3 Fan İle Akvaryum Soğutma

cdemirhanÇevrim Dışı

İl: Izmir
cdemirhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2010 15:35
  Kendim için yaparken bunu sizinle paylaşmak istedim..

3 P4 İşlemci fanı  (Daha Hızlı ve Sessiz)
75 cm u Alüminyum Profil(Elimde vardı :),  Boy ise kendi akvaryumuma göre)
12Volt 1Amper Adaptor
Adaptor Soketi
Vida
Sıcak Silikon

İşlemci Fanlarının Kasnaklarını çıkartıp 3 lü kablo nun yeşil olanını kesiyorum dibinden.(devir ölçme ucu işime yaramıyor)

75cm kestiğim alüminyum U ları işaretleyip deldim...
Delme işleminden sonra sıra vidalamaya ve kablolamaya geliyor.
Fanların ayaklarınıda delip vidalıyorum..

Vidalama işlemi bittikten sonra sıra adaptor girişini sabitlemeye geliyor, bu işlemi sıcak silikon ile yapıyorum.

İşlem bitiyor, uçlarına Tek taraflı yapışkansüngerli bant yapıştırıtorum hem kaymasını hemde vibrasyonu önlemek için..

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım basit ve görünüşüde orjinal bir soğutma olduğunu düşünüyorum. Sorularınızı yada eleştirilerinizi bekliyorum. Saygı ve sevgi ile...

cdemirhan2010-07-26 15:36:54

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

admiralÇevrim Dışı

admiralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2010 17:32
Çok güzel olmuş.

İmkanınız varsa forumda da örnekleri olan bir dijital termostat eklerseniz devreye , işte o zaman 10 numara olur.

cdemirhanÇevrim Dışı

cdemirhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2010 21:22
  Şimdide ona uğraşıyorum programı biter bitmez toplayıp burada paylaşırım. Saygılar

ShotokanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13095,1[/B] [C]2,2,23692[/C] [B]14188,3[/B]
İl: Antalya
ShotokanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2010 23:10
Emeğe sağlık,gayet başarılı bir çalışma olmuş.

cdemirhanÇevrim Dışı

cdemirhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2010 16:40
  Efendim, yaptığım soğutucu bar ına bir ayar ekledim onuda paylaşayım istedim,

Bunun için önce malzemelerimi hazırladım

Sırası ile:
1. Delikli pertinax
2.IRFZ44N yada IRFZ46N gibi.
3.555 Entegre
4.100nF
5.1N4007 yada 1N4148
6.10K Direnç
7.Potansiyometre  100K

Bunların maliyeti yaklaşık  4.00 tl

Bu devre ile Fanların voltaşları ile oynamıyacağız.!
Bu devre ile voltajın ganliği ile ayar yapmış olucaz yani PWM kontrol yapacağız..

Şemayıda aşağıda veriyorum.

Ve uygulama.

Küçük bir plastik kutu buldum ona göre dizgiyi yaptım.

Kapağınıda kapadıktan sonra Potansiyometrenin ucuna birde düğme taktım.

Daha sonra Soğutucu Bar ın üzerine kutuyu sıcak silikon ile yapıştırdım.
Daha sonra 12VDC verip  ayar yaparak akım kontrolü yaptım.

Çeyrek birim açtım 180mA çektiğini gözlemledim.

Yarım a getirdiğimde ise 370mA okudum.

Maksimum a getirdiğimde 620mA olduğunu gördüm.
 Kontrol birimini bağlamadan ölçtüğüm değer aynı olduğundan PWM in düzgün çalıştığına kanaat getirdim.

Ve işte böylece bu eklentiyide bitirmiş oldum.

Kutunun boyutu kibrit kutusunun yarısı kadar olduğundan gayet şık durdu...

Not:  Burada yaptığımız Fanların kontrolü amacı, halihazırda akvaryum'umda olan derece yardımı ile fan devirlerini ayarlıyabilmek ve buna paralel su ısısını kontrol altında tutabilmektir

Elbette belirttiğim gibi bu ve daha bir çok çevre birimleri kontrol edebilecek bir kontrol birimi  üzerinde çalışıyorum(soğutma, aydınlatma ve su seviyesi gibi.) bitirdiğimde onlarıda buradan paylaşırım.

