Beta Balığı İyileşmiyo

kaantzllÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2024 23:44
Akvaryum hacmi:13l
Filtre ve ısıtıcı: Dophin h80, var 26 derece
Canlılar :Betta ve Elma salyangozu

Merhaba, betta balığım yaklaşık 5 ay önce kuyruk erimesi başladı karantinaya aldım ilaç verdim iyileşti tekrarladı bidaha verdim bu ilaç verip karantinaya almayı 3 defa yaptım, acaba akvaryumun suyundan dolayı mı diye düşündüm arıtıcı suyundan dinlendirilmiş musluk suyuna geçtim aynı, mantar vs hastalıktandır diye doğal yollarda güçlensin diye çınar yaprağı kaynatıp suyunu koydum, kızılağaç kozalağı alıp ondan da koydum, akvaryuma tüf ekledim, çeşitli yemler kullandım sera bettegram, petfamily, kurutulmuş canlı yem, yumurta artemia. Yinede balığın kuyruğunda erime var acaba akvaryumda taşlara mı takılıyor diye düşündüm hacimde düşük olduğundan çıkartıp hindistan cevizinden ev yapıp koydum, filtre çekebilecek kadar güçlü değil ve hiç görmedim. Acaba yapmam gereken başka bir şey mi var balık streste kalıyor olabilir mi (her sabah yem vermeye geldiğimde beni görünce cama yaklaşıp heyecanlanıyor parmağımı takip ediyor).

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Waves lordÇevrim Dışı

Waves lordÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 00:02
Kaç günde bir su değişimi yapıyorsunuz

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 12:08
[QUOTE=Waves lord]Kaç günde bir su değişimi yapıyorsunuz[/QUOTE] Her haftasonu yapıyorum.

Waves lordÇevrim Dışı

Waves lordÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 18:11
[QUOTE=kaantzll] Her haftasonu yapıyorum.[/QUOTE] su değişimini haftada 2 yapın ama yine de düzelmeyebilir balık

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 19:03
[QUOTE=Waves lord] su değişimini haftada 2 yapın ama yine de düzelmeyebilir balık[/QUOTE] Ben düzelmesini istediğim için yardım istiyorum ya zaten.

Waves lordÇevrim Dışı

Waves lordÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 19:10
[QUOTE=kaantzll] Ben düzelmesini istediğim için yardım istiyorum ya zaten.[/QUOTE] yani bende yüzde yüz düzelir kesinlikle demiyorum belki su değişimi sıklığı veya hacim ile ilgilidir diyorum

HACI LOBOÇevrim Dışı

HACI LOBOÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 20:52
13 litre gibi nano tanklar hem eziyettir hem hastalık ihtimalini arttırır. Ki defalarca hastalik olmuş zaten ilgilenip kurtarmişsiniz. Kuyruk erimesi amonyak döngüsü kötü tanklarda artan bi hastalıktır su mercimeği eklemenizi ve tankı büyütmenizi tavsiye ederim. Ayrıca filtreniz 190 litre ceviriyor 50 litre tanklara uygundur en iyi tabirle çok yoruyorsunuz balığı filtreyle ve betalar havadan oksijen alır lar filtreye gerek yok.
Hayvana tekrar tedavinizi yapın su değişiminizi yapın ve su mercimeği ekleyin bi daha görmezsiniz bu hastalığı[EDIT]HACI LOBO,2024-01-15 20:57:11[/EDIT]

