Bemiks Ampul Vitamin Kullanımı

cengissÇevrim Dışı

İl: Bilecik
cengissÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2008 19:28
Ama benim soruma cevap verilmemiş turquaz kaynattı ortalığı : )

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Emre NarÇevrim Dışı

İl: Rize
Emre NarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 10:21
Bu konu forumumuzda bayağa bir tartışıldı. Bende bu konu üzerine bir makale hazırladım. İnşallah yararlı olur.

Saygılar,

HunterÇevrim Dışı

İl: Aksaray
HunterÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ekim 2008 15:11

140 lt akvaryumumda  s.p ve yunuslarıma yeme ekleyerek bemiks  ampul vermek istiyorum. aceba ne kadar yeme ne kadar ilaç katmam lazım. bir ölçüsü varmı.

niburuxÇevrim Dışı

İl: Mugla
niburuxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2008 08:52
Balıklara vereceğiniz yemi çay kaşığına alın, şırınga ile yemlerin  ıslanacağı kadar vitamin verin sonra kaşığı akvaryuma yavaşca daldırın.10-15 günde bir tekrarlayın.

sungur 13Çevrim Dışı

İl: Balikesir
sungur 13Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2008 18:33
Yazılanlara göre bemiks ampulü kullanmanın 2 yolu var:
1.Balıklara vereceğimiz yeme bir miktar bemiksi şırınga ile damlatmak.
2.Suya bir ampul kadar bemiksi dökmek.
Ama bunların oranları nedir?
örneğin;50 gram yeme 2 damla bemiks veya 100 litre suya 1 ampul bemiks uygun olur mu?
Bunun gibi bir genelleme yapabilir misiniz?Hem arkadaşlarımızın kafasındaki sorular çözüme kavuşur, hem de yanlış kullanımına mahal vermemiş oluruz.

niburuxÇevrim Dışı

İl: Mugla
niburuxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 00:18
Bence akvaryuma dökmenin sakıncaları var. Zaten balıkların yararlanabilir formda alması için yemesi (bizde yutuyoruz) gerekir. Balık sayısına göre değişir ama 1 defada vereceğiniz granül yemler ıslanana kadar (miktarı bu) şırında ile damlatın. Ve yemleri akvaryuma atın. Hem Bemiksin tamamına yakını direkt olarak balıklarca alınmış olur. Boşa bemiks kullanmamış olursunuz.

ebombarÇevrim Dışı

İl: Izmir
ebombarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 11:39
Herkese iyi günler,

Yaklaşık 1 senedir cichlid ve karma tankımda Bemiks Ampul'u uyguladım, zaman zaman direkt olarak suya da döktüm, genel olarak yemlere şırınga ile damlattım. Hiçbir sorun yok, fakat forumlardan birisi ışıkları kapatıp bemiks'i suya dökerken UV filtresini kapatmayı unutmuştu, bu aklınızda bulunsun UV = Güneş ışığı bu da vitamini bozacak, su değerlerinin ve su renginin değişmesine sebep olacaktır.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 13:14
Bemiks B vitanidir. 100lt ye 1 ampul akvaryuma dökülerek koyulabilir.Balıkların bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Ama 6 ayda bir uygulama yapılmalıdır.Her su değişiminde kati surutle kullanılmaz.

orkut_kÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
orkut_kÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2009 22:53
[QUOTE=Fişherman]
Bemiks vitamin ilacının içinde belirli oranlarda B1, B2, B6, B12, Acid Folic ve Nicotinamide vitamin ve mineralleri bulunmakta. Biraz araştırma yaparsanız dediklerimi daha iyi anlarsınız. Aynı zamanda bu vitaminler ve mineraller vucuda sadece oral (ağız) ve enjeksiyon yoluyla alınmaktadır. Yani deri emiliminden alınmamaktadır.
Akvaryumun içine döktüğümüzde sadece yemleri attığımızda yemlerin çok az miktarda suyla temas edip az miktarda vitamin almasını sağlayabiliriz. Ondan daha etkili olması açısından yemlerine döküp vermemiz daha etkili olacaktır.
Gerçekten işe yarayan bir ilaç, herkese tavsiye ederim.
[/QUOTE]  Az önce bir belgesel kanalında bilim adamının biri ölmek üzere olan yeni doğmuş balık yavrularının bulunduğu akvaryumun suyuna b1 vitamini kattı.Ve 15 dakika sonra balıklar yüzmeye başladı.Demekki suya dökmekte işe yarıyormuş.Hemde bayağı.

