ANUBİAS NANA

championsÇevrim Dışı

İl: Ankara
championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2010 22:52

Öncelikle bu konun yeri burasımı bilmiyorum fakat ilk defa akvaryumuma canlı bitki koyacağım 2e 6d saulosi besliyorum.Akvaryumum bu şekilde                                                                                   

0,5mm kalınlığında beyaz quartz kum var akvaryumda pudra gibi kumum benim size sormak istediğim benim akvaryumuma,kumuma,balıklarıma ANUBİAS NANA uygun mudur.
1)Uygunsa nasıl ekebilirim ?
2)Uygun Değilse hangi Türü önerirsiniz (önerdiğiniz türün nasıl ekildiğini anlatırsanız sevinirim)
Şimdiden çok teşekkürler ilk deneyimim olacak sizlerin bilgileri ile hareket edeceğim yardımlarınızı bekliyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SarumanÇevrim Dışı

Özel Üye
SarumanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2010 22:01
Malawi çiklitleri içinm en uygun bitki türü Anubiaslardır.Her varyetesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Anubiaslar kökleri dışarıda gelişen bitkilerdir.Kumun içine gömmeden, bir kaya yada başka bir dekor malzemesine tutturarak büyütebilirsiniz.Bir süre sonra tutturduğunuz malzemeye kendiliğinden sarılacak ve ayrılmayacaktır. Büyüdükçe uygun yerlerinden keserek yeni bitki sahibi olursunuz.

Kaan ERDALÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2010 23:50
Normalde kuma gömülüyor rizomları (etli kısmı) hariç ama sizin kum çok ince olduğu için uygun olmayacaktır. Taşlardan birisinin üzerine misina ile çok sıkmadan bağlarsanız 1-2 ay içerisinde kendisi tutunur, 3-4 yaprağın bulunduğu rizom parçasını kesip çoğaltabilirsiniz.

championsÇevrim Dışı

championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2010 23:50
[QUOTE=Saruman]Malawi çiklitleri içinm en uygun bitki türü Anubiaslardır.Her varyetesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Anubiaslar kökleri dışarıda gelişen bitkilerdir.Kumun içine gömmeden, bir kaya yada başka bir dekor malzemesine tutturarak büyütebilirsiniz.Bir süre sonra tutturduğunuz malzemeye kendiliğinden sarılacak ve ayrılmayacaktır. Büyüdükçe uygun yerlerinden keserek yeni bitki sahibi olursunuz.[/QUOTE]
Peki bu kuma gömmeme olayı bütün anubiaslar için geçerlimidir acaba birde neyle tutturmalıyım bir misinayla gövdeden taşa bağlasam olurmu acaba ?

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 12:43
Uğurcum kendi iğrenç çizgimle sana kuma nasıl gömeceğini göstermeye çalıştım, çizgim berbat bağışla Tebessüm gördüğün gibi rizom denen etli kısım dışarıda kalmalı ki yeni sürgünler verebilsin, boğulmasın. Sadece rizomdan fırlamış kökler kuma girebilir, senin süper ince kumda da bunu tutturman çok zor.

Kimisi lastikle de tuturuyor taşlara ama ben misina tercih ediyorum. Balık avı malzemeleri satan yerlerde misina bulabilirsin. Bulabildiğin en ucuz misinayı al. Misina kalınlığı da 0,30 mm civarı olsun, daha kalın görselliği bozar, ince de bitkiyi kesebilir. "Otuzluk" diye sorarsan verirler. Fazla sıkıp rizoma zarar verme yeter. Bir iki ay sonra taşın boyuna göre artık, taşı sarmış olur kendisi...