Fakat akvaryum bir hobi ve hevestir, uğraşmak başında zaman geçirmek, ilgilenmek insana zevk verir(sevenler için). Hal böyle iken, herşeyin otomatikleştiği günümüzde, hobimiz olan akvaryumumuzunda otomatikleşmesi bana biraz tuhaf geliyor. Tabiricaiz ise "Direksiyon şoförü" gibi oluyor...

Bir kusrum var ise Affola,   Saygılar

Bitkisel_HayatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
Bitkisel_HayatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2010 16:48
Benim elektriği sadece fizikte kullananlar için ne kadar zor bir bilseniz.Mutsuz (Yazılarınızı okurken ne kadar aciz olduğumu hissettim. "IRFZ44N yada IRFZ46N gibi.1N4007 yada 1N4148...") Bir şey anlamasamda sizi tebrik ediyorum.Alkis

Cengaver74Çevrim Dışı

İl: Bartin
Cengaver74Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2010 22:58
IRFZ44N anahtarlama yapabilen bir tür MOSFET transistörüdür.
Çok küçük giriş sinyali ile dahi doyuma geçebilen bir transistördür.
Ben bunlar hakkında bikaç şey biliyodum ama açıklayamadım kendim buldum sitelerden araştırma yaparsanız sorular başınıza dert olmaktan çıkar

TahaArifÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
TahaArifÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2010 00:55

Peki fanlarınız bu devre olmadan kaç mA çekiyordu?

cdemirhanÇevrim Dışı

cdemirhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2010 10:17
[QUOTE=TahaArif]

[/QUOTE]

Fanların  devreli yada devresiz çektiği akım aynıdır (620 mA).
Bu devre belirttiğim gibi fan hızlarını ayarlıyabilmek amacı ile oluşturulmuştur.

Not: yaptığım denemelere göre oda sıcaklığında su 30.5 dercelerde sevrederken :
        * Fanların maksimum çalıştığında 24 saat sonra  su 25C  düştüğünü görüyorum.
        * Devre yardımı ile fan hızlarını yarıya düşürdüğümde 27C lerde sabitlendi.
  Edit:Bu değerler 180 lt akvarumda gözlemlenmiştir.

Bu duruma göre, termostat 'ı bitirene kadar bu devre ile su sıcaklığını sabitiliye bilirim..
cdemirhan2010-08-02 15:52:29

okanoksakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
okanoksakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2010 00:11
[QUOTE=cdemirhan] [QUOTE=TahaArif]

[/QUOTE]

Bu devre belirttiğim gibi fan hızlarını ayarlıyabilmek amacı ile oluşturulmuştur.

Bu duruma göre, termostat 'ı bitirene kadar bu devre ile su sıcaklığını sabitiliye bilirim..
[/QUOTE]
Bu devrenin çalışması için >620 (620 mA  (0,62 A) üstü) bir doğru akım devresi imkanına sahip bir adaptör olması gerekiyor değil mi? Aklımda kaldığı kadarıyla buna en yapın standartta 1000 mA (1 A) olanlar var piyasada? Ancak onu da tam yükte çalıştırmayacak.
o da olmazsa 800 mA (0,80 A) lik olanlar da belki vardır.cep telefonları için Şarj cihazları çoğaldığı için seçeneler bir hayli arttı... 

iceman07Çevrim Dışı

İl: Antalya
iceman07Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2010 12:05
Paylaşım iiçin tsk ler ama benım anlamadıgım konu bu fan sadece dısarıdakı havayı uflemiyomu evet ufluyo peki suyu nasıl soğutuyo hava zaten sıcak bi açıklama yaparsanız sevinirim ben ANTALYA da yaşıyorum hava sıcaklıgı 45 -50 drece falan oluyo nasıl olcak bu iş anlamadım dun bütün balıklarım haşlanmış tam 8 tane Aglama acil bi çözüm bulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz?

