Özel bitki yetiştirme akvaryumu


mehmetsayginÇevrim Dışı

Kayıt: 21/06/2010
İl: Adana
Mesaj: 252
mehmetsayginÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2010 11:00
Merhaba.

Ana akvaryumum düşük donanımlı, ışık gücü düşük, CO2 takviyesi yok.

Bu akvaryumda bitkiler belli bir oranda başarıya ulaşacak.Bu yüzden ucuz yollu ikinci bir akvaryum alayım, kuvvetli ışık ve mayalı sistem CO2 kullanayım diyorum.Ayrıca içerisinde balık olmayacağından kara bitkileri için hazırlanmış gübreleri kullanacağım.Burada hızlı ve kuvvetli şekilde yetiştireceğim bitkileri dönem dönem balıklı tankıma alayım diyorum.Böylece sürekli olarak bitkileri sağlıklı ve bol bir bitkili akvaryumum olur.

Mayalı sistem ve kuvvetli ışığı ana akvaryumumda kullanmak istemiyorum, keza gübreler de öyle.

Ana akvaryumdaki bitkiler kötüleşince ikinci akvaryumdan takviye ederim.

Bitkileri ana akvaryuma almadan önce bir kaç gün duru suda bekletir, sonra da Huwasan gibi HidrojenPeroksit bazlı bir dezenfektanla temizlerim.

Bu planda aklıma gelmeyen, sizin dikkatinizi çeken noktalar var mı acaba, ya da benzer şekilde bitkilerini üretenler var mı aramızda?


mehmetsayginÇevrim Dışı

Kayıt: 21/06/2010
İl: Adana
Mesaj: 252
mehmetsayginÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2010 09:46
Sizden siz çıkmadı ama ben aklımdaki düzeneği kurdum.Büyük boy bir plastik saklama kabı içerisine, hindistan cevizi torfu ve ponza taşı karışımından bir taban hazırladım 3-4cm yüksekliğinde.En üstüne de 2cm kadar inşaat kumu koydum.

Üstten 75W sylvania grolux ampül ışık veriyor.

Kara bitkileri için kullandığım NPK gübreleri ve demir takviyesini de kararıyla kullanıyorum.

Bir tek CO2 sistemim sorunlu sanırım.Mayalı sistem hazırladım, fotoğrafları da aşağıda ama karışımı ayarlayamadım sanki.

Şişeden gelen hava, check valften sonra Resun mini filtreyle hareketlendirilen Ista reaktöre giriyor.ilk sefer hazırladığımda, önce çiçek şeklinde bir köpüklenme oldu, 1 gün sonra bu köpük 1cm yüksekliğinde bir tabaka olarak şişenin tepesinde 1 gün kadar daha kaldı sonra dağıldı.

Maya az mı oldu düşüncesiyle yeniden karışım hazırladım, 3 çay kaşığı maya koydum, bu sefer sadece 1 gün sonra köpük tabakası dağıldı.Karışımın görüntüsü fotoğraftaki gibi, sizce bu CO2 salan bir karışım mı?