Ahşap Akvaryum Sehpası Yapımı

ringoÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]9364,1[/B] [B]8772,2[/B]
İl: Istanbul
ringoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2016 01:05
Evdeki bir köşeye akvaryum koyayım diye göz dikince, olanlar oldu.

Önce bir çizim yapıp, ölçüleri çıkardım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/16_image.jpeg[/IMG]

Yapmışken ömürlük olsun, sudan şişti, esnedi vesair sorunlar olmasın, gerekirse torunlara miras kalsın deyip, lamine ahşap kullanmak istedim. (ahşabın görüntüsünü seviyorum.)
Bauhause nin yolunu tutum. (Artık marangozlarda ahşap bulmak mümkün olmuyor.)
Malzememiz burada.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/15_image.jpeg[/IMG]

Montaj çalışması iki gece sürdü. (Akşamları birkaç saat çalıştım)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/17_image.jpeg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/18_image.jpeg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/20_image.jpeg[/IMG]

Şimdilik bu pozisyona geldi. Tank gibi oldu, camdan atsam birşey olmayacak gibi. Birkaç işlemi kaldı.
Üst sehpanın etrafına ince 4cm genişliğinde bir çıta dönücem, bu akvaryumun cam bağlantılarını ve altındaki straforu gizleyecek.
Ahşabın rengini kaybetmeyecek ancak hafif renklenecek şekilde vernikli bir ahşap koruyucu sürmeyi düşünüyorum.
Tabii evde zımpara işlemi nasıl yapıcam bir taraftan da onu düşünüyorum. (Acelem yok, olmadı boyacıya da gönderebilirim ancak herşeyi bana ait olsun istiyorum.) (Ya da zımparasız vernikli ahşap koruyucu sürsem görüntüyü bozarmıyım, aslında malzeme oldukça temiz, boyadan anlayanlar fikir verirse sevinirim.)
Sade görüntüyü seviyorum ancak bir taraftan da masif çıta dönsem mi diye de düşünüyorum. Görüntü sizce nasıl?

İlerleyen safhaların fotoğraflarını zamanla eklerim.

Beğenenler: [T]1,bjkalley[/T][T]107422,Burhanbey[/T][T]57270,Nahre[/T][T]181396,Tr_OsEaRiÇ[/T][T]137054,bora6173[/T][T]159309,görkem_[/T][T]177359,Ferhat Özarslan[/T][T]140503,lvlustafadogan[/T][T]182327,KaanCotuk[/T][T]165030,rizasirman[/T][T]175508,ResulEmre[/T][T]189787,Ariv[/T][T]164747,knight96[/T][T]199576,tolgor[/T][T]205759,AtalayTilkici[/T][T]189282,tdenizs[/T][T]66038,MD.mehmet[/T][T]211214,uuRakyz[/T][T]157881,BiotopeDogan[/T][T]232304,CheytacBey[/T][T]203055,mutlubaba[/T][T]129062,Baracuda80[/T]
+1: [T]57270,Nahre[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2016 02:03
Oldukça şık olmuş elinize sağlık. Çok ağır olmuştur heralde ahşap. Görünümde bence akvaryumun tek halinden ziyade eve uyumu önemli, o yüzden boyaya yorum yapamayacağım.

Teşekkür Edenler: [T]41753,ringo[/T]

NahreÇevrim Dışı

NahreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2016 05:34
Selamlar ellerinize sağlıkçok güzel görünüyor[:iyi:]Yanlız altta ayarlı bir şekilde ayaklar olsa yerin gönye ve durumuna göre ayar yapmak daha iyi olmazmıydı?
Bu şekilde yerdeki en ufak eğim direk akvaryum suyunun bir tarafa doğru daha yüksek kalmasına sebeb olacaktır.

