Tankıma sump için delik?

abdurrahmanÇevrim Dışı

İl: Konya
abdurrahmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 15:14
Merhaba arkadaşlar.150*60 (h)*50 ebatlarında tank yaptırıyorum.Cam kalınlığı 10 mm.Taban camı çift kat 10+6mm olacak.Sump için tankın arka köşesine 25 mm çapında delik açtıracağım.Camcı arkadaş şimdiyedek çok akvaryum yapmış birisi fakat bu şekilde,taban camı delik bir akvaryumun riskli olabileceğini söylüyor.Benim fikrim bu şekilde yapmak.Tecrübeli arkadaşlardan acil olarak bilgi bekliyorum.Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 15:30
Abdurrahman bey selamlar.Öncelikle hayırlı olsun akvaryumunuz.25mm az gelecektir sump için ve bi ihtimal uygun parça bulamayabilirsiniz suyu aktarmak için.Tavsiyem 50mm olmasıdır.Ben 150*60*60 akvaryumumda 50mm çapında deldirdim.Rİski bilemem ama Şimdilik çalışıyor.Ayrıca deliğin kısmına iki adet iç içe kule yaptırın, dış kuleye  plastik yavruluk parçasını delikli olan kısmını taktırın.Su altdan girip üste çıksın İçteki kule su seviyesini 2-3 cm altında olsun ve burdan deliğe yönelsin.Umarım anlatabilmişimdir.Fikir açısından resim ekleyim yollarım size.Sağlıkı balıklar.

abdurrahmanÇevrim Dışı

abdurrahmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 16:02
Anladım Ömer bey,aksan marka akvaryumların sump kulesinden bahsetmişsiniz yanlış değilsem.Tşk.

HıcınÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
HıcınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 16:38
Herhalde ondan bahsetmemiş, iç içe iki kule olduğuna göre. içteki kule su seviyesinden 2-3 cm kısa, su sumpa buradan gidiyor. Dış kule akvaryumun en üst seviyesinden az kısa akvaryumun dip tarafından 3-4 cm kadar açık.  Açık olan kısımdan (suyun dip tarafından) yukarı doğru su çıkıyor ve iç kuleden aşağıya boşalıyor.

Saygılar.  

markymarkÇevrim Dışı

markymarkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 17:09

Arkadaşlar ben bişey anlamadım bu anlattıklarınızdanSmile

Biraz daha amatörce yeda mümkünse resimli anlatırsanız çok sevinirim?

abdurrahmanÇevrim Dışı

abdurrahmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 17:17
Hepimizin bahsettiği şekil bu olsa gerek.Acele çizdiğim için biraz kötü oldu.Saygılar.

abdurrahmanÇevrim Dışı

abdurrahmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 17:19
[QUOTE=markymark]

Arkadaşlar ben bişey anlamadım bu anlattıklarınızdanSmile

Biraz daha amatörce yeda mümkünse resimli anlatırsanız çok sevinirim?[/QUOTE]

Murat Bey,umarım bu işimize yarar.Smile

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 17:43
[QUOTE=Hıcın]Herhalde ondan bahsetmemiş, iç içe iki kule olduğuna göre. içteki kule su seviyesinden 2-3 cm kısa, su sumpa buradan gidiyor. Dış kule akvaryumun en üst seviyesinden az kısa akvaryumun dip tarafından 3-4 cm kadar açık.  Açık olan kısımdan (suyun dip tarafından) yukarı doğru su çıkıyor ve iç kuleden aşağıya boşalıyor.

Saygılar.  
[/QUOTE]

Arkadaşlar biraz karışık olmuş farkındayım.Resimdeki gibi değil malesef.En iyisi ben akşam kanlı canlı resim ekleyim.Arkadaşım olayı çözmüş zaten kutlarım.

HıcınÇevrim Dışı

Özel Üye
HıcınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 17:58
Ömer bey resimleri bekliyorum. Aklımdan geçen bir proje ve yeni yaptıracağım akvaryumuma düşünüyorum. Dipten su çekmeli sump. Trinkıl sistemi de diyorlar yanlış hatırlamıyorsam.

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 22:23
Resimleri çekemedim ama çizip yaptım umarım yardımcı olabilmişimdir.

HıcınÇevrim Dışı

Özel Üye
HıcınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 22:48
Ömer bey çok güzel, düşündüğüm gibi. Su seviyesi burada 2 kulenin ortasında bir yerde mi olacak.
Alt taraftaki delik 5000 motoru kaldıracak kadar su geçirir mi (yoksa su ikinci kısmın üzerinden akacaktır).

Saygılar.

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 23:41
ALi bey Su altdan girecek ve ikinci kulenin camı birinci kulenin camından daha kısa olduğu için ana bölmeye gidecektir.Ana bölmede zaten su birikintisi olmuyor , direk ordan sumpa iniyor.Motor olarak ben rs electirical rs-38 kullanıyorum gayet memnunum 4000 lt 4 metre ayarında otuz.com dan inceleyebilirsiniz.Çizimdeki kule akvaryumu tamamen kaplamıyor 15*15cm gibi bi ölçüsü var akvaryumun arka köşesinde yani.Zaten suyu doldurunca birinci kulenin üstüne çıkması imkansız çünkü delikten aşağı iniyor.Bu arda msn adresiniz varsa webcamdan gösterebilirim

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 23:46

cazirtiÇevrim Dışı

Özel Üye
cazirtiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 23:48
Resimler büyük oldu kusura bakmayın.GÖrüntü kaliteside pek iyi değil webcamdan çektim.Birinci reimde suyu altdan çeken yer görünüyor. İkinci resimde üst taraftan suyun sumpa gidilen yer görünüyor.Su sesini en aza indirmek için bio sünger var en altda