Akvaryuma LED ışıklandırma yapımı

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Eylül 2008 21:54
Ben de Osman Bey'in dediğini biraz açayım. Kendisi benim anlattığım sistemin biraz daha mantıklısını anlatmış. 12V adaptöre 1,5 V'luk 8 adet seri bağlanıyor.(şeklimde görüldüğü gibi.)

Osman Bey'in bahsettiği çizimimin son kısmındaki paraleller gibi 8 adet set yapabileceğiniz anlamına geliyor. Yani her sette 10 adet paralel bağlanmış led var diyelim. Siz bu setlerden 8 adedini yukarıda gösterdiğim gibi bağlayabilirsiniz.

Emre Bey'in çizimi burada çok işe yarıyor. Çizimi anlattığım şekle göre değiştirdim. Size olayı şu şekilde anlatayım:

Setlerin her biri üstteki kısımda gösterildiği şekilde hazılanır. Sonra da dirençle birlikte devreye bağlanır. Altta görünenleri ise led gibi değil de her birini birer set olarak düşününüz.

Ayrıca Osman Bey'in bahsettiği direncin değeri ve akım(miliamper olarak verilen) çok önemlidir. Yalnız piyasadaki adaptörlerin üzerinde yazan mesela 1000 mA değeri bu adaptörün 1000 mA vereceği anlamına gelmez. 100 mA çekecek bir sistem bu adaptöre bağlanırsa 100 mA çeker. O değer maksimum değerdir. Mesela 1100 mA'lik bir cihaz bağlandığında adaptörün 12 V gerilimde sisteme en fazla 1000 mA akım vereceği anlamına gelir. Yani 250 mA led sistemine 1000 mA adaptör taksanız da sorun olmayacaktır. (bu işi bilenler yanlış biliyorsam uyarın)

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

özcanÇevrim Dışı

İl: Izmir
özcanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 00:14
     Bu led lamlalı devrelere direnç bağlamasak ne olur. Akımı az versek.
     Elektronikçi arkadaşlar bir açıklama yaparsa sevinirim

drızzdounderÇevrim Dışı

İl: Istanbul
drızzdounderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 00:40
Direnç olmazsa olmaz değil ama herhangi bir sorunda ledlerin yanmasını(bozulmasını) önler. Bu direnç meselesi çok kolay, siz ledleri aldığınız yere (elektronik malzeme satan) paralel olarak kaç tane led ekleyeceğinizi söyleyin o en uygunu verir, bunu hesap etmek ve bağlamak hepsinden kolay, yada bana kaç adet led düşündüğünüzü söyleyin, ben biraz yardımcı olabilirim. Onur bey verdiğiniz adaptör örneği doğrudur

onur leventÇevrim Dışı

İl: Ankara
onur leventÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:17
Bu ledleri birbirine nasıl tutturacaksın ? Bence ledlenin en büyük sorunu montaj,plakaya takıcaksın lehimleyiceksin birinin ayağı kırılacak sonra baştan uğraş dur.Birde çok nazik ayakları var lehimlerin üzerine belki sıcak silikon uygularsın uğraştıracak baya.Ben devrelerde direnç yerine 1 tane fazla led atardım aynı görevi görürdü.Zaten led çabuk bozulmaz voltajı sabit tutup kısa devre falan yapmazsan.

drızzdounderÇevrim Dışı

drızzdounderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:41
Onur bey led, iki iletken arasında bir yarı iletken(led binevi diyottur, zannedersem geryumdu) var, buna başka yarı iletkenler ilave edilerek, ışığın değeri bulunur, direnç ise devrede akıma adı gibi direnç gösterir, burdanda aynı işi görmeyeceği anlaşılıyor, ani bir akım geldiğinde sadece sizin led de yanabilir, diğerleride yanabilir, direnç ise ledlere, hemde yanmadan böyle bir akımın geçmesine mani olur. Tabi birde ayrıletten takılan ledin hesabı bozması var, oysa aynı işi en başdaki ledde yapıyor.

onur leventÇevrim Dışı

onur leventÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:46
Ledlere ani akım vermezsen hiç bir şey olmaz.Yada yüksek voltaj vermezsen led bozulmaz yada ben hiç bozmadım Tebessüm

drızzdounderÇevrim Dışı

drızzdounderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:54

Zaten illa takılmalı demiyorum ama direnç işini görmez. Bu arada akım ani olur(sn.300.000km duruma göre  daha fazla yada az)), ledlerde istediği akımı çeker

drızzdounder2008-09-21 01:56:56

onur leventÇevrim Dışı

onur leventÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:58
Çok basit bir devre bu sağlam regüleli kalite bir adaptör işini görür.Ama dediğim gibi bunun sıkıntısı bağlaması mekanik birleştirme.Çok iyi lehim yapması gerekir.Birde akvaryum kapağında sök çıkar tak bana zor gibi geliyor. onur levent2008-09-21 01:58:33

drızzdounderÇevrim Dışı

drızzdounderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 01:59
Bu dediğiniz çok doğru onları bağlaması zor, ama yapmaya deyer

özcanÇevrim Dışı

İl: Izmir
özcanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 05:13
     Deneyimli arkadaşlar iyi bilir sanırım?
   Aydınlatma için kaç led yeter? Gece lambası gibi gece görünümü vermek için kaç led yeter. Bende açık pembe led lerden bayağı var.

drızzdounderÇevrim Dışı

drızzdounderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 15:44
Maalesef hiç led işine girmedim, ama siz sayıyı belirleyin ben elimden geldiğince size yol gösteririm.

basri50Çevrim Dışı

İl: Erzurum
basri50Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2008 16:01
Arkadaşlar seri olunca ne oluyor paralel olunca ne oluyor?

onur leventÇevrim Dışı

onur leventÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2008 02:05

Özcan bey ledlerin verdiği ışık çok azdır,mümkün oldukça sayıyı fazla tutmak gerekir.

onur levent2008-09-22 02:51:56

electrofishÇevrim Dışı

Özel Üye
electrofishÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2008 02:11
[QUOTE=lemanbasri]Arkadaşlar seri olunca ne oluyor paralel olunca ne oluyor?[/QUOTE]Ledler seri bağlanınca akım değişmeyip ledlerin çalışma gerilimleri toplanarak kullanılacak güç kaynağının gerilim değeri ortaya çıkıyor. Ledler paralel bağlanınca gerilim değişmeyip ledlerin akım değerleri toplanıyor ve kullanılacak güç kaynağının akım değeri ortaya çıkıyor.