admiralÇevrim Dışı

admiralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2010 12:38
Havayı suya üflüyor. Yüzeydeki buharlaşmayı arttırıyor, yüzeydeki su buharlaşırken suyun ısısı düşüyor.Hepimizin kullandığı ve olumlu sonuç aldığı bir teknik.

cdemirhanÇevrim Dışı

cdemirhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2010 03:43
[QUOTE=okanoksak][QUOTE=cdemirhan] [QUOTE=TahaArif]

[/QUOTE]

[/QUOTE]
Bu devrenin çalışması için >620 (620 mA  (0,62 A) üstü) bir doğru akım devresi imkanına sahip bir adaptör olması gerekiyor değil mi? Aklımda kaldığı kadarıyla buna en yapın standartta 1000 mA (1 A) olanlar var piyasada? Ancak onu da tam yükte çalıştırmayacak.
o da olmazsa 800 mA (0,80 A) lik olanlar da belki vardır.cep telefonları için Şarj cihazları çoğaldığı için seçeneler bir hayli arttı... [/QUOTE]

Haklısınız, fakat zaten konunun en başında bunu belirtmiştim, şöyleki:

3 P4 İşlemci fanı  (Daha Hızlı ve Sessiz)
75 cm u Alüminyum Profil(Elimde vardı :),  Boy ise kendi akvaryumuma göre)
12Volt 1Amper Adaptor
Adaptor Soketi
Vida
Sıcak Silikon.

Saygılar

[QUOTE=iceman07]Paylaşım iiçin tsk ler ama benım anlamadıgım konu bu fan sadece dısarıdakı havayı uflemiyomu evet ufluyo peki suyu nasıl soğutuyo hava zaten sıcak bi açıklama yaparsanız sevinirim ben ANTALYA da yaşıyorum hava sıcaklıgı 45 -50 drece falan oluyo nasıl olcak bu iş anlamadım dun bütün balıklarım haşlanmış tam 8 tane Aglama acil bi çözüm bulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz?[/QUOTE]
ecto_ege  arkadaşım açıklamış, sadece buna bir eklenti yaparak;

Elinizi ıslatın ve ardından üfleyin.!  Sonucu kendiniz test edin :)

Saygılar.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fan ile soğutma illere göre değil litreye göre tasarlanmalıdır. Tecrübelerime göre fan/litre oranı şöyledir:

50/60 litre başına 1 adet 8cm fan. Akvaryumunuza göre fan adedini kendiniz ayarlıyabilirsiniz..

* Diyelimki 100lt akvaryum unuz var bunun için 2 adet 8x8cm Fan ve bir 12vdc adaptör aldınız ve bağladınız.

Buraya kadar sorun yok, fakat "devamlı ilgilenemiyorum su ısısını sabit tutamıyorum" diyorsanız, haklısınız.

Bu sorun için pratik bit çözüm sunuyorum o halde.!

Mutlaka bir kenarınızda eski kullanmadığın akvaryum ısıtıcınız vardır. İşte size termostat.
Aşağıda verdiğim resimden bağlantısına bakarak adaptörün çıkışına bağlayın, ısıtıcı derecesinden istediğiniz duruma getirin ve akvaryumunuza yerleştirin.
  Böylece termostat istediğiniz ısıda fanları devreye alır yada devreden çıkarmış olur, ısı sabitlenir!...
Not: Kullanılacak ısıtıcı mekanik olmalı, elektronik ısıtıcılar çalışmazlar. resimdede belirttiğim mekanik ısıtıcı kontaklı olandır.

Düzeltme: Barış arkadaşımın uyarısı, eklemeyi unuttuğum 12v röleyi düzeltip yayınlıyorum.
Uyarın için teşekkür ederim..

Saygılar.

cdemirhan2010-08-09 10:22:33

admiralÇevrim Dışı

admiralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2010 08:45
Cüneyt Bey konuyu biraz daha detaylandırabilirmisiniz?

Isıtıcı termostatı ile fanların çalışma mantığı ters değilmi.

Yani, bize lazım olan termostatın ısı yükseldiğinde devreye girmesi gerekiyor. Oysa ki ısıtıcının termostatı ısı düştüğünde devreye girer.

Acaba ben mi yanlış anladım anlatımınızı?