Bu arada; ben kumda daha iyi randıman veren tek anubias cinsi olarak "anubias gigantea" yani dev anubiası gördüm. Diğer anubias cinslerini ve bunu eğer kendi plastik saksısında bulabilirsen alıp saksının en fazla yarısına kadar falan kuma gömüp önüne de ufak bir taş koyarsan bağlamana gerek de kalmaz. Bende bir adet bu sistemle gömülmüş anubias var, gayet güzel gelişiyor. Saksıda bulabilirsen böyle de olur yani. Tebessüm
Kaan ERDAL2010-02-11 12:46:52

championsÇevrim Dışı

championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 12:55
[QUOTE=Kaan ERDAL] Uğurcum kendi iğrenç çizgimle sana kuma nasıl gömeceğini göstermeye çalıştım, çizgim berbat bağışla Tebessüm gördüğün gibi rizom denen etli kısım dışarıda kalmalı ki yeni sürgünler verebilsin, boğulmasın. Sadece rizomdan fırlamış kökler kuma girebilir, senin süper ince kumda da bunu tutturman çok zor.

Kimisi lastikle de tuturuyor taşlara ama ben misina tercih ediyorum. Balık avı malzemeleri satan yerlerde misina bulabilirsin. Bulabildiğin en ucuz misinayı al. Misina kalınlığı da 0,30 mm civarı olsun, daha kalın görselliği bozar, ince de bitkiyi kesebilir. "Otuzluk" diye sorarsan verirler. Fazla sıkıp rizoma zarar verme yeter. Bir iki ay sonra taşın boyuna göre artık, taşı sarmış olur kendisi...

Bu arada; ben kumda daha iyi randıman veren tek anubias cinsi olarak "anubias gigantea" yani dev anubiası gördüm. Diğer anubias cinslerini ve bunu eğer kendi plastik saksısında bulabilirsen alıp saksının en fazla yarısına kadar falan kuma gömüp önüne de ufak bir taş koyarsan bağlamana gerek de kalmaz. Bende bir adet bu sistemle gömülmüş anubias var, gayet güzel gelişiyor. Saksıda bulabilirsen böyle de olur yani. Tebessüm
[/QUOTE]
Kaan abi bu kadar uğraştığın için teşekkürler verdiğin bilgiler gerçekten bana cesaret verdi ve bu saksılı olandan almaya karar verdim en kolayı o geldi bana diğer yorum yapan akvaryum sevdalılarına ve sana tekrar teşekkür ediyorum abi.

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 13:29
Uğurcum rica ederim. Ben de çok bilgili değilim henüz akvaryumculuk işinde ama doğruluğunu kesin olarak bildiğim konularda ben de paylaşmaya çalışıyorum kendimce yardımcı olabilmek için. Saksılı olanlardan bulamazsan da üzülme, beş dakikalık uğraşı ile kayalara tutturursun bir şekilde, sonra keyifle seyredersin Tebessüm Yok ille de saksılı alacağım dersen maltepe pet shop da (istanbul) olması lazım, ama fiyatları emsallerine göre oldukça pahalıdır... Yerel olarak bulunduğun yerde bakınmanı tavsiye ederim. Sevgiler...

not: bir süre sonra saksıdan iyice taşıp gider rizomlar, 3-4 yaprağın bulunduğu taşan rizomu kesip çoğaltırsın onda da...
Kaan ERDAL2010-02-11 13:30:38

iahmetgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
iahmetgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 14:46
Açıkçası benim de sorunum bu.Hagen kumda da tutturmayı beceremedim ne kadar kalın taneli olsa da.Bir ağaç dalı bulup - zeytin ya da çam gibi yağlı ve reçineli olanlar dışında - ona tutturmayı planlıyorum.Acaba iş görür mü,ne dersiniz?
Saygılar...

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 16:25
[QUOTE=iahmetgunay]Açıkçası benim de sorunum bu.Hagen kumda da tutturmayı beceremedim ne kadar kalın taneli olsa da.Bir ağaç dalı bulup - zeytin ya da çam gibi yağlı ve reçineli olanlar dışında - ona tutturmayı planlıyorum.Acaba iş görür mü,ne dersiniz?
Saygılar...
[/QUOTE]