Beğenenler: [T]181415,EmRaH41[/T][T]203055,mutlubaba[/T]

ringoÇevrim Dışı

Özel Üye
ringoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2016 22:08
[QUOTE=bjkalley]Oldukça şık olmuş elinize sağlık. Çok ağır olmuştur heralde ahşap. Görünümde bence akvaryumun tek halinden ziyade eve uyumu önemli, o yüzden boyaya yorum yapamayacağım.[/QUOTE]

Evet biraz ağır oldu. Uyum konusunu renk benzerliği ile biraz yakalamayı düşünüyorum, kapılar ve yerler yakın renklerde, aynı tona yaklaşmayı düşünüyorum. Ancak tam bir uyum mümkün değil. Tasarım açısından yaklaşınca normalde bu akvaryumu koyacağım yerin boş kalması lazım (köşe bir nokta, koca vitrin yanında akvaryum kayboluyor), oranın hakkı normalde bir çiçekti, birkaç senedir baktığım bir kumkumatım vardı, kendisi balkonun yolunu tuttu. (bu soğukta ne olacak merak ediyorum.) Göze gelecek müsait bir yer olmuş olsa , akvaryumu zaten çoktan yapmıştım.
Açıkçası son dönemlerde mevcut akvaryumun yerine gizliden gizliye eşimin göz koyduğunu fark ettim. Bir köşe koltuk yapalım muhabbeti dönüp durur oldu. Tabii köşe koltuk olunca akvaryum kalkmak zorunda.[:)] Sonra hesapladım, evde eşime ait bir oda ayakkabı olduğunu düşününce, fazla hesap iyi değil diyerek başlangıcı yapmış oldum.

Bu akvaryumda ışık bakımından metal halide denemek istiyorum.
Şöyle bir kutuyu marangoza yaptırmıştım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/13_image.jpeg[/IMG]

Kutuyu önceden yaptırdığım için, malzeme biraz farklı, boya ile görüntü eşitlenmez ise kutuyu değiştireceğim.
Seçtiğim ampulün şöyle bir grafiği var. (Osram hci t 35w ndl pb) (par grafiğine çok benziyor)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/hci_t_ndl_pb_35w.jpg[/IMG]

Garfiğin biraz açılmış hali de bu,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/osrammt.jpg[/IMG]

Son dönemde biraz daha bitki fizyolojisi ve fotobiyoloji çalıştım.
Kafamda oluşan teoriye göre bitkilide bu ışık güzel çalışmak durumunda. (Normalde 730un biraz daha yüksek olmasını yeşildeki çıkıntının olmamasını isterdim.)
(Akvaryumdan 50-60cm yukarıda duvara monteli olarak kullanmayı düşünüyorum.)
Çok dar açılı reflektör bulamadım, ışığı biraz yayıyor gibi ancak ona bir formül üretirim. Aslında armatürün önündeki dışa bombeli camları içeri çevirsem daha iyi odaklayacak da, ampul parabolik reflektörün tam odak noktasında olmamasından ve reflektörün tam parabol olmamasından işlem işe yaramaz diye denemedim. (dış bombe herhalde ışığı daha dışa doğru yaymak için)
Işık biraz sarı yanıyor, ama olsun, zaten tam bir bitkili gibi değil de, biyotop gibi, killifish beslemek gibi birşeyler düşünüyorum.
Gerçi armatürün ortasına 2-3 mavi led ekleyip, Spektrumu değiştirip, rengi de düzeltebilirim.

[QUOTE=Nahre]Selamlar ellerinize sağlıkçok güzel görünüyor[:iyi:]Yanlız altta ayarlı bir şekilde ayaklar olsa yerin gönye ve durumuna göre ayar yapmak daha iyi olmazmıydı?
Bu şekilde yerdeki en ufak eğim direk akvaryum suyunun bir tarafa doğru daha yüksek kalmasına sebeb olacaktır.[/QUOTE]

Ergun bey, yorumunuz için teşekkür ederim.

