28lt pico reef + 20lt sump

SezgintrÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
SezgintrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2010 22:59
Boyut (cm):45x25x25 sump; 30x30x25
Kapasite (litre):28lt
Canlılar: 1 percula 1 cromis

Malzemeler: 1 actnic t5, 1 beyaz t5, 3kg canlı kaya 6kg sumpta toplam 9kg kaya, mıknatıslı cam temizleyici, 200lt sirkilasyon motoru, 2kg mercan kumu
sumpta tuz ölçer, 600lt kafa motoru, derece, mercan kırığı, carbon kömür, sagem fosfat tutucu, bazende elyaf.

Akvaryum Bakımı: Elyaf değişimi ve haftadan haftaya 5lt su değişimi

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:

Micro bacter7
Reef Snow mercan yemi

Fotoğraf:

5 ay önce 28lt akvaryumumu dağıtmıştım 75lt kurdum fakat öyle duvarın dibinde duran akvaryum beni pek mutlu etmedi. Masamın üzerinde duran ufak akvaryumu hep aradım çünkü hep gözümün önündeydi. Büyük akvaryumu doldurmakta gerçekten çok masraflı bişey olduğu için ufak akvaryumla devam etmeye karar verdim. Şuan sump içinde ufak tefek eksiklerim var nasıl şekillendireceğim konusunda kararsızım. Kayalarımı ön cama yasladım arka tarafını boş bıraktım. İlerleyen zamanda çekmeceli kule gibi bişey yaparım heralde. Şimdilik bukadar zamanla gelişmeleri yayınlarım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

dogangkÇevrim Dışı

[B]7735,1[/B] [C]3,2,75270[/C] [C]3,3,75270[/C]
İl: Istanbul
dogangkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2010 23:10
Ufak akvaryumlrın yeri gerçekten ayrı bende byük akvaryum kurdum ama küçüğü çok özlüyorum :)
Bu zamana kadar bizi küçük akvaryumlardan hep korkuttular su değerleri diye diye ama bunun yanında kimse büyük akvaryumların masrafından bahsetmedi .

Tekrardan hayırlı olsun abi kurmakla gerçekten çok iyi yapmışın .

SezgintrÇevrim Dışı

Özel Üye
SezgintrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2010 23:37
Teşekkürler Doğancım iyi mi yaptım bilmiyorum ama 3-5 ay sonra resif istediğim duruma gelirse çok daha fazla keyif almış olucam. Gene büyük bi akvaryum kurma isteği içimde var ama şu maliyetler beni çok korkutuyor. En ucuzundan 150lt akvaryumun malzemesi 1000tl tutuyor. 

dogangkÇevrim Dışı

[B]7735,1[/B] [C]3,2,75270[/C] [C]3,3,75270[/C]
dogangkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2010 23:49
Ufak akvaryum bence daha keyifli abi hem bakımı kolay hem masrafı az .
Ben şuanda 70-40-40 kuruyorum 900 tl harcadım üstelik akvaryumada para vermedim takasla aldım akvaryumu. Bakalım canlılara ne kadar para harcıcam.
Yaz mevsiminde birte sogutucu almak gerekirse vay halime işte o zaman :)
50 litrenin üzerine çıkmamak lazım bence masrafı gerçekten fazla oluyor

SezgintrÇevrim Dışı

Özel Üye
SezgintrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 00:13
Doğru diyosun Doğancım herkes 150-200lt ile başla diyor ama kimse maliyetlerden bahsetmiyor. Bu paralar verilmez demiyorum ama bana birazda fuzuli geliyor.

G.S.İÇevrim Dışı

İl: Antalya
G.S.İÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 00:45
Tekrar hayırlı olsun efsane geri döndü...Sağlıklı canlılar dilerim bunu uzun soluklu devam edin derim.

