Akvaryumu taşımak

anakiÇevrim Dışı

İl: Afyon
anakiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 18:01
Akvaryumcu da 2 kişi var ama biri sabah bakıyor biri akşam bakıyor.Başka çırakta yok maalesef babamla 2 miz taşıyabilecez.6 mm camda çok sorun olmaz sanırım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 18:24
Akvaryum için endişelecek bir şey yok ama yolda dinlenmeniz şart olacak ve yanınızda bir kaç kişi daha olsa daha iyi olur. Eğer kazasız belasız eve gelirseniz mutlaka kumsuz doldurun ve kaçak olmadığından emin olun. Taşımadan dolyı esneyen silikon kaçırabiliyor.

En rahatı marangoz varsa sedye gibi bir şey yaptırıp kaymaması içinde iyice sabirleyip öyle hiç dinlenmeden yapmanız lazım.

anakiÇevrim Dışı

anakiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 18:29
Teşekkür ederim.Yolda 1-2 kere dinlenicez sanırım.Zaten gelince kum falan olmadan 1 gün dolu bekleticem.Daha sonra boşaltıp kumunu koyucam kayalarla dekor yapıcam.Sonra suyu tekrar doldurucam.4-5 gün sonrada balıkları koyarım.

selmanfarisÇevrim Dışı

Özel Üye
selmanfarisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 19:11
Allah Allah. Ne kadar sorun olarak görülmüş bu olay. :) benim akv. 100x40x50 8mm idi. zemin kattan ikinci kata iki kişi çıkarttık. Dikkatli tutun sağa sola çarpayın yeter. Sadece dikkat gerektiren basit bir iş için Asayiş Büroya da haber vermenin alemi yok :) selmanfaris2010-09-01 19:11:47

anakiÇevrim Dışı

anakiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 19:34
Akvaryumcuya gittik geldik adamlara temizleyin dedim içi falan pismiş temizlicekler bide sürgülü kapak olduğu için üstünden büyük bir kısım açık oluyor oraya da cam kestiricem.Cumartesi günü alıcam akvaryumu.Babam benden önce gitmiş adamın babama çıkarttığı listeye bir bakın..!
Kum (12 kg) 25 tl Kafasi%20Karismis
Isıtıcı 50 tl Kafasi%20Karismis
Diş filtre 130 tl Kafasi%20Karismis
Hava motoru 40 tl Kafasi%20Karismis
160 litreye bunlarKafasi%20Karismis

Ben gittim adama naptın sen dedim.Kumun kilosu 1 tl olsa 12 tl eder.Isıtıcının en kralı 30 tl ye var burda.Dış filtre 90-100 tl arası.Hava motoru rambo 9000 alsam 20 tl.Adam ben olmasam babamı kazıklayacak.Adam benden beklemediği kadar bilgili olduğumu görünce bozuldu zaten suratı değişti.Böyle akvaryumcu zihniyetimi olur.Zaten tek akvaryumu ondan alacam o da artık ayırttırdık diye ayıp olmasın diye.Onun dışında hiç bir malzemeyi bir daha o adamdan almam.İşte bu siteyi bu yüzden seviyorum.Ben bu siteyle tanışmış bilgilenmiş olmasam adam bizi kazıklayacaktı.Teşekkürler Akvaryum.com ailesi...Big%20smile
Birde slogan söyleyerek yazımı bitireyimTebessüm
BU İŞTE YENİYSENİZ AKVARYUM.COM'A DANIŞMADAN BİR ŞEY ALMAYIN.Thumbs%20Up

anaki2010-09-01 20:12:52

selmanfarisÇevrim Dışı

Özel Üye
selmanfarisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 21:34

Keşke akvaryum.com yönetimi müsade etse de yerden yere vurabilsek bu iş bilmez akvarist düşmanı akvaryumcuları ama ne mümkün.

