Bitkiler \ Rizomlu Bitkiler \ Anubias barteri var. - barteri -


Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Habitat: Batı Afrika

Uzunluk: 25- 45 cm

Sıcaklık: 20 - 30 °C

Işık Toleransı: Çok az - Orta

Işık İhtiyacı: Az

Su Sertliği Toleransı: 0 - 20

Uygun Su Sertliği: 12 - 13

pH Toleransı: 5.5 - 9.0

Uygun pH Seviyesi: 6.5 - 7.5

Gelişim Hızı: Çok Yavaş

Bakım İhtiyacı: Az

Genel Bilgiler: Özellikle yüksek akvaryumların arka ve köşe dizaynlarına vazgeçilmez anubias türüdür. Fazla ışıkta yaprakları sararmaya başlar bu yüzden akvaryumun nispeten fazla ışık almayan bölümlerine dikilmelidir. Böylece hem yaprakların fazla yosunlanması önlenir hemde bitkinin gelişimi daha rahat olur. Bakımı oldukça kolaydır, 2 ayda bir kökleri 1 cm kısaltılabilirse bitki daha hızlı gelişebilir. Çoğu anubias türü gibi Barteride suda çiçek açabilir. Akvaryumdaki ilk döneminde köklerinin rahat tutunabilmesi için misina ile kayalara sabitlenebilir. Anubiaslar kuma dikildiklerinde yaprakların çıktığı ana gövdenin kum altında kalmamasına çok dikkat edilmelidir, eğer ana gövde kum seviyesinin altında kalırsa çürüme başlar.
okanoksak
Forum Üyesi
07/07/2013 15:22:56
Rizomundan Tasa ve mangrow köküne baglamaniz gerekir. Eger girinti ve çikintilarin bol oldugu mangrov kökünde rizommun rahatça girecegi ve tutunabilecegi bir yer varsa fazla oynamaniza gerek yok. Oraya tutunmayi basarabilir.
Okan Okşak
Sevkiii
Forum Üyesi
28/03/2013 23:55:13
Mükemmel bir bitki yapraklarını sert oluşu da ayrı bir avantaj akvaryuma koyduğunuzde köklerini tamamen kuma gömmeyiniz kökün bir kaç dalı dışarda kalsın
Kürşad Çilingir
rheme
Forum Özel Üyesi
29/08/2011 17:49:24
Oldukça kalın yapraklara sahiptir bu özelliği sayesinde bitki tırtıklayan balıkların bulunduğu akvaryumlarda da bulunabilir.Yavaş büyür ancak buna karşılık bakımı kolaydır.Rizomlu gövdesi asla gömülmemeli mümkünse bir kayaya veya ağaç köküne misina yardımıyla bağlanarak akvaryuma konulmalıdır.Bu bitkide 5 yapraktan sonra gövde kesikin bir bıçakla kesilerek yeni gövdeler elde edilir.
Volkan Şankulu
Kulaçatan
Forum Üyesi
29/01/2011 23:06:05
Çok zevkle bakılan bir bitki fakat mikofish gibi ilaçları 3-4 gün kullanılınca bitki ölüyor.
Okan Ön
Ziyaretçi
30/01/2008
Çeşitli ısı ve su şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilen, dayanıklı bir bitki. Yapraklarının çıktığı ana gövde uzadıkça yeni yapraklar çıkıyor ve büyük bir hızla büyüyorlar. İlk seferinde altı adet kökü akvaryum kumunun altına gömülecek şekilde dikmiştim. Fakat zamanla herhangi bir gelişme gösteremedikleini görünce uzman arkadaşların tavsiyesiyle köklerini dışarı çıkartarak mango kökünün üstüne misinayla bağladım. O kadar hızlı gelişmeye başladılar ki haftadan haftaya bile değişiklik gözlemliyorum. Yabancı internet sitelerinden edindiğim bilgiye göre bu bitkiler son derece nemli bir ortam sağlandığı takdirde su dışında da gelişme gösteriyorlarmış; hatta yağmur ormanlarında bu şekilde bulunuyormuş. Fakat bu derece nemli bir ortamı sağlamamız imkansız göründüğü için akvaryum dışına çıkartmanız tavsiye etmem. Son olarak, sıvı gübre kullandıktan sonra ana kökten verilen sürgün sayısında artış meydana geldiğini de sözlerime eklemek isterim. Yeni başlayan bütün arkadaşlara ve profesyonellere tavsiye ederim.
Alperen Keskin
1 2
Yorum eklemek için tıklayınız.