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 21:45
[QUOTE=HACI LOBO]13 litre gibi nano tanklar hem eziyettir hem hastalık ihtimalini arttırır. Ki defalarca hastalik olmuş zaten ilgilenip kurtarmişsiniz. Kuyruk erimesi amonyak döngüsü kötü tanklarda artan bi hastalıktır su mercimeği eklemenizi ve tankı büyütmenizi tavsiye ederim. Ayrıca filtreniz 190 litre ceviriyor 50 litre tanklara uygundur en iyi tabirle çok yoruyorsunuz balığı filtreyle ve betalar havadan oksijen alır lar filtreye gerek yok.
Hayvana tekrar tedavinizi yapın su değişiminizi yapın ve su mercimeği ekleyin bi daha görmezsiniz bu hastalığı[/QUOTE] Su mercimeği daha önce ekledim filtreye takılabiliyo tıkanma yapıyor, ve akvaryumda bambu ve eledoya benzeyen bir bitki var. 190l yi en yüksek debide çeviriyo diye biliyorum ki en düşük debide kullanıyorum hatta filtrede tıkanma olduğu için damla şeklinde akış vardı temizlik yaparak biraz daha açılmasını sağladım, balığı etkileyecek bir akıntı da değil, balık serbest bir şekilde yüzebiliyo filtreyide köşeye koyduğum için bir tarafı neredeyse durağan ama derseniz yinede etkiler filtrenin emiş ucuna sünger takabilirim daha önce kullanıyodum hem daha düşürüyo debiyi hemde emiş borusuyla balık arasına mesafe yapıyo. Su mercimeğinin özelliğini az çok biliyorum ama derseniz büyük bir etmen halka şekilden bir borunun içine biraz koyabilirim.

[QUOTE=Waves lord] yani bende yüzde yüz düzelir kesinlikle demiyorum belki su değişimi sıklığı veya hacim ile ilgilidir diyorum[/QUOTE] Haftada 2 ye çıkartır bide öyle gözlemlerim.

DorduncuadamÇevrim Dışı

İl: Adana
DorduncuadamÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 21:58
Merhaba öncelikle geçmiş olsun biraz riskli bir yöntem ama ben bu şekilde bir çok balığımı iyilestirmistim bir kaseye 1 kasik kaya tuzu üzerine akvaryum suyu karıştırın ve betanızı on saniye filan o suya girip çıkarın enfeksiyon varsa gidecektir dediği.. gibi riskli ama işe yarıyor bilginiz olsun tekrar geçmiş olsun

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 22:53
[QUOTE=Dorduncuadam]Merhaba öncelikle geçmiş olsun biraz riskli bir yöntem ama ben bu şekilde bir çok balığımı iyilestirmistim bir kaseye 1 kasik kaya tuzu üzerine akvaryum suyu karıştırın ve betanızı on saniye filan o suya girip çıkarın enfeksiyon varsa gidecektir dediği.. gibi riskli ama işe yarıyor bilginiz olsun tekrar geçmiş olsun [/QUOTE] İnanın dediğiniz şey içime hiç sinmiyor 2 haftada bir akvaryumuna çay kaşığı ucuyla tuz atıyorum ama bu kadar yoğun bir su tehlikeli değil mi kaş yaparken göz çıkartmayalım.

DorduncuadamÇevrim Dışı

İl: Adana
DorduncuadamÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2024 22:56
[QUOTE=kaantzll] İnanın dediğiniz şey içime hiç sinmiyor 2 haftada bir akvaryumuna çay kaşığı ucuyla tuz atıyorum ama bu kadar yoğun bir su tehlikeli değil mi kaş yaparken göz çıkartmayalım.[/QUOTE]

Aynen dediğim gibi riskli tuzla devam edin bakalım umarım iyileşir

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2024 00:06
[QUOTE=Dorduncuadam]

Aynen dediğim gibi riskli tuzla devam edin bakalım umarım iyileşir [/QUOTE] İnşallah

LennieÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
LennieÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2024 02:09
Öncelikle odaklanmanız gereken unsurlar su parametrelerinin düzgünlüğü, düzgün bir diyet ve uygun ısı. Eger tank ısısı 26C ise bu uygun bir deger.

Elma salyangozu tek başına bile 10 litrede durmak için uygun bir canlı degil zaten. Bence bettalar da en az 35-40 lire altında bakılmamalı. Ideal 50 ve üstü diye düşünüyorum.

Problem travma kaynaklı olabilir. Elinizi tankta gezdirdiginizde en ufak bir keskin hisse sahip taban malzemesi, dekor, dal vs gibi unsurlar neyse tanktan çıkarın. Bu tarz şeyler uzun yüzgeç/kuyruk sahibi canlılar için uygun degiller.

