Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum Kurulum Teknikleri ve Sistemleri : Akvaryum Bilimi
Yardım!!!!! Siliphos Filitre Ve Akvaryumda Kullanımı
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama
Mehmetpc
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Mayıs 2009
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Mehmetpc Alıntıbullet Konu: Yardım!!!!! Siliphos Filitre Ve Akvaryumda Kullanımı
    Gönderim Zamanı: 22 Ocak 2011 00:07 IP
Merhaba arkadaşlar Siliphos isimli sudaki kireci etkisizleştiren bir malzeme duydum, fakat akvaryumda kullanımı hakkında birşey bulamadım bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
 
Siliphos'un açıklaması şöyle:  Siliphos, sinai ıslah suları ve şehir şebeke sularında suyun kalitesini yükselten kimyasal bir üründür. Sıcak veya soğuk su ile temas eden tüm metal yüzeylerde, borularda, soğutma kule ve radyatörlerinde, kaplıca, sıcak su şebekelerinde, buhar kazanı besleme sularında vb. noktalarda  PAS, KOROZYON ve KİREÇ TAŞI oluşumunu kesinlikle önler. Suyu yumuşatmaktan çok daha ekonomiktir. Merkezi su sistemine bağlanan özel tankların (dispenser) içine konan siliphos suyla temas ettikçe kendiliğinden eriyerek suya karışır.  Su tüketimine göre uygun dispenser seçimi yapılmalıdır. Ana su girişine bağlanabileceği gibi buhar kazanı veya kapalı, açık devre su sistemleri öncesinde lokal olarak uygulanabilir. Merkezi olarak bağlandığında, içme suyu olarak rahatlıkla kullanılır. Sağlığa zararlı hiçbir etkisi olmadığı gibi, limitlerin altında içerdiği ( 2-3 ppm) fosfat dolayısıyla insan sağlığına faydası vardır. Avrupa'nın birçok ülkesinde, şehir sebekelerine siliphos dispenserleri merkezi olarak bağlanmıştır ve şehir halkı bu sudan istifade etmektedir. Dispenserden her bir ton su geçtiğinde yaklaşık 3-5 gr. siliphos eriyerek suya karışır. Bu konsantrasyonda çözünen siliphos suya 2-3 gr (P205) fosfat vermektedir. Bu oran siliphos'un işlevlerini yerine getirmesi için yeterlidir. Suda çözünen 2-3 ppm (2-3 gr P2O5 /ton)Fosfat (P2O5 )molekülleri suda bulunan ve kalıcı sertliği meydana getiren kalsiyum ve magnezyum karbonatının kireç taşı halinde su dolaşım sistemine çökmesini önler. Siliphos 'un çözünmesi neticesinde suya geçen fosfat, kalsiyum ve magnezyum karbonat iyonlarının arasına girerek onu parçalar ve tekrar kireç taşı oluşumunu önler. Siliphos sisteminde temel prensip; suyun içinde dolaştığı metalin yüzeyini çok ince fakat sağlam bir fosfat filmi şeklinde kaplayarak, metalle suyun temasını kesmektir. Suda çözünmüş halde bulunan oksijen, elektron alışverişi neticesi suda hidroksit (OH-) anyonunun oluşumunu sağlar. Bu hidroksit anyonu metalden gelen aktif haldeki metal katyonuyla birleşerek metal hidroksitlerini oluşturur ve sistemde çürüme (korozyon) başlar. Siliphos , bu iyon alışverişini metal yüzeyi film tabakasıyla kaplayarak önler ve metal hidroksitlerin oluşumunu engelleyerek sorunu kaynağından çözer. Bu nedenle sistemde siliphos kullanıldığında, korozyon önleyici pahalı kimyasallara veya oksijen tutuculara gerek kalmaz.
Kaynak:http://www.mayerkimya.com/siliphos.htm
Düzenleyen Mehmetpc - 30 Ocak 2011 02:26

Teşekkür Edenler: cıklet,
Mehmet Topcu 180*55*55
90*40*30
 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 23/05/2015 13:17:47
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön
Mehmetpc
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Mayıs 2009
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Mehmetpc Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2011 21:00 IP
Yardım bekliyorum..Aglama
Mehmet Topcu 180*55*55
90*40*30
 
Yukarı Dön
kocabey
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 02 Kasım 2010
Konum: Konya
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı kocabey Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2011 21:33 IP
Bu konuda bi bilgim yok ama yazılan metinden anladığım kireci yok etmiyor,aksine kireç parçacıklarının oluşmunu engelleyerek su içinde dolaşımını sağlıyor.Yok etmiyor gibi anladım ben.Sonuçta kimyasal bi ürün olduğundan ve suda eriyip karıştığından ben kullanılmaması taraftarıyım.

Belki akvaryuma su doldururken bu malzemeden (malzemeyi katı bir malzeme olduğunu anladığım için)  filtre edilerek kullanılablir ama akvaryum içinde bulundurmak sakıncalı olabilir...
 
Yukarı Dön
Mehmetpc
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Mayıs 2009
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Mehmetpc Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2011 21:52 IP
Evet akvaryuma sadece su doldururken kullanacağım. Bu ürün sudaki kirecin yapısını bozup  ekipmanlara ve cama tutunmasını engelliyor.
Mehmet Topcu 180*55*55
90*40*30
 
Yukarı Dön
biyolog
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Eylül 2007
Konum: Çankiri
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı biyolog Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2011 04:04 IP
Mehmet bey, tuz dahi olsa akvaryuma çok az ekliyorum. Kimyasal maddeyi ki su düzenleyiciler de dahil akvaryumuma eklemem. Hastalık anında ilaç hariç eklemeyin derim. Kaldı ki korozyon ve kireç önlüyen bir maddeymiş. Çok gerekli bir madde değil bence.
 
Saygılar.  


100-30-45 Bitkili Melek

80cm Cüce Vatoz

30cm Karides

 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas