Akvaryum Bölme Denemesi ...

omeriyidoganÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Gaziantep
omeriyidoganÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 09:16

Akvaryumumuzu farklı amaçlar için bölmemiz gerektiğinde değişik yöntemler kullanıyoruz. Burada akvaryumlarımda uyguladığım yöntemlerden bir örnek vermek istiyorum. Faydalı olur umarım.

Kullanılan malzemeler;

1. İki tabaka cam( ölçüler akvaryuma göre değişecek)

2. Sineklik (tül)

3. Maket bıçağı

4. Silikon (akvaryum için üretilmiş olacak)

Planlama aşaması;

Akvaryumun ön camı ile arka camı arasındaki mesafe ölçülür. Bu ölçü hassas yapılmalı ve su doluyken oluşacak bombeye göre alınmasına dikkat edilmeli. Yapılacak bölme aparatının yüksekliği kapağa, su seviyesine vb. faktörlere göre belirlenmelidir.

Burada örnek olarak iç ölçüyü 31 cm, bölme aparat yüksekliğini 45 cm belirleyelim. Cam kalınlığını 6 mm den seçmekte fayda var. Daha ince olursa kırılma riski var. Kalın olursa ağır olur. Tercih sizin.

Hazırlık aşaması:

1.Ölçüler belirlendikten sonra camcıya 30x45 cm 6mm cam kalınlığında iki tabaka kestirilecek.  Burada ölçüye dikkat edin 31 cm değil!!.

2. 30x45 cm olan iki tabakanın kenarlarından 5 er cm bırakılarak ortası kesilip çıkarılacak. Sonuç olarak kenarları 5 cm olan iki tane çerçevemiz oldu. Ortadan çıkan tabakaları atmıyoruz.

Yapım aşaması;

Bu şekilde bölme aparatımız portatif olarak kullanılmaya hazır vaziyet almış oluyor. Akvaryumdaki olası kayma vb durumlardan oluşacak kazalara karşı çerçeve kenarlarına vantuz tutturulabilir. Ben akvaryumun ön ve arka camına alta ve üste kızak oluşturacak şekilde dört adet küçük cam yapıştırdım. Daha sonra sökmesi kolaydır. Maket bıçağı yardımıyla sökülebilir.

Bu uygulamada cam yerine farklı materyaller kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus kullanılan malzemeye göre uygun yapıştırıcı seçilmelidir. Tabi bu yapıştırıcının balıklara vb. canlılara zarar vermeyecek olması şarttır. Uygulamayı geliştirmek, değiştirmek sizin hayal gücünüz ve becerinize kalmış.

Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KaanÇevrim Dışı

İl: Antalya
KaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 09:43
Bence cama ve bu kadar malzemeye hiç gere yok.
http://www.akvaryum.com/Forum/akvaryumu_ayirmak_Icin_sineklik_k313066.asp
5 Tl mal oluyor.
kaan072009-11-17 09:43:47

omeriyidoganÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
omeriyidoganÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 11:31
Kaan bey verdiğiniz linkteki sistem de farklı bir alternatif olarak kullanılabilir. Güzel, masrafı az ve fazla çaba gerektirmeyen bir çalışma. Tebrik ederim sizi.

omeriyidogan2009-11-17 12:01:19

KaanÇevrim Dışı

KaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 11:55
[QUOTE=omeriyidogan]Kaan bey verdiğiniz linkteki sistem de farklı bir alternatif olarak kullanılabilir. Güzel, masrafı az ve fazla çaba gerektirmeyen bir çalışma. Tebrik ederim sizi.

Kullanma amacına, kullanılacak süreye, imkanlara ve zamana bağlı olarak tercih yapılması açısından farklı alternatifler sunmak formumuz açısından zenginliktir bence.

"Bence cama ve bu kadar malzemeye hiç gere yok." sözleri gelişmeyi engelleyen bir mantık olmakla birlikte, mevcutla yetinip yeniliklere ve ilerlemeye kapalı bir toplumun sözleri gibi geldi bana. Avatarınızda kullandığınız Şahsın yaşam felsefesine de ters değil mi bu cümleniz?...

Aralarında ki farkları, avantaj ve dezavantajlarını yapacak kişiler düşündün ve amaçlarına göre uygulasın geliştirsin diye farklı alternatiflere açık olmak ve üretmek daha güzel. 

Saygılar.
[/QUOTE]
Şahsın yaşam felsefesine de ters değil mi bu cümleniz?...
Bir kere şahıs değil Atatürk dür.
Bence cama ve bu kadar malzemeye hiç gere yok.
Benim bu dememin sebeb ise sizin masraftan kurtulmanızdı.Lafı geri alıyorum ozaman benim yaptığımı deneyebilirsiniz.Bana sözlediğiniz kelimelerin hiç birini haketmedimi düşünüyorum.Çünkü benim sölemek istedimi anlayabilirdiniz.

omeriyidoganÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
omeriyidoganÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 12:02
Kaan bey, konu amacını aşmasın ve tartışmaya mahal vermesin diye yazdıklarımı siliyorum. Saygılar.

KaanÇevrim Dışı

KaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 12:04
[QUOTE=omeriyidogan]Kaan bey, konu amacını aşmasın ve tartışmaya mahal vermesin diye yazdıklarımı siliyorum. Saygılar.[/QUOTE]
Abicim ben tartışma yaratmak için yazmadım çok güzel bir tasarım çok güzel ben sizin yapıcağınızı zannettim ve çok masraf olmasın diye bence ona gerek yok yazdım özür diliyorum bende
tebrik ederim.

omeriyidoganÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
omeriyidoganÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 12:11
Rica ederim Kaan kardeşim. Ben biraz espri ile biraz da abi yaklaşımı ile kardeşime seslenir gibi yazdım. Yanlış anlaşıldıysam ben özür dilerim.