Ayarlı ayak konusunu düşündüm, ancak koyacağım yerin zemini son derece düzgün olduğundan, ve görsel olarak taban tarafının yapıldığı gibi etekli oluşu, sehpayı daha hoş gösterdiğinden böyle tercih ettim. Ayak olunca altına birşeyler kaçıyor vesair diye biraz böyle tercih ettim. Aslında eteğin iç tarafında ayarlı ayak koymayı da düşündüm ancak, taşıyıcı ayakların ağırlık merkezinin daha iç noktalara taşınacak olması sebebiyle vazgeçtim. Ayak içeri kaydıkça, akvaryum önden çekilirse öne doğru yatma isteği fazlalaşır diye, güvenlik açısından böyle tercih ettim.
Esasen değindiğiniz hususta son derece temkinliyimdir. Uzunca bir akvaryum olsa idi, mutlaka ayarlı ayak koyardım.
Özellikle zayıf mobilyalar, tabanın şeklini alıp akvaryumu yüzeyden (taban) tam desteklemeyince akvaryum tabanda 3 taraf üzerinde kalıyor, bir taraf boşta kalırsa da özellikle büyük akvaryumlar için bu bir kırılma sebebi. Ben bu akvaryum için ne olur ne olmaz diye strafor gibi sert değilde daha yumuşak malzeme aldım. Elinizle basınca esniyor. Yapımarketlerde petek yansıtıcı olarak satılıyor. Fotoğrafını bir ara eklerim.

Beğenenler: [T]203055,mutlubaba[/T]

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 00:51
Çıtayı döndünüz mü acaba mobilyaya keza yanlış anlamadıysam mobilyanın üst kısmında yanlardan bir çıkıntı olacak böylece akvaryumun taban kısmı sanki kendi çerçevesi varmış gibi duracak?

ringoÇevrim Dışı

Özel Üye
ringoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 01:48
Sercan bey,
fotoğraf ekleme konusundaki üşengeçliğim nedeniyle bir türlü konuyu güncelleyememiştim.

Çıtalamayı yaptım,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/35_image.jpeg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/34_image.jpeg[/IMG]

Boya olayını kapı girişinde rulo ile hallettim ancak ciddi bir hata yapmışım. Aslında renksiz vernik çok daha güzel duracakmış, açık renk ahşap koruyuculu bir vernik tercih edince çıkan renk pek hoşuma gitmese de, rengi silmek için tekrar zımpara falan uğraşmadım. Artık yıllar içerisinde solmasını bekleyeceğiz.

Ahşap armatür içime sinmedi. Hem ısınıyor (içini yanmaz boya ile boyamıştım) hem ağır ve kaba olmuştu. Armatür için alüminyum büktürdüm. Akrilik füme sprey boya ile boyadım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/31_image.jpeg[/IMG]
[URL]null[/URL][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/34_image.jpeg[/IMG]

Bu da, tv askı aparatı, armatürün havada asılı kalmasını sağlıyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/37_image.jpeg[/IMG]

Genel görünüm,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/38_image.jpeg[/IMG]

İç tasarımı tamamlayamadım ancak şimdilik böyle,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/32_image.jpeg[/IMG]

Beğenenler: [T]14613,OrdiBuko[/T][T]81103,Kınayu[/T][T]177359,Ferhat Özarslan[/T][T]182327,KaanCotuk[/T][T]97872,yasinmak[/T][T]203055,mutlubaba[/T]

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 01:54
Ham rengi benimde daha çok hoşuma gitmişti ama genele hitap etmez [:)))]

Çıta tam olarak kast ettiğim gibiymiş benimde uzun zamandır böyle bir fikrim vardı cama cam akvaryumlarda neden mobilyanın önüne çıka yapmıyoruz diye nihayet uygulandığına şahit oldum.