Suyunuza zarar vermeyecek her türlü şeye bağlayabilirsiniz. Taze ağaç dalını pek tavsiye etmiyorum, suyunuza istemediğiniz bileşikleri bırakabilir, balıkları zehirleyebilir, zamanla çürüyebilir. Ölmüş, işi bitmiş, kurumuş dalları belki uzun süre kaynatıp koyabilirsiniz ama bir adet mangrove kökü alırsanız (ki 3-5 liraya bulursunuz) bunu kaynatıp süzüp koyarsanız dertsiz tasasız kullanırsınız. Suyunuzu bir miktar sarartıp yumuşatabilir, balıklarınızın sevdiği su sert ise, en az 6 ay bir akvaryumda kalıp tanen salmayı bitirmiş bir kütük daha uygun olabilir. Hiç olmadı akvaryumunuzda taş varsa taşa bağlayabilirsiniz.

championsÇevrim Dışı

championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 17:17
Kaan abi malesef akvaryumcumda saksılı olandan yokmuş mecburen kayaya bağlananlardan alacağım bir sorum daha olacak su değişimden falan etkilernirmi bitkiler ?

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 17:23
[QUOTE=champions]Kaan abi malesef akvaryumcumda saksılı olandan yokmuş mecburen kayaya bağlananlardan alacağım bir sorum daha olacak su değişimden falan etkilernirmi bitkiler ?[/QUOTE]

Bitkiler su değişiminden etkilenir ama bir miktar da su değişimi isterler tabi ki. Haftada 1 %15 gibi su değişimi, sudaki minerallerin yenilenmesi vs için iyidir. Ama sen nasıl su değişimi yapıyorsan öyle devam et. Anubiaslar fazla problem yaşayan bitkiler değildir. İlk günler belki eski yapraklarda problem çıkabilir ama sonradan alttan verdiği yeni yapraklarla ortama adapte olur. Anubias için kendi sistemini değiştirmene gerek yok pek. Sen bitkini al, bağla, sonra problem olursa paylaşırsın, çaresine hep beraber bakarız.

Bak kendi tankımdan örnek;

En sol alttaki bitki anubias coffeefolia. İlk koyduğumda 2 günde bu hale gelmişti pırıl pırılken ama şimdi bir sürü sağlıklı yaprak çıkarttı. Bu hale gelse de korkma yani Tebessüm

Kaan ERDAL2010-02-11 17:29:11

championsÇevrim Dışı

championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 19:21
[QUOTE=Kaan ERDAL] [QUOTE=champions]Kaan abi malesef akvaryumcumda saksılı olandan yokmuş mecburen kayaya bağlananlardan alacağım bir sorum daha olacak su değişimden falan etkilernirmi bitkiler ?[/QUOTE]

Bitkiler su değişiminden etkilenir ama bir miktar da su değişimi isterler tabi ki. Haftada 1 %15 gibi su değişimi, sudaki minerallerin yenilenmesi vs için iyidir. Ama sen nasıl su değişimi yapıyorsan öyle devam et. Anubiaslar fazla problem yaşayan bitkiler değildir. İlk günler belki eski yapraklarda problem çıkabilir ama sonradan alttan verdiği yeni yapraklarla ortama adapte olur. Anubias için kendi sistemini değiştirmene gerek yok pek. Sen bitkini al, bağla, sonra problem olursa paylaşırsın, çaresine hep beraber bakarız.

Bak kendi tankımdan örnek;

En sol alttaki bitki anubias coffeefolia. İlk koyduğumda 2 günde bu hale gelmişti pırıl pırılken ama şimdi bir sürü sağlıklı yaprak çıkarttı. Bu hale gelse de korkma yani Tebessüm

[/QUOTE]
Anladım abi bu arada senin akvaryumunda muhteşemmiş maşallah :D

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 21:57
Teşekkür ederim Uğur. Kör topal ilerliyoruz bakalım. Oturttuk sayılır. Nisan'da discuslarım da gelince umarım çok daha güzel olur Tebessüm

championsÇevrim Dışı

championsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2010 21:58
[QUOTE=Kaan ERDAL]Teşekkür ederim Uğur. Kör topal ilerliyoruz bakalım. Oturttuk sayılır. Nisan'da discuslarım da gelince umarım çok daha güzel olur Tebessüm [/QUOTE]
İnşallah abi hayırlısı olsun.