Akvaryumda statik elektirik oluşur mu?

jumaruÇevrim Dışı

İl: Aydin
jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 13:48
Merhaba...

Arkadaşlar akvaryumda balıklarımızın suyun ve hava kabarcıklarının hareketlerinden dolayı statik yani (ölü) elektirik oluşurmu ve bunun balıklarımız üzerinde zararı olurmu ??

Doğal şartlarda su ve toprak temas halinde olduklarından dolayı elektirik topraklanmış yani (öldürülmüş) oluyor fakat akvaryumlarımızın altına koydugumuz cam mobilya ahşap dolap v.s ürünlerin yalıtkan yani (elektirik geçirmez)  malzemelerden olduğu için akvaryumumuzda statik elektirik birikirmi ? bunun topraklanması gerekirmi ? Aylardır aklıma takılan bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim ilgi gösterenlere şimdiden teşekürler....

jumaru2009-05-06 13:52:14

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

H.Cem GÜNLÜÇevrim Dışı

İl: Istanbul
H.Cem GÜNLÜÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 14:00
Kesinlikle bir topraklama yapılması bence önerilir.
Akvaryumun suyuna temas edecek ve mümkünse en üst noktadan, metal uçlu bir metali(çok küçük) suya temas ettirin,vantuzla sabitleyin.

Akvaryumun yakınlarına kamufle düzeyde bir nokta belirleyip 7-8'lik bir elmasla duvara delik açın.Akvaryumdan gelen 0.75 kesitte, izoleli bir kablo ile bu ucu açtığınız deliğe, uygun ölçülerde ki vidayı, başına bir pul geçirip, arasına çıplak kabloyu sarın ve vidayı sıkın.

Problem bitmiştir.
H.Cem GÜNLÜ2009-05-06 14:08:20

kurtxxxÇevrim Dışı

kurtxxxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 22:21
Akvaryumda filitre ve bazı ekipmanlardan dolayı statik elektrik oluşur, akım çok düşük olduğundan balıklara ve insana her hangi bir zararı yoktur. %90 akvaryumların hepsinde bu statik elekrik vardır. İnanmayan kontrol kalemiyle baksın.

özkoçak2009-05-09 22:02:23

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 22:40
Evet arkadaşlar bende bu sorunun  balıklarda hastalık ve stres gibi sorunların meydana geldiğini düşünüyorum çünkü akvaryumdaki 3-5 volt luk bir durgun elektiriğin balıklar gibi hasas ve küçük canlıları ciddi derecede etkilediğini düşünüyorum ve enkısa zamanda akvaryum dibine çakıl ve kumun altına 25x25 cm kadar bakır levha yerleştirerek bakır bir kablo ile pirizdeki topraklama bölümüne bağlamayı düşünyorum böylece akvaryumumu engüzel şekilde topraklama yapmış olurum sizce bir mahsuru olurmu ??? artısı eksisi ne olur sizce ? teşekürler...

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 22:41

Askere giden arkadaşlar bilirler cuma günleri bakım yapılır bakımdan sonra botlar cıkartılır toprak üzerinde yaklaşık 10 15 dk yürürler yani yürürdük sebebi ise insan vücüdunda ki biriken statik elektirigin topraklama yapılması eger bu olmazsa insanların stres ve buna bağlı olarak gergin olacakları araştırmalarla sabittir Göz%20Kirpma

jumaru2009-05-06 23:00:41

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2009 23:00
Konunun aslı ile ilgili yorum yapacak yeterli bilgiye sahip değilim ancak şunu söyleyebilirim ki bakır gibi metaller öyle rasgele suya sokulmaz.Hele ki 25x25 lik bir bakır levhadan bahsediyoruz.Canlılarınız ağır metal zehirlenmesinden ölebilir.

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2009 20:28
Onur bey bakır konusunda görüşleriniz için teşekürler ozaman paslanmaz metal parcası yada bir krom parcası kullansam ? suya metal artığı karıştırmayacak bir matte ne önerirsiniz??

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2009 20:30

O konuda o kadar uzman değilim,üzgünüm.Ancak bulabileceğiniz çoğu metal zarar verecektir.

slayerrÇevrim Dışı

İl: Bursa
slayerrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2009 20:48
Arkadaşlar bu kadar büyütmeseniz diyorum yanılıyormuyum.Sudaki balığın sürtünmesi ile elektrik oluşsaydı denizlerde değil deniz kenarlarında gzemezdik  (akvaryuma ekleyeceğiniz metaller illaki korozyon yaparlar yada titanyum kullanmalısınız )
Akvaryum suyuna kontrol kalemi soktuğunuzda ışık yanıyorsa aydınlatma sisteminizi kontrol edin

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2009 23:53
Oytun bey görüşünüze saygım sonsuz fakat denıilerde sonucta toprağın üzerinde :) yani topraklama gibi bi sorunları olmuyordur cünkü denizler zaten toprakta :) ya bizim akvaryumlarımız ? cam içerisinde saygılar...

OguzzzÇevrim Dışı

İl: Izmir
OguzzzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2009 09:16
Musa Bey,

Ben de Oytun Bey gibi düşünüyorum. Eğer cihazlarınızda bir sorunu yoksa, suda "balıkların sürtünmesinden" oluşabilecek statik elektrik gözardı edilebilir! Bu nedenle, cihazlarınızı kontrol edip, kaçak olmadığından emin olmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler...

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2010 22:48
Arkadaşlar benim açıklamak, sormak istediğim bir elektirik kaçağı değil.bahtiyar2010-03-07 01:53:45

MŞENÇevrim Dışı

Özel Üye
MŞENÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 10:15
Statik elektriği kontrol kalemle göremezsiniz.Abartmaya gerek yok.Yaşamaya devam edin. BALIK2010-03-07 10:15:41

jumaruÇevrim Dışı

jumaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 15:00

Evet metin bey statik elektirik kontrol kalemi gibi aygıtlarla ölçülemediğini biliyorum .

Akvaryumlarımızda ki biriken statik elektiriğin balıklarımızdaki stresi arttırdığını ve bu konunun enine boyuna tartışılmasının biz akvaryumculara çok büyük yarar getireceğini düşünüyorum nitekim akvaryumlarımız daki balıklar dogadaki gibi toprak la bağımlı olarak olarak yaşama şansları yok .
Bukonuda ileri derece bilgiye sahip deyilim tahminime göre akvaryumumuzdaki canlılar hareket ettikleri sürece bir enerji oluşturdukları ve bu enerjinin bi şekilde boşaltılması gerektiğini düşünüyorum. saygılarımla...