Doğan işte böyle birşey yap sende diyorum,bak ne güzel duruyor sor maliyetini bak hopar ın kaçta kaçı tutmuştur ki senin tankına görede fazla tutmaz ya.
G.S.İ2010-05-15 00:51:02

SezgintrÇevrim Dışı

Özel Üye
SezgintrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 01:08
Gerçekten dediğin gibi benim gönlümde bir efsaneydi. Biçok hobicininde örnek aldığını bana gelen mesajlardan da biliyodum. Hep o mesajlar aklıma bu akvaryumu tekrar kurmam gerektiğini hatırlattı. Bunun uzun soluklu olacağından eminim büyük akvaryumdan hevesimi aldım artık. Akvaryumda dengeler bozulmasın diye elimi bile suya değdirmiyorum. Balıktan çok resif ağırlıklı yapmak istediğim için az bulunan mercanlardan ufak ufak eklemek istiyorum. Mesela 1-2 ay sonra güzel renkli bi ricordia muschroom eklemeyi düşünüyorum. 

Deniz DemircanÇevrim Dışı

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 11:22
Benim yapacağım akvaryumda bunun neredeyse aynısı ama benim anatank ince uzun

fragmarketÇevrim Dışı

fragmarketÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 11:42
Bence sumpu tamamen boşaltın ve sadece aktif karbon ve fosfat tutucu bırakın. Beyaz olan mercan LPS veya anemone sanırım, net anlayamadım fakat çok keyifli görünmüyor.

Bunun dışında çok güzel bir akvaryum elinize sağlık. Ps yok sanırım?

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2010 11:46
Evet Mustafa abi havataşlı pslere karşı

gokuÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
gokuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2010 22:12
Meraba güzel duruyor iki sorum olucak akıntı için ne kullanıyosunuz. Motor göremedim fark edemedimmi yoksa? ısı sorununu nasıl çözmeyi pilanlıyorsunuz.Teşekkürler

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2010 23:33
Peki mandarin baligi tutmaya calisacakmisin tekrar?

SezgintrÇevrim Dışı

Özel Üye
SezgintrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2010 03:32
Goku Akıntı için sumpta 600ltlik motordan gelen suyun yarattığı akıntının yanında tam ters köşede yani iniş borusunun altında da görebilirsin 200 ltlik ufak bi kafa motoru kullanıyorum.
Suda daha bi ısınma görmedim zaten sessiz zamanlarda dereceden gelen çıt sesini duyuyorum su aşırı derecede bi ısınma yaşamadı. Oda sadece sabah 2 saat güneş görüyor daha sonra evin diğer odalarına dönüyor. Eğer çok fazla bi ısınma yaşarsam komşumuzda gördüğüm buz torbasını sumpa atarak soğutmayı denerim ama çok fazla bi sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.
Odada başka bi akvaryumda da kiraz karides bakıyorum ıstıcısı onunda yok su sıcaklığı dışarıda hava 30 dereceyken bile 23 derece civarında kalıyor.

Delikan Mandarin balığı mutlaka düşünüyorum sağlıklı bişey bulursam tekrar alırım. Ama bulamasamda sorun değil zaten hep kayaların arasında duruyor kendini pek göstermiyor. Rainfordi goby ve orange strip goby eklemek istediklerimin şuan en başında geliyor.

giorgiobaramidzeÇevrim Dışı

Özel Üye
giorgiobaramidzeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2010 14:04
Abi kule sistemi demişsin.Sana bir önerim olucak şu an bende onu kuyllanıyorum.1 milyonculara ya da ufak tefek ev malzemeleri satan yerlere gidip 3 katlı plastik çekmece dersen sana vercekleri şey çok işine yarar.Aşağıda linkte benzer bir resmi var.Ben çekmecelerin alt kısımlarına ufak ufak delikler açtım ana tanktan gelen suyu en tepeye açtığım delikten geçiriyorum.Çok verimli oluyor.Sende dene bence eminim verim alıcaksın.

Link:http://alevplastik.com/image/cekmece-553k.jpg