(Çok önce bir akvaryumumun mobilyasını ona göre imal etmiştik ama akvaryum beklediğimizden en olarak daha kısa gelince ön taraftaki çıtanın hiçbir manası ve görselliği kalmamıştı yine strafor ve akvaryumun kendisiyle yüzyüzeydik yani :) )

Hatta bu çıtayı kumun seviyesine yakın bir noktaya kadar yükseltmekte faydalı olabilir, kumun çerçeve altında kalmasının bakterilerin oluşumu açısından da faydalı olduğunu okumuştum.

Akvaryum başarılı olmuş doğrusu zaten el emeği olunca insana ayrı bir hoş gelir ama armatür'ü pek beğenmedim ben açık konuşayım [:D]

MthekingÇevrim Dışı

İl: Samsun
MthekingÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 01:58
Çok başarılı bir çalışma merakla gelişmeleri bekliyorum.

ringoÇevrim Dışı

Özel Üye
ringoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 02:21
Ölçüler konusunda biraz hassasım, dikkatli bakılmazsa çıtaların camlara yapışık olduğu düşünülebilir. Sehpa camlardan sadece 1mm geniş.
Kumu örtecek bir çıta genişliğini bilerek kullanmadım, bu tarz bir mobilyada abes dururdu, aşağıdan yukarı doğru gelen düz yapım mobilyalarda, mobilyayı kumun sıfırına kadar çıkarıyorum. Kumun bir ölçüde görülmesi de kötü durmuyor, diğer akvaryumda mobilya kumu sıfırlıyor bunu bu şekilde farklı olmasını istedim.
Bakteri konusunda haklısınız, karanlık ortam tercih ediyorlar, ışıktan rahatsız olan bakterilerin biraz geri çekilmeleri gerekecek.

Aramatürü aslında ben de pek beğenmedim, aslında akvaryum ile armatür arasında bir bağıntısızlık varmış gibi dursa da, problemi yaratan akvaryumu koyduğum yer oluyor. Açık bir alanda bu tarz bir tasarım daha hoş duracaktır. Armatürün tipi noktasında fazla bir seçeneğim yoktu, kullanmak istediğim ampul tipi dikey olduğundan armatür belli bir genişlikte olmak zorunda, düşün taşın bir formül üretemedim. Yanında vitrin olmasa orayı dolap kapağı gibi yapıp ışığı altından verecektim. Öyle birşey yapsam vitrin yanında çok alakasız olacaktı. Gerçi benim bu armatürü kullanma amacım bazı hususları test etmek, yani yarın birgün onu kaldırıp farklı bir armatüre de geçebilirim. Aslında akvaryum koyduğum yerde çok hoş durmadı muhtemelen başka bir odaya da yürüyebilir.

KınayuÇevrimiçi

[B]14703,1[/B]
KınayuÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 02:32

Selamlar İlyas bey
Ellerinize emeklerinize sağlık [:iyi:] [:nazar:] [:iyi:] İmrendik valla Marangozlar aç kalacak.Herkes yakında yapıma başlar.Saygılar.

Beğenenler: [T]203055,mutlubaba[/T]

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 02:32
Aslına bakarsanız ben zaten kumun görünmesi taraftarıyım aksi halde görsel gelmiyor bana ama diyelim kum 5cm olacakda 1cm'i görünecek şekilde ayarlanabilir fakat tasarım farkı konusunda birşey diyemem ben ilk defa mobilyaya çıta dönen görüyorum, şükürler olsun [:)))]

Armatür konusunda doğrusunuz akvaryum bağımsız bir alanda daha boş bir yerde sergilense şık durabilir şuanki haliyle sırıtıyor. Sanırım ben içinize kurdu düşürdüm o akvaryum kesin yürür :)

ringoÇevrim Dışı

Özel Üye
ringoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 23:21
[QUOTE=Kınayu]
Selamlar İlyas bey
Ellerinize emeklerinize sağlık [:iyi:] [:nazar:] [:iyi:] İmrendik valla Marangozlar aç kalacak.Herkes yakında yapıma başlar.Saygılar.

