200 litrelik akvaryum kurulumu

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2012 02:54

(Filtre içindeki sepetler ve içi full dolu dediklri malzemeler içinde bunların sıralaması nasıl olacak?) ( Filtre içinden çıkan bu iki kısa delikli borular birinin iki tarafı açık birinin tek tarafı açık ne işe yarıyor? Dieğer boru ve aparatlarda yanda bağlantıları nasıl olacak ve yerleşimleri?)                         ( Akvaryumu yerleştireceğim zemin acaba uygunmu  ?)                        (JAD 280 Filtre Genel Görünümü)

Bugün yeni akvaryumum elime ulaştı aynı zamanda yeni full dolu olarak jad280 4 sepetli dış filtremde geldi. Ürünler sıfır ve ben hiç hayatımda dış filtre kullanmadım. Öncelikle akvaryumun iyice temizlenmesi gerekiyor sanırım ancak nasl bir yol izlemeliyim akvaryum bos olarak bile tasınıp banyoya götürülmesi baya sorun icine suyyla yıka bosalt tam bir işkence olacagını düsünüyorum boşken bile zor kalkıyorki musluk altında mı veya nasıl yıkanacak temizlenecek? Kum olarak silis kum aldım beraberinde ama az almısım sanırım 4 kg aldım. Bunun hazırlanması temizligi nasıl yapılacak? En can alıcı sorum ise hayatımda dış filtreyi bırakın kullanmayı ilkkez bugün gördüm. bunuda yıkamak gerekiyormu nasıl bir yıkama yapılmalı? full dolu geldi 4 sepetli sıralaması nasıl olacak? icinde bir sürü boru birleşim aparatı cıktı ancak kurulum klavuzu yok nasıl kurulucak ve ilk calıstırması nasıl yapılacak? Akvaryuma bütün temizlik bittikten sonra kovayla cesmeden su tasıyarak dolduracagım doldurduktran sonra yapmam gereken işlemler neler? Filtre ne zaman calıstırılacak sürekli 24 saat calısacakmı? Balık olarak ilk etapta 2 adet japonum var ufak ancak baska tür balıklar beslemeyi düsünüyorum henüz karar vermedim. Amacım daha cok balık beslemekten cok su içinde selala strafordan arka plan 3d falan yaparak görselllik zamanla blık cesidi artırmak. Biraz karısık oldu ancak heyecanıma verin cok hevesliyim ama koca akvaryum ve malzemeler bana ben onlara bakmaktan baska birsey gelmiyor elimden bilmedigim icin. Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim. 

oguzgun2012-03-17 03:35:44

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

etufekciÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2012 08:53
Bir kova su alıp akvaryumun yanına gelin elinize bir de hortum maşrapa ile cam kenarlarından döküp döküp yıkayın sonra hortum ile vakumlayarak pis suyu kovaya alın 2-3 defada temizlenir. 

Dış filtreye gelince dış filtre hiç bir zaman tam dolu gelmiyor malesef. Sizinki de öyledir. Yani bir malzeme veriyorlar ama yetmiyor yani.

En alt suyun filtreye girdiği yerdir. O kısma o delikli seramiklerden koy. Sonraki kısma ya eheim substrat al yada bioball. sonrasına biyolojik sünger. 4 sepet ise sonuna da elyaf. 

Filtre olabildiğince dolu olmalı ki biolojik filtrasyonda sorun yaşamayın. Dahası da var içindeki seramik yada substratlar yeterli dolulukta değilse geçen su akımı dolayısı ile boşluk yüzünden hareket ediyor birbirlerine çarpıp devamlı bir uğultu yapıyor. 

Hayırlı olsun.

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2012 17:06
Cevabınız için çok teşekkürler. Benim elimde resimdede görüldüğü gibi seramik, karbon, elyaf ve sünger var bunların sıralması nasıl olacak?
2. Resimdeki borular bunların montajı nasıl olacak?
3. İlk çalıştırmada filtreye sumu dolduracagız cesmeden veya nasıl yapacağız?
4. Resimde gördüğünüz gibi akvaryumu koydugum zemin 1 metre yüksekliginde ve yaklasık 2 cm kalınlıgında suntalardan oluşma bir etejer. içerisinde demir vs yok sadece suntalardan çekmeceli acaba bu zemin 200 lt akvaryumu tasırmı az önce suyla doldurdum ve acayip tırsıyorum akvaryum yada alt zemin parcalanacak dayanamayacak diye acil cevaplarınızı yardımlarınızı bekliyorum.

etufekciÇevrim Dışı

etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2012 08:13
Sıralama 

Seramik,sünger,karbon elyaf şeklinde yap. Karbonu 15 gün sonra falan çıkar.

Resimdeki delikli borular çıkış boruları. genelde çıkış hattına takılır. Birbirine ekle yatay şekilde akvarumun içinde uzat. 

İlk çalıştırmada Hem akvaryumu hemde filtreyi doldurun su ile. Çalıştırın filtrenin üzerinde pompa varsa pompalayın. biraz daha dolsun. Pompa varsa da yoksa da farketmez kafasından tutup sağa sola hafif yatırarak sallayın içindeki tüm hava akvaryuma gitsin. Zaten o sesleri duyacaksınız . Hava bitince işlem tamam.

