Akvaryumun suyu

BOĞAZIN YARGICIÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
BOĞAZIN YARGICIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2007 14:51
Tüm akvarist arkadaşlara selam;

Arkadaşlar, deniz akvaryumuma cumartesi günü suyunu koyacağım. Size sormak istediğim birşey var. Acaba dağ suyu koysam bir zararı olurmu. Suyun sertliği yüksek eğer olmaz derseniz damacana su koyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2007 15:30
Turkuaz damacana su yada r/o su kullanmanız daha faydalı olur.

kayıp balıkÇevrim Dışı

İl: Izmir
kayıp balıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2007 21:32
Suyun sertliğini ölçtünüz mü? Eğer uygun değerlerdeyse konulabilir.

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2007 21:50
Suyun sertliği önemli değil. Yosun olur....r/o su idealdir.

kayıp balıkÇevrim Dışı

kayıp balıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2007 22:03

Ro su ideal olabilir ancak herkesin imkanı da olmayabilir.

Su değerleri uygun ise diğer alternatifler de değerlendirilebilir. Ben ilk deniz akvaryumumu 3 yıl çeşme suyu ile işletmiştim. Yanlış anlaşılmasın herkes yapsın demiyorum ama ben su değerlerini ölçmüştüm uygun olduğundan yosun problemi ile de karşılaşmamıştım.

Yukarıda arkadaş sertliği sorduğu için öyle cevapladım. Diğer değerler de önemli tabi... Ama ille de osmoz diye kestirip atmak da yanlış ve ezber olur kanısındayım.

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 08:41
Deniz akvaryumu kuran birinin imkanı illaki vardır. Belli bir bütçeniz yok ise yapamayacağınız bir hobi. Yanlış ve ezber olarak düşünmeyin, tercih edilen r/o sudur.

İlk kurulumda çeşme suyu kullanıp sorun yaşayan örnekler olduğu için direk r/o yada turkuaz kullanılması bence daha doğru.

Belli harçamayı göze almadan tuzlu suya girmek sadece israf oluyor. Balıklar ve mercanlar sadece buzdağının görünen kısmı... :)

kayıp balıkÇevrim Dışı

kayıp balıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 09:17
[QUOTE=heramist]Deniz akvaryumu kuran birinin imkanı illaki vardır. Belli bir bütçeniz yok ise yapamayacağınız bir hobi. Yanlış ve ezber olarak düşünmeyin, tercih edilen r/o sudur.

İlk kurulumda çeşme suyu kullanıp sorun yaşayan örnekler olduğu için direk r/o yada turkuaz kullanılması bence daha doğru.

Belli harçamayı göze almadan tuzlu suya girmek sadece israf oluyor. Balıklar ve mercanlar sadece buzdağının görünen kısmı... :)[/QUOTE]

Biliyor musunuz; ben tuzlu suya ilk başladığımda bahsettiğiniz belli harcamayı yapacak imkanınız olsa da, malzeme bulamıyordunuz Türkiye' de. Son bir iki yılda forumlar sayesinde arttı bu hobiye merak ve ekipman çeşitliliği... Bu arada ben ilk tuzlu su tankımı 2000 yılında kurmştum. Çok da uzak bir tarihten bahsetmiyorum.

Bu yüzden şimdi bir çok kişinin olmazsa olmaz dediği şeyler olmadan bu işe başlayan ve halen devam ettiren bir çok insan tanıyorum.

Neyse size de hak veriyorum ne okuduysanız onu yazıyorsunuz. Ancak  bu hobiye başlayacak herkesin illaki parası vardır düşüncesine katılmıyorum. Bu düşünce yüzünden insanlar deniz akvaryumculuğunu olduğundan daha masraflı görüyor ve araştırmaya bile korkuyor.

Bu hobi sadece çok parası olanlara hitap etmiyor kusura bakmayın.

Laf nerden nereye geldi. Soruyu soran arkadaş dağ suyu ( bu bir kaynak suyu sanırım) kullanabilir miyim diye sormuş. Ben hala kullanabileceğini söylüyorum. Damacana sular nerden geliyor sanıyorsunuz? Yapılması gereken değerleri ölçmek. Tek sorun sertlikse onu ayarlamak çok da zor değil.