Çok iyi yapmışsınız tebrik ediyorum.

selmanfaris2010-09-01 21:35:02

AseuzÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: KKTC
AseuzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 22:21
[QUOTE=kgurkan]Suyu 5 cm kalana kadar boşaltın ve damacanalara yedekleyin. Balıkları bir büyük kovaya aktarın. Tüm ağor dekor malzemelerini (taş, dekoratif malzeme, filtre, vs) çıkarın. Taşırken altının boş olmamasına dikkat edin. Bunun için mdf gibi sağlam bir destek mantıklı olabilir. Bulailirseniz el arabası veya market arabalarından alıp üzerine oturtarak yavaşça ve sarsmadan götürün. Gittiğiniz yerde sehpasını/profilini yerleştirip akvaryumu koyun. Önce suları koyun ama kumu dağıtmadan bunu yapın. Sonra dekorları yerleştirip filtreleri çalıştırın. En az bir iki sat çalıştıktan sonra balıkları koyun. Bu arada balıklar belerken kovaya bol hava vermeyi unutmayın. Sonra suyun ve balıkların oturmasını bekleyin. Bir hafta boyunca her gün sık sık ama fazla olmadan su değiştirin. Yeni kurulum gibi olacaktır. [/QUOTE]
Köksal bey teşekkür ederim bir süre sonra 100*50*50 ebatlarındaki akvaryumumu taşımam gerekebilir vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Asıl sorun akvaryumun 10 mm camdan olması ve kayıt +kuşaklar ile 65kg +40 kg kum+ 5 cm su  25 litre /kg yani toplamda 125 kg yapıyor, bu arada akvaryum bitkili dert büyük. Taşınırken ne yapabilirim göreceğiz :)

Yararlı bilgiler için tekrar teşekkürler.
Aseuz2010-09-01 22:22:10

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 23:10
Suyu boşaltıp kum koyup yeniden doldurmak külfetli. Bence kumu iyice yıkadıktan sonra tülbent yardımıyla akvaryuma sokup yavaşça yayabilirsiniz. 3-4 seferde biter.

anakiÇevrim Dışı

anakiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2010 23:14
Ben suyu sadece denemek için koyucam su falan kaçırıyor mu diye.Zaten sonra kumları koyup dekoru kurup öyle su eklicem filtreyi hava motorunu falan koyup.

reverseÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]6467,3[/B]
reverseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2010 01:11
110-50-60 ölçülerindeki 10mm camdan yapılmış tabanda kuşaklı üstte ise kayıtlı kuşaklı akvaryumum sanırım 80kg kadar geliyor ve bunu 2 kişi (akvaryum taşımasını bilen 2 kişi) apartmanın 10 metre uzağındaki araçtan indirip, 5. kattaki evime çıkarttılar. Akvaryum sağ salim geldi, ortadan çatlaması filan konusu biraz fazla abartılı olmuş. O camlar o kadar ağırlığı taşıyamayacaksa akvaryumlarımıza hiç su doldurmayalım daha iyi.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2010 03:08
Dolu akvaryum için de boş akvaryum için de taşıma önerisi getirdim. İki kişinin karşılık sağlam tutması halinde taşımada sorun olmayacağını da yazdım. Ama hala çatlama olasılığına girilmiş. Çok gereksiz ve abartılı bir yaklaşım ve düzgünce taşındığında hiçbir şey olmaz.
Akvaryumcuya ve yaptıklarına gelince, sonuçta o ticaretle uğraşıyor. Para kazanmaya çalışan birine bu kadar abartılı yüklenmemek gerekir. Sadece alışveriş yapmazsınız olur biter.
Birini yerden yere vurmak çok kolaydır. Ama her zaman haklı bir durum değildir. Yönetimin konuya yaklaşımı da sadece olası saygısızlıkları engellemek ve çıkabilecek sataşmaları ortadan kaldırmaktır. O yüzden işin bu yönü yönetimle değil kişilerin davranışları ve yorumları ile alakalıdır.

anakiÇevrim Dışı

anakiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2010 12:15
Maalesef o akvaryumcu ben ilk başladığımda 45 litrelik akvaryuma sarı p yunus zebra calico ve papağan olabileceğini söylemişti.Sadece fiyat konusunda değil benim ona yüklenmem.

betta123Çevrim Dışı

İl: Yurtdisi
betta123Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2010 18:29
22 kiloyu Tek basima tasidim arkadasim zor olmamasi lazim Sikkin cem932010-09-03 18:29:41

Cüneyt GÜLÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Aydin
Cüneyt GÜLÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2010 21:28
Aynı boyutlarda bir tankı tek başıma 4.kata çıkardım. Sağa sola çarpmadığın sürece bir şey olmaz.