Ben Yaptım Oldu Mantığına Dikkat !

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 18:17
Merhabalar ;

Hacim yetersizliği , uyumsuz türler , zıt beslenme vs. gibi nedenlerden dolayı biliyoruz ki birçok tür birbiri ile bir arada bakılmamalıdır.

Bazen bir akvaryumcuda , bir arkadaşınızda , bir dükkanda bu durum ile karşılaşabilir hatta bilgi sahibi olmadan kurduğunuz akvaryumda bile bu durum olabilir.Balıklar o anda size mutlu görünebilir lütfen buna aldanmayın.O yüzden akvaryum ve tür tavsiyesi forumunda açılan konulara cevap verirken ;

- Bir arkadaşımın 50 litrelik tankında 20 tane damızlık sarı prenses var ve aylardır bir sorun yok.

- Akvaryumcuda Frontosa ile Tropheuslar bir aradaydı ve mutlu görünüyorlardı.

- Bir dükkanda görmüştüm adam tüm balıkları hayvansal besliyordu ve hiçbir kayıp vermemiş bugüne kadar.

Gibi "o yaptı oldu yahut ben yaptım oldu" mantığı ile cevap vermeyiniz.

Unutmayın ki akvaryumlarımızdaki canlılarımızın yaşamları yalnızca nefes alıp vermekten ibaret değildir.Lütfen onlar için azami özen gösteriniz.

Saygılar

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

egemen1903Çevrim Dışı

İl: Ankara
egemen1903Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 18:29
Ne yazıkki forumda bu gibi durumlarla çok karşılaşıyoruz. Yapılanın hatalı olduğunu açıkladığımızda bile karşı taraf kabullenemiyor. Uyumsuz türlerdir dediğimizde illaki birbirini paramparça edecek balıklar olacak değil. Bir kaç tür balık almış hobici, 6 ay, 1 yıl bakmış ne kadarda güzel geçinip gidiyorlar diyor. Balıklar ergenliğe girdiklerinde, irileşerek davranışları değişmeye başladığında olaylar farklı bir hal alacak. Ya da yemlemeyle ilgili sıkkıntılar hemen bir kaç günde kendini belli etmez.
Bu tip hobiciler bir de gelip 6 aylık yanlış deneyimleriyle konularda yorum yapıp işi zora sokuyorlar. Ben yazıyorum o hacimde balıklarınız iyi gelişemez, sorunlarla karşılaşırsınız, yanındaki balıklarda uygun değildir değiştirmenizi öneririm diyorum, benden sonra biri daha yazıyor ben bilmem kaç aydır beraber bakıyorum hiç sorunla karşılaşmadım. Tavsiyem balıkları değiştirmenize gerek yoktur.
Bu hobi öyle 3-5 ayda öğrenilecek bir şey değil. Fakat 3 aydır balık besleyenler ben yaptım oldu, benim balıklarım çok sağlıklı diyerek kendilerini uzman sanıp başkalarına yanlış tavsilerde bulunmayı çok seviyorlar.

EFENDİÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
EFENDİÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 18:51
Evet dikkat edilmesi gereken bir konu,

Sonuçta olduysa da bazı şartlar oluşmuştur, şansında etkisiyle olmuştur, bir başka kişide aynı şartların gelişmesi ve şansınında yaver gitmesi 100 de 1 ihtimaldir.

Şöyle düşünmek lazım, sıra dışı bir olay sizde sorunsuzca gerçekleşmişse siz o 100 kişiden şanslı olan 1 kişisiniz, tavsiye verirken karşıdakilerin diğer 99 kişi olduğunu unutmamak lazım ...

mightymuratÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Samsun
mightymuratÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 19:09
Katılıyorum 50 litrelik akvaryumda 2 adet Calvus besle tavsiyesinde bulunan oluyor. Calvus küçük bir balık değilki ayrıca büyüyünce dişiyi o akvaryumda baya bir hırpalar erkek balık. Kulaktan dolma bilgilerle insanları yanlış yönlendiriyorlar. Bulunduğum şehirdeki akvaryumcu yada hobicilerle site hakkında konuştuğumda birçok kişi forumda her duyduğuna inanıp iş yapma tavsiyesinde bulunuyorlar. Bu konuda hak veriyorum onlara, bilmeden doğru dürüst öğrenmeden yorum yapılıyor tavsiyede bulunuluyor. Ben artık forumda sadece tecrübeli üyelere soru sorup onların tavsiyelerine göre harekete ediyorum(önce forumda arama yapıyor sonrada özel mesaj ile soruyorum cevap bazen geç geliyor ama sağlık olsun). Bu yüzden eğer bilmiyorsanız bilmemek ayıp değil ama yanlış ve eksik bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin.  Bana sarı prenses, yada yunus ile ilgili bilgi sorulduğu zaman  bu tür balıklar bakmadığım için bilgim yok diyorum. Sırf birşeyler söylemiş olmak için konuşmak uygun değil.

passengerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
passengerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 19:15
Tamam birbirleriyle uygunsuz türlerin bir arada bakılmasına bende karşıyım ama forumda bazen acaba çokmu abartıyoruz diye düşünmeden edemiyor insan yani 10 cm.lik 3 tane balık içinde en az akvaryum hacimi 200lt. olmalı gibi kavramlar bana aşırı abartı olarak geliyor. Koskoca akvaryumda bit kadar üç tane balığa bakmaktansa akvaryumumun  olamamasını yeğelerim. Aquakolik2009-06-21 19:17:47

RadinantÇevrim Dışı

RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 19:20
[QUOTE=Aquakolik]Tamam birbirleriyle uygunsuz türlerin bir arada bakılmasına bende karşıyım ama forumda bazen acaba çokmu abartıyoruz diye düşünmeden edemiyor insan yani 10 cm.lik 3 tane balık içinde en az akvaryum hacimi 200lt. olmalı gibi kavramlar bana aşırı abartı olarak geliyor. Koskoca akvaryumda bit kadar üç tane balığa bakmaktansa akvaryumumun  olamamasını yeğelerim. [/QUOTE]

Malesef abartı değil.O rakamlar karma akvaryumlar için geçerlidir.Ayrıca balığın bit kadar yada deve kadar olduğu önemli değil , önemli olan balığın karakteri , davranışları.Göz%20Kirpma

Saygılar

egemen1903Çevrim Dışı

İl: Ankara
egemen1903Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 19:21
[QUOTE=Aquakolik]Tamam birbirleriyle uygunsuz türlerin bir arada bakılmasına bende karşıyım ama forumda bazen acaba çokmu abartıyoruz diye düşünmeden edemiyor insan yani 10 cm.lik 3 tane balık içinde en az akvaryum hacimi 200lt. olmalı gibi kavramlar bana aşırı abartı olarak geliyor. Koskoca akvaryumda bit kadar üç tane balığa bakmaktansa akvaryumumun  olamamasını yeğelerim. [/QUOTE]

Zaman ilerledikçe beslediğiniz balığın mutlu olup sağlıklı bir şekilde gelişmesini kendi isteklerinizden daha önemli olduğunu anlayacaksınız. Tabi bu hobiyi severek devam ederseniz.

E_C_NÇevrim Dışı

İl: Konya
E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 19:22
Akvaryumcular konusun da haklısınız. Adamın derdi para olunca olunca, gerisinin önemi yok.

Ya hobiye gönül veripte, bu saçmalıkları yapanlara ne diyecez!

Bey efendi haftalık akvaryum bakımı yapıyormuş. tüm akvaryumu boşaltır, için de ne varsa yikar. Tabi bu A'dan Z'ye kadar herşey dahil. Sonra malzemeleri daha sonrada balığı koyar akvaryuma. Bir de övünür, akvaryum pırıl pırıl oldu diye...