[/QUOTE]

Erhan bey, maksat biraz eğlenmek işte.
Kes yap tamir maket vesair seviyorum, sizin atölyeden muhtemelen çok daha iyileri çıkıyordur.
Saygılar bizden.

[QUOTE=OrdiBuko]Aslına bakarsanız ben zaten kumun görünmesi taraftarıyım aksi halde görsel gelmiyor bana ama diyelim kum 5cm olacakda 1cm'i görünecek şekilde ayarlanabilir fakat tasarım farkı konusunda birşey diyemem ben ilk defa mobilyaya çıta dönen görüyorum, şükürler olsun [:)))]

Armatür konusunda doğrusunuz akvaryum bağımsız bir alanda daha boş bir yerde sergilense şık durabilir şuanki haliyle sırıtıyor. Sanırım ben içinize kurdu düşürdüm o akvaryum kesin yürür :)[/QUOTE]

Sercan bey,
Konu başında zaten koyacağım yerin akvaryum koymaya pek uygun bir yer olmadığını yazmıştım. Yani rahat olun içime kurdu siz düşürmediniz, o kurt baştan düşüktü de bile bile yaptık işte. Ne bileyim baktım, hobiciler bonyolarını bile akvaryum koymak için kullanıyorlar, açıkçası gaza geldim yani. Önce 30x30 birşey koyayım falan düşündüm, sonra olmuşken şöyle olsun böyle olsun derken böyle oldu. Aslında o armatürü çok daha şık yaparım da, ille o ampulü kullanayım, bir taraftan suyu hiç ısıtmasın gibi bir beklentim olunca bu beklenti ile de ışığı yukarıdan kullanayım deyince de böyle oldu. Şu anda 12 saatlik bir periyotta ışığın suyu ısıtma durumu + 0,5 ila +1 derece civarında. Daha büyük önden ince ortaya doğru kabaran hafif davlumbaz görüntülü, akvaryum büyüklüğünde bir armatür yapıp daha aşağıdan yani akvaryuma yakın kullansam daha şık duracak ama başkaca eksi yönler oluşacak , ısınma akvaryuma müdahaledeki zorluklar (kapağı aç kapa vesair) gibi. Tabii armatürü büyük yapınca hadi iki tarafa da 2x24watt t5 ekleyeyim derim. Onun için kendimi şimdilik biraz frenledim, yeni bir can sıkıntısı başlarsa ne olacağı bilinmez.

Okuyanlara fikir olsun diye bir hususa değineyim.
Akvaryumu yaparken bantlama yaparken dalgınlıkla iç camlarada cam payı bırakarak silikonlama yapmışım, haliyle yan camlarda düzgün bir silikon görüntüsü ortaya çıkmamıştı.
Sorunu aşmak için ( EJT) esneyen jilet teknolojisi kullandım. Oldukça işe yarıyor. Fotoğrafta nasıl bir teknoloji olduğu görülüyor.
(not silikonları jileti düz kullanarak veya falçata vesair gibi düz bir şey ile temizlemeye çalışmayınız.) Eski tecrübemdir akvaryumu sökmek zorunda kalabilirsiniz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/36_image.jpeg[/IMG]

Beğenenler: [T]49423,sinan m.d[/T][T]203055,mutlubaba[/T]
Teşekkür Edenler: [T]81103,Kınayu[/T]
+1: [T]81103,Kınayu[/T]

RememberMeÇevrim Dışı

İl: Aksaray
RememberMeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2016 23:41
Sizinki gibi bi yeteneğin olss üretimhsne yapardım heralde kendime.
Torundan toruna miras güzeldi [:iyi:]
Emeginize sağlık ALLAH yardımcınız olsun

Erdemy54Çevrim Dışı

Erdemy54Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2016 15:03
Çok başarılı olmuş emeğine sağlık. Masa ölçülerini Bauhausda kestirdiniz mi. Oyle bi imkan var mi. Ve kac liraya mal oldu sehpa