Kullanılan Ekipmanlar ve Açıklamaları


VOLKANAYAZÇevrim Dışı

Kayıt: 09/03/2007
Mesaj: 2049
VOLKANAYAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ocak 2009 15:01
KUM (ARAGONİT) 
 
 
Yapıları kalsiyum ve karbonatdan oluşmaktadır. İçeriği sayesinde deniz akvaryumlarında önemli bir unsur olan ph ı tamponlar. Akvaryumda canlı kayalarda olduğu gibi aerobik ve anaerobik bakteriler için alan oluşturur. Aragonit  kumlar dışında "canlı aragonit kum" ile adlandırılan kumlar kullanıldığında, akvaryumdaki biyolojik döngü dahada hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kum seçimi yaparken iri taneli olanlardan kaçınılmalıdır.

CANLI KAYA

Oluşumları ölü mercan iskeletleri ve kumlardandır. Yapıları gereği aerobik ve anaerobik bakteriler barındırırlar. Deniz akvaryumlarına görsel bir güzellik katmalarının yanında, barındırdıkları bakteriler sayesinde filtrelemeye önemli derecede yardımcı olurlar (nitrifikasyon (amonyak>nitrit>nitrat) , denitrifikasyon (nitrat> nitrojen)). Satın alınırken hafif, bol gözenekli ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Alınması gereken kaya miktarı akvaryumun litresine göre belirlenir.   
 
SENTETİK DENİZ TUZU VE SU HAZIRLANMASI
 
 
 
Sentetik deniz tuzları, tatlı suyu, deniz akvaryumlarına uygun hale getirmek için kullanılır. Bu suyu hazırlamada tuz dışında; tuz ölçer veya refraktometre, sirkülasyon motoru, termometre ve suyu hazırlamak için kullanılacak uygun bir kap gereklidir.
 
Örnek Su Hazırlama
 
10 lt bir su hazırlanması gerektiğini düşünürsek;
 
Kaba, uygun değerlere sahip 10 lt su eklenir. (Kullanılacak su reverse osmosis çıkışlı yada uygun değerlere sahip damacana su olmalıdır.)
 
Kabın içerisine sirkulasyon motoru eklenir ve çalıştırılır.
 
Su mevsim şartlarına göre 25 dereceye sabitlenir.
 
Kabın içerisindeki suya  litre başına ortalama 33 gram tuz ilave edilir.
 
Su ve tuzun karışmasının ardından (2 - 3 saat ), suyun tuzluluk derecesi ölçülür. Elde ettiğimiz değer  1025 (-/+ 1) olmalıdır.
 
Bu değer yakalanana kadar, almış olduğunuz değere göre tuz veya su ilavesi yapılmalıdır.
 
Not : Hazırlanan suyun akvaryumda uygulanan rutin testlerden geçirilmesi gereklidir. Örneğin; Akvaryumunuza yüksek oranda su değişimi uygulayacaksanız ve hazırladığınız su ile akvaryumunuzdaki suyun kh ve ph değerleri arasında ciddi farklar varsa, bu durum canlılarınızda probleme yol açabilir. 
 
 
 
 
                 tuz ölçer
 
 
 

AKINTI MOTORLARI

 
Akıntı motorları deniz akvaryumlarında önemli bir rol üstlenmektedir. Akvaryuma yerleştirilirken, akvaryumun içerisinde "ölü nokta (akıntısız alan) " kalmamasına dikkat edilmelidir. Akıntı motorları, suyun içerisindeki atıkların belli bir bölgede birikmesini ve kalmasını  önlemek dışında, balık ve mercanların yaşamı için gerekli olan akıntınında akvaryum içerisinde oluşmasını sağlar. Akvaryum içerisindeki akıntı miktarı, beslediğiniz canlıların akıntı ihtiyacı ve akvaryum büyüklüğünüzle paralel olarak artar veya azalır.  
 

