreyi yarısına karar aktif karbon ile doldurmanız lazım. Bu bile sizin düşündüğünüz etkiyi vermeyecektir.

Dediğiniz gibi olsa, bakterilerle uğraşmayalım, aktif karbonu koyalım filtrasyona, ara ara değiştirelim olsun bitsin. Malesef bu kadar basit değildir.

Kaşınmanın başlama sebebi filtrenin hatalı temizlenmesi ve oluşan yararlı bakterilerin ölmesidir.

Ayrıca Denizhan Bey, hitap konusunda birazdaha duyarlı olmanızı istiyorum. Burda samimi oldugum, bende yaşça küçük arkadaşlarıma ben sadece isimleri ile hitap etmiyorum

saygılar.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 11:50

Bakın benim dediğimi yanlış anladınız. Malavi gölü belgeselinde balıklar kuma sürterler. Orada bu doğal, göldede nitrat mı oluşmuş. İşte biz o doğal ortamı sağlayamadığımız için, balıklarımızın sürtünmeleri, balığımızın rahatsızlığı. Ben bu kabul ediyorum zaten. bunun için böyle bir şey denedim, doğal olduğunu düşünsem hiç yapmazdım.

Ben hala sürtünmenin sebebini bulamadım, ve daha hiç kimse zannediyorum ki önleyemedi. Ben aktif karbonu koyduktan sonra bu sonuca ulaştım. 0 'a varan sürtünme. Aynı görüşü Aktif karbon kullanan arkadaşlardanda duydum.

Neden balıklar çok mutlu, hareketli, sürtünme yok.

Şu anda kafama Ömer beyin dediğide takıldı yararlı bakterilerin ölerek tekrar sürtünmeye başlamaları, ben  burada aktif karbonu savunmuyorum, tartışıp yarar veya zararları öğrenmek.

Gözlemlerimi paylaştım sadece.
SİLİVRİLİ2007-04-12 11:51:43

LambukaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
LambukaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 12:31

Aktif karbon Ömer beyin yazdığı gibi sudaki fosfat, organik asitler, proteinler, bakır gibi metalleri kendi bünyesinde toplarsa akvaryum canlılarının sağlıklı gelişimleri için suda geriye ne kalır. Ömer bey'e katılıyorum devamlı kullanımda faydalı olacağını düşünmüyorum.

Bu arada Denizhan bey, aktif korbonu sığırların yaşadıkları ortamdamı yoksa sığırların üzerindemi kullınıyorsunuz. Çünkü aktif karbon balıklarda değil balıklarımızın yaşadıkları akvaryumların sularında doğrudan kullanılıyor.

Saygılarımla.
ziro2007-04-12 12:39:41

atilla tarhanÇevrim Dışı

Özel Üye
atilla tarhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2007 14:49

Sayın Arkadaşlar Selamlar...

Daha önceleri pek çok kez yazmayı denediğim, ama bazı nedenlerden ötürü yazmadığım -sürtünme- olayına kendi gözlemlerime dayanarak kısa bir yorum getirmek istiyorum.  Deniz'e dalanlar veya deniz kenarında sık gezenlerin, denizin içindeki balıkların sürtünmesini ve sürtünme sonucu oluşan parlamayı görmemesine olanak yok. Aşırı olmamak koşulu ile balıkların sürtünmeleri gayet doğaldır ve sağlıklı olduklarının belirtisidir. (Zıpkınla balık avlarken bu sürtünme sonucu oluşan parıltıdan yararlanırım genellikle.)  Benim tanklarımdaki balıklar da sürtünüyor ve gelip gören arkadaşlara da (Bazıları akv. com. üyesidir.) bunu izah etmeye çalışıyorum.

Balıklarımın sağlık durumlarını gelen arkadaşlardan öğrenebilirsiniz. ( Sayın -Silivrili- , Sayın -Arda68- , Sayın -Akarsan- , Sayın -terzibey- , Sayın -golge- , Sayın -Lafayette- , Sayın -byforce-  Sayın - Zoff- aklıma gelen isimlerden olup; unuttuğum arkadaşlardan anlayış bekliyorum.)

Eğer normal sürtünme, hastalık, v.s. olsaydı şu an tanklarımda bulunan 1000 i aşkın balık ölmüş olurdu.

RobiNSoN'dan sevgiler ve selamlar.Thumbs%20Up

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2007 11:28

Arkadaşlar, akşam dış filtremin içine tekrar aktif karbon koydum. Yaklaşık 2-3 saat içinde su berrak, balıklar neşeli, en önemlisi sürtünme 0'a indi. Üç gün metilen mavisi kullandığım için içindeki ilacı temizlemesini istedim, ama sonuçtan tekrar tekrar memnun kaldım.

Yorum yapmak doğal ama, yanlış yönlendirmeler olmasın.

Benim deneyim bu, yararını gördüğüm her şeyi burada sizlerle paylaşırım, sizlerde deneyin. Sonucu göreceksiniz.

eflatunÇevrim Dışı

eflatunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2007 12:04

Dış filtre alalı 1 ay oldu. Almadan önce iç filtre kullanıyordum. Ve her hafta bir balığım ölüyordu. Balıklarım yere sürtünmesinden artık pulları dökülmüş derileri yara olmuştu. Dış filtre alıp kurdum elimde kalan diğer 10 balıkdan 1 ay içinde 1 firar bile vermedim. Burada da gözüme batan en önemli fark kömür olduğunu görmekteyim.

BIYIKLIÇevrim Dışı

BIYIKLIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2007 18:42
Bu düzenli kimyasal filtrasyona önyargı nereden geliyor anlayabilmiş değilim. Aktif karbon kimyasal filtrasyona yarayan bir malzemedir. Suda çözülmüş halde bulunan metalleri, organik asitleri, hatta proteinleri dahi sünger gibi toplayan bir malzeme. Mehmet Bey'in balıklarının kaşıntısını dolaylı yoldan olsada ilgilendiren bir malzeme... Suyu bardağa koy iç kıvamına getirmesi ise cabası... Nitrifikasyon bakterilerinin gıdalarına ortak olduğu için biyolojik filtrasyonu etkilediği doğru fakat tamamen yokettiğini söyleyebilir miyiz? Bence hayır, açıkcası mekanik ve kimyasal filtrasyon yapan bu malzemeyi bitkili tanklar haricinde sürekli kullanmak taraftarıyım. Ki zaten kullanıyorum, biyolojik filtrasyon ortamı (yaşayan bakteriler) herhangi bir sebeple tamamen bozulduğunda destekleyecek bir filtrasyon sisteminin olması bana daha güvenli geliyor. Dolayısıyla aktif karbonu mekanik filtrasyon için tüketilen elyaf, sünger gibi bir sarf malzemesi olarak  görmeliyiz, elyaf örneğinde olduğu gibi (yastıkçılardan) başka sektörlerden alınırsa fiyatı oldukça hesaplı da olacaktır. Wink