Yukarıdaki uygulamayı şu an akvaryumlarımda kullanıyorum. Sizin yaptığınız uygulamanın benzerlerini de kullanıyorum. Bir arkadaşımın sizin yaptığınıza benzer bir uygulama yapmak istemesi ve bulunduğu şehirde bu imkanı olmaması dolayısıyla, bir camcıya gidip böyle bir uygulama yapması için açıklama yapmıştım kendisine. Açıklamam detaylı olunca burada da paylaşmak istedim.

Bu arada bir açıklama yapmam lazım yanlış anlaşılmasın diye. Şahıs kelimesi şahsiyetten gelir. Kullanma sebebim şahsiyet abidesi olmasındandır.

Saygılar.

mustafa dönmezÇevrim Dışı

İl: Izmir
mustafa dönmezÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2009 12:23

Valla akvaryumu bölme gibi bir şey aklıma gelmemişti daha önce. ..Fakat 2 adet beyaz zebram yumurta yapınca aklıma geldi. ..Akvaryumun sol köşesini onlar için böldüm. Akvaryum enine ve boyuna uygun 3mm cam kestirdim enini 5mm büyük kestirdim çapraz bir şekilde akvaryuma yerleştirip ön ve arlka taraflarınada taş ve kum koydum gayet güzel oldu. ..Su devirdaimide gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Şu anda 200 kadar yavru bölmede gayet güzel büyüyorlar. Tavsiye edeirim. Hiç bir maliyetide yok 5 tl cam almanız yeterli. ...

J00NÇevrim Dışı

J00NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2009 00:35
Güzel bir çalışma bayada emek verilerek açılmış bir konu ki sözüm ona 5 tl lik sinekliklerden daha kullanışlı ve uzun ömürlü. Keşke verilen emeğe yaklaşımlar daha nazik ve düşünülerek yapılsa da yapana pişmanlık vermesek.Elinize Sağlık Ömer Bey.
Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.

J00N2009-11-18 00:43:07

zokmanÇevrim Dışı

zokmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2009 01:59
Ömer bey çizimlerin akıcılığı ve detaylı anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim size bende bir üretici olarak bu tip şeyler düşünüyor tasarlıyor ve uyguluyorum sizin şuan yapmış oldugunuz tasarımın bir benzerini de ben kullanıyorum kızak vazifesi görsün diye eklemiş oldugunuz cam parçalarını eklememiştim ben sadece hatta siz ve diğer üye üretici arkadaşlarda bilirler ki üretim akvaryumu hobi akvaryumu gibi kumlu olmaz bende yapmış oldugum bölmeyi sabitleme konusunda sıkıntılar yaşıyordum hatta cikletler için yapılan kavanozlarla sabitliyordum bu sistemi bende deneyecem yenilikler değişiklikler ve tabuların yıkılması konusunda gayret ve çabalarınızdan dolayı size teşekkür eder bu tip yeni paylaşımlarınızın devamının gelmesini diliyorum.
İkinizide yapmış olduğunuz diy çalışmalardan dolayı teşekkür ederim.

iyi geceler
saygılarımla
erhan davut kurt. zokman2009-11-18 02:05:10

alperpekmezciÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
alperpekmezciÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2009 08:47
Detaylı yapılması ve uygulanması hakkında yapmış olduğun çizimler ve açıklamaların için öncelikle teşekkürler Ömer kardeşim.

Nasıl her insan arasında farklılıklar görüyorsak, yaptığımız bu akvaryum bölme işlermlerinde de çok farklı methodları görmek mümkün oluyor. Kimi çok maliyetli eziyetsiz. diğeri daha eziyetli daha masraflı. Kişinin zevkine kalmış, bazıları çok uğraşmaktan hoşlanır yaklaşımı ile bakmak en doğrusu.

Ömer kardeşimde çok uğraşı verir, emeklerinin karşılığınıda USTA mız olarak görüyordur umarım.

Mühim olan her evde bi akvaryum ve içi canlı dolu olması değil mi :)

Saygılar

omeriyidoganÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
omeriyidoganÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 19 Kasım 2009 03:46
[QUOTE=alperpekmezci]
Mühim olan her evde bi akvaryum ve içi canlı dolu olması değil mi :)

[/QUOTE]

Belirtmediğim iki husus var. Eğer akvaryumunuza su doldurduğunuz vakit ön ve arka camda genişleme oluyorsa, ölçüleri su dolu iken almanız gerekiyor. Böyle bir durumda alt ile üst arasında fark olacaktır. Bu farkı çerçevenin dışına süreceğiniz silikonu aşağıdan yukarıya doğru kalınlaştırarak sürerseniz sorun hallolacaktır. Bu durumda da çerçeveyi su dolu iken yerleştirmek gerekiyor.

Bunun haricinde  Kuşak/kemer  olan akvaryumlarda kızak sistemini yapamazsınız. Kızak sisteminde ön ve arka cama yapıştıracağınız küçük camları, duruma göre birer tane çapraz olacak şekilde yapıştırırsanız çerçevenin devilme olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kullanım amacınıza ve akvaryumunuza göre değişiklik yaparak kullanabilirsiniz.

Saygılar.

omeriyidogan2009-11-19 05:04:03