SUMP

 
 
 
Sump, ana tanka bağlı olarak genellikle akvaryumların alt kısmında bulunmaktadır. Çalışma mantığı; akvaryuma açılan bir delikten veya oweflowbox adı verilen taşırma kutusundan gelen suyun, filtreleme, ısıtılma v.b. işlemlerini yaparak tekrar akvaryuma göndermesidir. Bu su akvaryuma "kafa motoru" denilen ve sumptaki suyun akvaryuma gönderilmesini sağlayan bir motor vasıtası ile ulaştırılır. Motor tercihi yapılırken güçlü bir motor seçilmelidir. Yaygın ve klasik olarak kullanılan sump dizaynında, su ilk olarak protein skimmer ın bulunduğu hazneye gelir. Ardından, ısıtıcı ve kullanılabilinecek ek filtre ekipmanlarının bulunduğu hazneden de taşarak, kafa motoru ile tekrar akvaryuma gönderilir. Sump, kullanılan filtre ve ısıtma/soğutma ekipmanlarını içerisinde barındırdığından, ana tankdaki görüntü kirliliğini büyük oranda aza indirir. Su yüzeyinden suyu aldığı için, anatankda oluşabilecek yağ tabakasını önler. İçerisine ek bir hazne yapılarak, tatlısu ekleme ünitesi, yedek tuzlusu ünitesi, akvaryuma eklenecek veya çıkarılacak balıklar için geçici bölüm ve  buna benzer bölümler oluşturabilirsiniz. Su hacmi 100 lt üstü olan akvaryumlarda olması gereken bir ekipmandır.
 
 
AYDINLATMA
 
Deniz akvaryumlarında özellikle mercanlar, yaşamlarını sürdürebilmek için ışığa ihtiyaç duyarlar. Bunun için sistemimizde denizlerdeki ışık kalitesini taklit etmeye çalışırız. Mercanların doğal hayatlarında yaşamlarını sürdürdükleri yerlere göre (sığ su, derin bölgeler) olması gereken kelvin değerinde ışıklandırma kullanılır. Renk sıcaklığı ile beraber, kullanılcak ışık şiddetide önemlidir. Deniz akvaryumlarında litre başına (ortalama) 1 - 1,5 watt gelecek şekilde hesap yapılarak ışık gücüne karar verilir. Sistemimizde sadece balık besliyor olsak bile, kullanacağımız ışık, uygun kelvin değerlerinde olmalıdır, aksi takdirde yosun sorunu ile karşılaşabiliriz. Hobiciler arasında tercih edilen en populer sistemler t5 ve Metal Halide lerdir. Yüksekliği 50 cm ve aşağısı olan akvaryumlarda T5 ler kullanılabilieceği gibi, daha yüksek akvaryumlarda Metal halideler tercih edilir.  Gerek t5, gerekse metal lambalarda tercih edilecek kelvin değeri 10.000 k altında olmamalıdır.
 
 
 
                        T5 ARMATÜR
 
 
 
           METAL HALİDE
 
 
PROTEİN SKİMMER
 
Protein skimmer lar, deniz akvaryumunda en önemli görevi üstlenirler. Çalışma prensibi tuzlu suyun köpürmesidir. Sudaki organik moleküller, hava kabarcıklarına yapışırak, bu kabarcıklarla beraber sistemden uzaklaştırılır. Deniz akvaryumlarında nitrat döngüsünün, başlamadan bitirilmesini sağlar. Sump içerisinde kullanılebilidiği gibi, askı tipler sayesinde akvaryumdada kullanılmaktadır. Ekipman tercihi yapılırken üzerinde duruluması gereken bir malzemedir.
 
 
 
REFİGİUM
 
 
 
 
Refigium kullanılan sistemlerde, genelde sump un bir bölümü tercih edilir. Kurulum amacı;  içerisinde bulunan alglerin, fotosentez yapmaları sonucu sistemdeki nitrat ve fosfatı tüketmeleridir. Işık yanma süresi mümkün olduğunca uzun tutulmalı ve sistemden gelecek suyun debisi düşük olmalıdır. İçerisinde yetişen alg lerde bozulma görüldüğünde derhal budama işlemi yapılmalıdır.  Refigium podlarada iyi bir ev sahipliği yaptığından, canlı yeme ihtiyaç duyan balıkların besin ihtiyaçlarını kaşılamada da faydalıdır. Deniz akvaryumu sistemlerinin "olmazsa olmaz" larından değildir, fakat sisteme dahil olması akvaryumunuz açısından bir avantajdır.
 
 
Not : Bu başlık için, eklenmesini istediğiniz ekipmanları lütfen  özel mesaj ile belirtiniz.  
VOLKANJXL2009-01-02 15:45:46

Beğenenler: [T]178232,Capakli[/T][T]180550,Bestfix[/T][T]123050,yigit_k[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir