60lt Lepistes nasıl bir filtreleme kullanmalıyım?

gunesÇevrim Dışı

İl: Istanbul
gunesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2010 22:10
Şu an 60 lt akvaryumda 3d 1e lepistes, 3 çöpçü, anubias barteri ve saz bitkileri var. Ölümlerden sonra yeniden kurdum akvaryumu, bu sefer hatalı bir şey yapmak istemiyorum.

Isıtıcı dışında da sadece Gap 7 iç filtre kullanıyorum, ama fazla mı geliyor acaba, bir de hava üfleme olayını da tamamen kapayamıyorum, su yüzeyinde kabarcık birikiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Daha önceki balık ölümlerimde bile etkisi vardır belki. Şu anki akvaryumumum:

http://img197.imageshack.us/img197/2350/imgp0521p.jpg

Forumda okudukça aklım karıştı iyice; kafa motoru nedir şelale pipo falan gidiyor.. Maalesef detaylıca okuyup anlayacak vaktim yok; kısaca sorularım:

-Benim akvaryumuma sadece iç filtre yeterli mi? Dış filtre almalı mıyım? (Gördüğüm kadarıyla ekol 15 gibi bir şey? En fazla bu kadar para ayırabilirim.)
-Gap 7 uygun değil mi? Başka bir iç filtre mi almalıyım, öneriniz?
-Kafa motoru denilen şeyden gerekiyor mu?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Akgün CemÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
Akgün CemÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2010 22:22

60 Litre için iç filtre şuan yeterli gelecektir, balık popülasyonunuz da zaten fazla değil, gerçi lepistes çabuk üreyen bir tür olsada balıklarınızın yavrulaması, büyümesi 3-4 ayı bulacaktır, şimdilik iç filtreniz yeterlidir.

Kafa motoru su sirkülasyonunu sağlamak veya bir tankdan diğer bir tanka su aktarımını sağlamak için kullanılmaktadır sizin ihtiyacınız olan bir şey değil.

İç filtrenizin su çıkış aparatını arka camdan ön cama doğru vermeniz akıntının fazla olmasını engelleyecektir, bunu deneyebilirsiniz.

İç filtrenizin su çıkış aparatının hemen üstünde hava girişi için yapılmış bir hortum bulunur o hortumun ucundada küçük bir vana olmalı o vanayı kısarak akvaryuma verilen havayı azaltabilirsiniz.
Ayrıca akvaryuma verdiğiniz havadan dolayı balıklarınız ölmezler, hatta suyu havalandırmanız çok daha sağlıklıdır, oksijen bakımından zengin olan tanklarda yararlı bakteriler daha kolay koloni oluşturup ürerler.

Kolay gelsin.
Akgün Cem2010-04-14 22:24:12

gunesÇevrim Dışı

gunesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2010 21:37
Teşekkür ederim, şimdilik bu filtre ile kalsınlar o zaman.
Bu arada anlayamdım da, su çıkış aparatı ön cama doğru zaten, yana mı çevirmeliyim?
Bir de hava girişi hortumunun ucundaki vanayı kısamıyorum, bozulmuş sanırım, daha önce kapatabiliyordum bile.

Başka görüşü olan varsa paylaşırsa sevinirim.

traveller10Çevrim Dışı

İl: Bilecik
traveller10Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2010 21:57
Gap7 sizin işinizi rahatlıkla görür merak etmeyin. ben 70 lt.de gap2 kullanıyorum.

Akgün CemÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
Akgün CemÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2010 01:55
[QUOTE=gunes]Teşekkür ederim, şimdilik bu filtre ile kalsınlar o zaman.
Bu arada anlayamdım da, su çıkış aparatı ön cama doğru zaten, yana mı çevirmeliyim?
Bir de hava girişi hortumunun ucundaki vanayı kısamıyorum, bozulmuş sanırım, daha önce kapatabiliyordum bile.

Başka görüşü olan varsa paylaşırsa sevinirim.

[/QUOTE]

Vana plastik olduğu için zamanla çatlayabiliyor, vanayı sıktığınızda çatlağı görebilirsiniz, bir kontrol edin tekrar isterseniz, eğer çatlak yoksa vana bozulmuş olabilir.

farinksÇevrim Dışı

farinksÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2010 22:43
Hortum ucuna takılan hava vanalarındansa basit birşey o aparat her hangi bir akvaryumcudan geçerken 1-2 liraya temin edebilirsiniz.Bende lepistes bakıyorum 200 lt bir tankım var aslında bir dış filtreye ihtiyacım var onu araştırırken bu konuya denk geldim. Bu arada ben 1 aydır boyu nun 700l/h lik içten takma motorunu kullanıyorum hiç sıkıntı çıkmadı ilk baştaki bir kaç balık ölümümden sonra aldığım yavrularım gayet sağlıklı suyumda gayet berrak.Balık sayınız iyice artana kadar bence filtrenizle devam edin. Saygılar.