Şöyle diyebiliriz:

Eğer, imkanlarınız elveriyorsa bir reverse osmos cihazı almanız geleceğe dair bir yatırım olacaktır. Özellikle hassas canlılar besleyecekseniz... Ve bu gerçekten ideal olandır. Ancak kurulumda zaten çok para harcandığını bildiğim için, bu hobiyi kısıtlı imkanlar ve belli canlılar ile sürdürecekseniz testlerinizi dikkatlice yaparak diğer alternatifleri değerlendirmenizde bir sakınca da yoktur.
kayıp balık2007-08-17 09:24:16

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 09:37
:) okuduğumu değil yaşadığımı yazıyorum. Sizin kadar eski olamasakta bizde reefçi olma yolundayız.

Heralde 2000 yılında tankınızda hamsi-barbun, Marmara'dan temizlik ekibi, domates anemon beslemiyordunuz sadece heralde. O zamanlar belli canlıların fiyatlarının şimdiki duayenler sayesinde şu anki piyasa fiyatlarından daha yukarılarda oldugunu düşünürsek yine maddi güç gerektiriyor diyorum ben.

Sertlik sorun değil. Ben r/o su kullanmasının ileride problem yaşamaması için daha uygun olacağını söylüyorum.

O zamanlar yoktu diye insanlar yine mi yokluk yaşasın. İmkanı varsa r/o yada turkuaz su kullansın diyorum bende.

Beni yanlış anlıyorsunuz.

Neyse daha germemek lazım, kusura bakmayın. Ben sizi başka siteden de az çok biliyorum. Hobideki seviyenizinde farkındayım. İddalaşmak istemem. Zaten aynı seyi söylüyoruz.

heramist2007-08-17 09:44:07

kayıp balıkÇevrim Dışı

kayıp balıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 09:52
Aslında benimle aynı şeyleri yazıyorsunuz. Ancak ifadeleriniz eksik olunca haliyle başka şeyler çıkıyor ortaya. Kaynak suyu kullanılan akvaryumlarda yosun olur mu? Evet bazen olur. Ama bunu "Sertlik önemli değil, yosun olur. r/o idealdir" diye anlatmaya çalışırsanız eksik anlatmış olursunuz. İyi bir ışıklandırmanız yoksa, r/o da kullansanız yosun olur.

Demek ki ,neyi nasıl yazdığımız önemli.

İmkanı varsa......

Üstteki mesajımı dikkatli okursanız imkan varsa şartını kullanmışım zaten. Sanırım okumadınız, bir daha okumanızı tavsiye ederim.

Hamsi barbun tarzı komik! yaklaşımınız da hiç hoş değil. Burada önemli olanın kimin eski olduğu yeni olduğu değil, doğru bilgilerin tartışılması sanmıştım. Yanılmışım. Size reefçi olma yolunda başarılar.

heramistÇevrim Dışı

Özel Üye
heramistÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 10:03
:) Haklısınız. Ben uzatma taraftarı değilim konuyu gereksiz yere.

Dediğiniz gibi kalitesiz flolar da yosunlanmaya sebeb olur.

Sizde benimkileri bir okuyun ama. Belki aynı hatayı sizde yapıyorsunuzdur.

davoudÇevrim Dışı

Özel Üye
davoudÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 11:56
[QUOTE=meex61]Tüm akvarist arkadaşlara selam;

Arkadaşlar, deniz akvaryumuma cumartesi günü suyunu koyacağım. Size sormak istediğim birşey var. Acaba dağ suyu koysam bir zararı olurmu. Suyun sertliği yüksek eğer olmaz derseniz damacana su koyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum saygılar.
[/QUOTE]
Selamlar,dağ suyundaSmilesilikat,fosfat ve nitrat yoksa kullanın varsa turkuaz veya en iyisi RO kullanın.
davoud2007-08-17 11:57:32

aqualine(bursa)Çevrim Dışı

İl: Bursa
aqualine(bursa)Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 12:52
Big%20smile