Akvaryum da Malavi türleri ile büyük japon balıkları beraber yaşıyorlarmış. Bir iki gün içerisin de tüm japonlar telef olur.

Zebraların sırf canlı yem için akvaryumlar da beslenmesi..

passengerÇevrim Dışı

Özel Üye
passengerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 20:15

Yazımda zaten birbirine uygun karakterdeki balıkların bir arada bakılmasına bende desteklemiştim.Benim anlatmaya çalıştığım küçücük balıklara aşırı fazla litraj istenmesiydi.Zaten akvaryum.com da bunun farkında olacak ki canlı profilleri bölümünde balıklar için istenen litraj giderek düşürüldü.Mesala önceden bir çift ramirezi için 90 lt. derken şimdi 50 lt. yazıyor.Göz%20Kirpma

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 20:19
Furkan, öncelikle böyle bir konuya değindiğin için teşekkür ederim.
Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, hobicinin beslemediği türlerde, bir başka hobiciye tavsiyelerde bulunmaması gerekir. Ortada bir sorun varsa bırakın ehli müdahale etsin ve tavsiyelerde bulunsun. Bir konu başlığı altında tecrübeli ile tecrübesiz akvaristten gelecek yorumlar konuyu açan şahsın kafasını karıştıracak ve ikilemde kalacaktır. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor.
Hiç bir zaman bir veya birkaç defa denediğiniz tecrübe yaptığınız konularda tavsiyelerde bulunmayınız. Hobi adına defalarca bu deneme yanılmaları yapın ki, aynı sorun bir başkasının başına geldiğinde göğsünüzü kabarta kabarta tavsiyede bulunabilesiniz.
Sevgiler, saygılar...

okaaanÇevrim Dışı

okaaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 20:42

Düşünsenize 15 metrekare bir odada en anlaşamadığınız insanlarla mecburi olarak kalıyorsunuz..10 metrekare bir odada kötü gıdalarla beslenen bir insanla villada yaşayanın mutluluğu bir olamaz heralde..balıkla empati yapın::))

coolbitesÇevrim Dışı

coolbitesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 20:55

Furkan gerçekten çok güzel konuya değinmişsin ben dahil yeni başlayacak arkadaşların kesinlikle aklında olması gereken konulardan biri...

saygılar

sssnakeÇevrim Dışı

İl: Izmir
sssnakeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 21:35
Ben her zaman yazarım ben söylemekten insanlar yapmaktan bıkmıyor. Adam kendi yanlış yapıyor. Birde göğsünü geregere diğerlerine tavsiye ediyor. Uyarınca da Ukalalığın saygısızlığın biri bin para. Bir yanıma gelip kafamı gözümü patlatmadığı kalıyor. Hem suçlu hem güçlü. Birde diğerlerine ben biliyorum siz onlara bakmayın gibisinden mesajlar.Birde dikkat edin bazı arkadaşların imzalarında, şu ustası, bu uzmanı. Soruyorum; neye göre kime göre, foruma bakıyorsunuz bir tane yararlı mesajları yok. Ve her konuya bir şeyler yazmaya çalışmışlar. Bu forumun farkını hala anlamadılar. Burada mesaj sayısına, imzanızda yazanlara, yani lafa kimse bakmaz.  Burada icraat önemlidir. Adamın 1 mesajı vardır ama bütün forum yararlanıyordur. Adamın binlerce mesajı vardır içinde 1 yararlı kelime yoktur. Yeter, Yeter, Yeter İnsanları yanlış yönlendirip hem hobicilerin piskolojisini bozmaya hemde o canlıların hayatlarıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Hele kendi egosu için hiç yok.

oh be......

passengerÇevrim Dışı

Özel Üye
passengerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2009 23:08
İnsanları yolladıkları mesaj sayılarına yada içeriklerine göre sınıflandıramassınız.Biliyoruz ki mesaj atan arkadaşlarda genellikle internette başkasına ait tercümeleri,bilgileri gönderiyorlar. Aquakolik2009-06-21 23:09:27