Akvaryumun yeni Hali (Bitkili Karma)

PAVESEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:55
Onlinebitki.com da 10 tane bitki var. sizin önerdiklerinize de benzemiyor bunlar. Bir de hep latince isimleriyle geçmiş, hem latince, hem de bizim kullandığımız şekilleriyle bir liste edinmeliyim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 19:03
Öncelikle akvaryumunuz oldukça hoş duruyor. Fakat biraz boş bir görünümü var ama oda zamanla bitki ve balıklarla düzelir. Anubiasınızı kütüğün arka kısmına kamufle ederseniz daha hoş olur. Fakat gövdeyi komple kumun altına gömmeyin. Sadece saçaklı bölümleri kuma gömün. Artı kütüğün arkasına gömerseniz ana gövde kamufle olucağından göze fazla batmaz. Eladoları kuma tutturmak gerçekten zor bir durum. Kökleri çok kuvvetli olmadığından hemen suyun yüzeyine çıkıveriyor malesef. Bu durumu akvaryumunuza ya kum ekleyerek giderebilirsiniz yada daha basit bir yöntem yardımı ile çözüme ulaştırabilirsiniz. O da vantuzlar yardımı ile. Vantuzlar yardımı ile eladoalarınızı bir ip yada benim tavsiyem ince bir misina ile vantuza hafifçe bağlarsınız. Vantuzu ise kumun altında alt cama tutturursanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

Bunun haricinde bi kaç bitki daha eklerseniz çok daha hoş durur. Özellikle bitkiler konusunda onur beyin tavsiyelerine katılıyorum. Bu arada bende anadolu yakasında pek akvaryumcu bilmiyorum açıkcası ama avrupa yakasına geçebilirseniz 4.levent te aday akvaryum var. HSBC bankın yanındaki sokakta kültür dershanesinin hemen yanı başında. Çok geniş bir bitki yelpazesi var.

Son olarak benim size bir sorum olacak. Acaba elma salyangozunu nereden buldunuz. Bende arıyorum fakat bir türlü en azından henüz bulamadım. Bulursam bir çift bende almak istiyorum.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2006 09:57

Akif Bey

Neredeyse 50'ye yakın balık var 52,5 litrelik akvaryumda, yarısı neon, çöpçü ve kuhli gibi balıklardan olduğu için kurtarıyorum,

Daha fazla bitki ekleyerek doldurmayı düşünüyorum, gerçi akvaryumun genişliği az olduğu için küp, kabuk gibi şeyler eklemek istememe rağmen yeterli alan yok aslında.

Benim asıl endişelerimden birisi de, pembe grolux lambamın bitkiler için yeterli olup olmayacağı. Akvaryum yarım kapaklı ve bir floresan için yer var, onda da pembe grolux var, akvaryum için çok iyi, yosun yapmıyor ama bitkileri beslemek için yeterli gelecek mi acaba?

Elma Salyangozunu Tepe Nautilius (Acıbadem Carrefour)'ün karşısında bulunan bir akvaryumcudan buldum. Onların da elinde kalan son elmaydı. hatta mavi arka fonu da oradan buldum. Elma Salyangozu, toptancılar da bile yok. Ben de 2 ay sonra tesadüfen bir yerde yakaladım.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2006 12:30
Nediyebilirimki inşallah bizde bi gün tesadüfen felan bulucaz elma salyangozunu. Geçen akvaryumcuda gördüm heycanla sordum fakat akvaryumcu onun sadece kabuk olduğunu söyleyince hüsrana uğradım. Benim akvaryumumda sizinkine oranla genişlik ve yüksekliği fazla ve ben bir adet pembe grolüx kullanıyorum ve bana göre yeterli ışığı sağlıyor. En azından  şuana kadar ışıkla ilgili ciddi bir problem yaşamadım.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2006 12:34

Sizin akvaryumunuzda hangi balıklar var? En önemlisi bitki var mı?

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2006 23:58
Bitkiden bol birşey yok. Aslında yeni bitkiler almayı düşünüyorum fakat dikecek yerim yok. O yüzden ancak akvaryumumdaki bazı bitkileri kaldırırsam yer açılacak ama şimdilik kaldırmaya niyetim yok.

6 Neon Tetra
6 Çöpçü
5 Kardinal Neon
3 Velifera
2 Gurami
2 Vatoz
1 Pengasus
1 Kılıç Kuyruk
1 Senegal Bişiri
1 Molly Yavrusu