lepistes akvaryumu kurulumu


tayfunuzÇevrim Dışı

Kayıt: 27/05/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 27
tayfunuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2013 13:13
Arkadaşlar,

Dün 40 lt akvaryumumda cichlid beslemek istiyorum dedim ancak sizlerin tavsiyeleriyle bunun olanaksız olacağını anladım. Kararımı lepistes yönünde değiştirdim. 

Düzgün bir akvaryum için sizden yardım isteyeceğim. Bitkili ve sağlıklı balık yetiştirebileceğim tek tür güzel bir lepistes akvaryumu için önerilerinizi bekliyorum.

1- Tür olarak önerdiğiniz lepistes var mı? Yanına çöpçü vatoz gibi balıklar koyayım mı?

2- Kaç adet lepistes koyayım ve dişi erkek oranı ne olmalı?

3- Canlı bitki için öneriniz var mı? Sizce canlı bitki koyayım mı?

4- Canlı bitki koymamı öneriyorsanız kurulumunu nasıl yapabilirim?

Bugün aksesuarlarını alıp akvaryumu kuracağım. 1 hafta çalıştırdıktan sonra balıkları koyacağım. onun için bugün ki önerileriniz önemli :)

Şimdiden Teşekkürler...

Tayfun Uzunoğlu

doguseÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 07/11/2012
İl: Yurtdisi
Mesaj: 1169
doguseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2013 13:20
Merhabalar Tayfun Bey.
1- Özel tür almanızı önermiyorum. Ciddi bilgi, deneyim, maddiyat ve uğraş gerektiren bir iştir. Bunların altından kalkamazsanız saflıkları bozulur, yazık olur. Bu yüzden karışık gözünüze hoş gelen lepistesler alabilirsiniz. 1 adet yavru cüce vatoz ve 2-3 adet çöpçü olabilir.
2- Başlangıç için 1e3d lepistes yeterli olacaktır. Kısa süre sonra dişileriniz doğum yapacağından görsel yoğunluk sağlanır.
3- Canlı bitki olmazsa olmazlardandır. Yavruların saklanabilmesi için, tanka doğal bir görünüm kazandırmak için ve sudaki nitratı emmesi bakımından canlı bitki koymanızı öneririm. Başlangıçta bakım ihtiyacı az olan bitkilerle başlayabilirsiniz. Elodea, saz, tilki kuyruğu, moss yosunu, anubias gibi.
4- En alta misket gübre ve üstüne siyah hagen kum rahatlıkla yeterli gelecektir.
Tankınızı tüm ekipmanlar çalışır halde 1 hafta değil de 15 gün bekletmenizi öneririm. Suyunuz ne kadar oturmuş olursa başlangıçtaki kayıp riski o kadar az olur. Bu bekleme sırasında çok çok az yemleme yaparak bu süreci sağlıklı bir şekilde hızlandırabilirsiniz.
Sağlıklı balıklar.

Doğuş ERTÜRK Toronto / Kanada

çagribeyÇevrim Dışı

Kayıt: 12/02/2013
İl: Afyon
Mesaj: 1184
çagribeyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2013 13:30
 Doğuş Beyin söylediklerine ek olarak aksesuar almayın sadece kum ve bitki alın. Akvaryumcular şundan da al bundan da al derler gazına gelmeyin. İlaç falan da almayın.


tayfunuzÇevrim Dışı

Kayıt: 27/05/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 27
tayfunuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2013 14:37
Doğuş bey, Çağrı bey çok teşekkürler...

İlacı herkes öneriyor, Çağrı bey farklı bir tavsiye de bulunmuş...  

Aslında akvaryum konusunda konuşmak, alakalı birini bulduğun zaman futbol gibi uzadıkça uzuyor :) Ama bu sefer sizin gibi akvaryum ve balık severlerin destekleriyle sağlıklı balıklarım olacak diye ümit ediyorum...

Tayfun Uzunoğlu