Ek olarak bu tür canlılar kendi kuyruklarını ısırabiliyorlar. Stres, kötü şu sartları, sıkıntı, tankın uygunsuz oluşu vs gibi şeyler de bu durumu tetikliyor. Ek olarak tabi bu hayvanlar dogası geregi böyle uzun sürekli taşımaları gerekn ağır rahatsızlık verici kuyruklara sahip canlılar degiller.

Tuz salyangoz tankına uygulanması uygun bir tedavi yöntemi degil. Ek olarak ilaçların bir çoğu da salyangoz ile birlikte uygulanmaya uygun degildir.

Dolayısıyla sürekli bir tedavi mücadelesi ve ilaç uygulaması halinde olmaktan ziyade canlılara uygun bir yaşam yeri saglamak ilk hedef olmalı.

Gerçek kuyruk erimesi ise bu travmadan farklı olarak cogunlukla baska bir hastalıga ikincil bir durum olarak ortaya çıkar.[EDIT]Lennie,2024-01-16 02:10:41[/EDIT]

kaantzllÇevrim Dışı

kaantzllÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2024 11:40
[QUOTE=Lennie]Öncelikle odaklanmanız gereken unsurlar su parametrelerinin düzgünlüğü, düzgün bir diyet ve uygun ısı. Eger tank ısısı 26C ise bu uygun bir deger.

Elma salyangozu tek başına bile 10 litrede durmak için uygun bir canlı degil zaten. Bence bettalar da en az 35-40 lire altında bakılmamalı. Ideal 50 ve üstü diye düşünüyorum.

Problem travma kaynaklı olabilir. Elinizi tankta gezdirdiginizde en ufak bir keskin hisse sahip taban malzemesi, dekor, dal vs gibi unsurlar neyse tanktan çıkarın. Bu tarz şeyler uzun yüzgeç/kuyruk sahibi canlılar için uygun degiller.

Ek olarak bu tür canlılar kendi kuyruklarını ısırabiliyorlar. Stres, kötü şu sartları, sıkıntı, tankın uygunsuz oluşu vs gibi şeyler de bu durumu tetikliyor. Ek olarak tabi bu hayvanlar dogası geregi böyle uzun sürekli taşımaları gerekn ağır rahatsızlık verici kuyruklara sahip canlılar degiller.

Tuz salyangoz tankına uygulanması uygun bir tedavi yöntemi degil. Ek olarak ilaçların bir çoğu da salyangoz ile birlikte uygulanmaya uygun degildir.

Dolayısıyla sürekli bir tedavi mücadelesi ve ilaç uygulaması halinde olmaktan ziyade canlılara uygun bir yaşam yeri saglamak ilk hedef olmalı.

Gerçek kuyruk erimesi ise bu travmadan farklı olarak cogunlukla baska bir hastalıga ikincil bir durum olarak ortaya çıkar.[/QUOTE] Tabanda kesin birşey yok altta tüf üstünde hagen var köşeli olarakta bir tek hindistan cevizi evi var onuda ilk koyarken güzelde zımparaladım ve kaynattım. Başka bir dekor veya dal yok.

İlaçlarıda 5lt lik karantina tankına alıp orda veriyorum salyangoz hiç ilaca maruz kalmadı, tuzunda belli miktarda kullanılabileceğini çoğu yerde okudum ve gördüm bildiğim kadarıylada kabuklarına düzgün miktarda atılırsa yararı var.
En son ilacı yaklaşık 2 ay önce kullandım. O zamandan bu zamana iyileşip tekrar başlama da oldu.
Bu sene 1.5 aylık bi tatile çıktım akvaryumu yanıma alamadım komşuya bıraktım su değişimi hiç yapmadı hatta gittiğimde su seviyesi seviyesinin baya altındaydı bu kadar kötü şartlarda hayvanın asgari düzeyde yaşaması gerekirken en güzel ve en ihtişamlı olduğu zamandı.