Emre NarÇevrim Dışı

Emre NarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2009 11:05
[QUOTE=orkut_k] [QUOTE=Fişherman]
Bemiks vitamin ilacının içinde belirli oranlarda B1, B2, B6, B12, Acid Folic ve Nicotinamide vitamin ve mineralleri bulunmakta. Biraz araştırma yaparsanız dediklerimi daha iyi anlarsınız. Aynı zamanda bu vitaminler ve mineraller vucuda sadece oral (ağız) ve enjeksiyon yoluyla alınmaktadır. Yani deri emiliminden alınmamaktadır.
Akvaryumun içine döktüğümüzde sadece yemleri attığımızda yemlerin çok az miktarda suyla temas edip az miktarda vitamin almasını sağlayabiliriz. Ondan daha etkili olması açısından yemlerine döküp vermemiz daha etkili olacaktır.
Gerçekten işe yarayan bir ilaç, herkese tavsiye ederim.
[/QUOTE]  Az önce bir belgesel kanalında bilim adamının biri ölmek üzere olan yeni doğmuş balık yavrularının bulunduğu akvaryumun suyuna b1 vitamini kattı.Ve 15 dakika sonra balıklar yüzmeye başladı.Demekki suya dökmekte işe yarıyormuş.Hemde bayağı.
[/QUOTE]

Bence çok saçma... 15 Dk da emilip etki göstermesi ve balığı bir anda düzeltmesi hiçte gerçekçi gelmiyor. Bilim adamalrı muhtemelen başka bir işlemde yapmışlardır. Üsttede belirttiğim gibi Vitaminler deri yoluyla absorbe edilemezler.

=UZMAN=Çevrim Dışı

[B]3648,1[/B]
İl: Yurtdisi
=UZMAN=Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2009 11:18
[QUOTE=Fişherman]  Üsttede belirttiğim gibi Vitaminler deri yoluyla absorbe edilemezler.[/QUOTE]

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada çeşitli sıvı formdaki ajanlar (ilaç, kimyasal maddeler ve vitaminler vb.), yemlerine katılarak, direk ağız yolundan ve suyuna eklenmesi suretiyle  üç farklı yoldan uygulanmıştır. Neticede en etkin uygulama yolunun suyuna eklenme yolunun olduğu tespit edilmiştir. Unutulmamalıdırki balıkların bize göre çok farklı bir solunum sistemi vardır ve burada solungaçlar çok önemli bir rol oynarlar. Onun için (özellikle vitaminlerin) suya ekleme şeklinde verilmesini tavsiye ederim. Saygılar... 

Bu mesajı daha önce bu konuda yazmıştım, bilginize....

Beğenenler: [T]205230,muhsin79[/T]

Emre NarÇevrim Dışı

Emre NarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2009 11:24
Tuğrul bey, suya eklemeyle deri yoluyla değilde, solungaçlardan içeri giren vitamin partüküllerinine tki etmesi olarak düşünüebilir. Bu husus doğrudur.

Ama daha hızlı ve çok etki etmesi bakımında oral yolla alınması daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

=UZMAN=Çevrim Dışı

[B]3648,1[/B]
İl: Yurtdisi
=UZMAN=Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2009 11:32
O sizin düşüncenizdir, saygı duyarım. Ancak ben bilimsel bir çalışmayı dile getirdim. Saygılar...

mdilekÇevrim Dışı

İl: Izmir
mdilekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2009 12:36
İnsandaki bilgiler bre bir akvaryuma aktarılamaz. Deriden emilmeyen vitamin balığın pulları arasından emilebilir. Yani balıkta deri yoktur. O yüzden su içine direk uygulama ile kullanılabilir.