Resimde gördüğünüz üzere ortada bir dikme , dikmenin de tam altında ayak olması yada tüm zeminin aynı şekilde yere basması lazım. Sizinkinde dikme yok sanırım. Aşağıya doğru bir sürü çekmeceden oluşmakta. İşte o yüzden güvenilir demek imkansız. Yalnız akvaryumun altına daha az esneyecek mdf gibi sağlam bir plak koyarsanız bence güvenlik konusuna kafayı takmazsınız. 

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2012 12:16
Yardiminiz icin cok tesekkurler. Cevap bekleyemedim ve bir heyecanla dun akvaryumu kurup dis filtreyi calistirdim. Filtre gercekten ç ok sessizmis. 10 litre akvaryumumda mini ic filtre calisiyir surekli ve ic filtrenin sesinden dis filtre farkedilmiyor bile. Ama masa dayanmaz demeniz tedirginligimi dahada artirdi. doldurmustum ve dunden beri su hem berraklasti hemde iyide dinlenmisti. simdi geri bosaltmak zorunda kalacagim.

Bu arada akvaryumu 34akvaryumdan aldim 200 litrlik luk modeli. gorunum ve iscilik olarak harika ama bundaki tereddutum cam kalinligi. Olculeri 100x40x50h seklinde ve cam kalinligi 6 mm trakya cami. bu akvaryum icin uygunmu bu kalinlik? Sonucta aldigim yerde bu forumdaki haklarindaki olumlu yorumlara guvenerekten aldim ve herkesin guvendigi bildigi bir yer herhalde uygun olmasa bu kalinlikta yapmazdi diye dusunuyorum. Sizce uygun mu ?

etufekciÇevrim Dışı

etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2012 17:11
Dediğim gibi etejer için bir şey diyemem. Bir şey olmaz derim bir iki ay sonra sorun yaşarsanız ayıp olur. 
Akvaryumun cam kalınlığını sorun etmeyin. Eskiden 200 lt yi  8 mm den yapıyorlardı. Şimdi her yerde 6 mm demekki yetiyor. Ben sorun olan duymadım. Sanırım camların kalitesi ve silikonlarla ilgili bir durum. Yani sorun olmaz.

Şimdiden hayırlı olsun. İnsanın içi içine sığmıyor değil mi? 
Size acele etmeyin diyeceğim kum, balık seçimi gibi konularda ama imkan yok.İnsan hemen sonuca varmak karşısına geçip seyretmek istiyor :))

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2012 19:49
evet haklısınız insanın içi içine sığmıyor ama şu akvaryumu tasıma korkusunuda yenebilsem deyemeyin keyfime yanına yaklastıgımda simdi kırılacaktı gibisinden kacmaya hazır yaklasıyorum. Balık ve tür konusunda acelem yok dekor olusturacagım önce sonra balık 1 hafta sanırım sürer bu sekilde bekleyecek dıs filtre sürekli calısıyor dogrumu yapıyorum acaba?

Bu arada akvaryumumun tabanina ince silis kum koydum. japon ile lapistes besleme arasinda kararsizim. Ince silis kum japona zarari olurmu yada lapistes besleyecek olursam lapistese zarari olurmu acikcasi silis kum tam zevkime uygun ozellikle japon icin uygunmu?

etufekciÇevrim Dışı

etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Mart 2012 14:57
Ne kadar tecrübeniz var bilmiyorum. Ama canlı doğurana geçmeden önce japon olabilir. Daha önce küçük ebatlı akvaryumlar ile tecrübeniz olduysa canlı doğurana direk başlayın derim. Silis kumda sorun yok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fakat lepistes bitki ister. Yani en acemice yapılanı düşünürsek bile tütün limon ve java moss gibi bitkiler ile donatmanız lazım akvaryumu. Silis yerine de hagen kullanmanız daha iyi olucaktır o zaman. 

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Mart 2012 16:03
Japonda silis kum sorun olmaz değilmi bitkiyede gerek kalmaz herhalde? Ben silis kumdan özellikle japonlarda cekindim. Çünkü 10 litrelik akvaryumumda su anda 2 japonum var ve dibinde 4 mm lik cakıl var ve en sevdikleri sürekli agızlarına alıp alıp cıkarmak bu cakılları ama silisede aynısını yaparlarsa zararı olurmu diye düsünmüstüm.

etufekciÇevrim Dışı

etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2012 08:47
Yok silise de aynı şeyi yaparlar ağızlarına alıp tükürürler. Genel tavırları.

oguzgunÇevrim Dışı

oguzgunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2012 12:18
Bu arada akvaryum zeminini bir mobilyaciya gosterdim ve sunta olmadigini tek parcadan ahsap oldugunu ve eski mobilya antika tarzinda oldugundan degerli ve cok saglam oldugunu soyledi. Acikcasi bundan dolayi guven geldi zemune zaten oyle kuvvet uygulansada oynama titreme yapmiyor. tek parca sokulup takilan birsey degil yani yeni mobilyalar gibi tek parca ve.saglam yani.

Tahminen ceviz agacindan ahsaptan yapilmis.

etufekciÇevrim Dışı

etufekciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2012 15:02
Hehe o zaman korkmaya gerek yok o hepimizi eskitir. Kendi eskimez :)