Beyaz Benek Hastalığı Hk.

s5s5s5Çevrim Dışı

İl: Bursa
s5s5s5Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 01:41
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Beyaz, toplu iğne ucu büyüklüğünde beyaz noktalar mevcut

Akvaryum Kapasitesi (litre):100lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Akvaryumda 3 adet japon mevcut. (2 adet cüce vatoz peşi sıra öldüler)

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): Sıcaklık sabit 22 derece

Filitrasyon: İç filtre(eheim2008) ve şelale filtre(atmanHF300)

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Herhangi bir ilaç kullanmadım.

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : Haftada 2 %15-20 dip çekimi yapıp yeni su(damacana suyu) ekliyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

muztavaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
muztavaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 02:13

Gürcan bey üst bölümde en sağda arama butonu var. Bakın sadece beyaz benek yazarak ne kadar çok sonuç geliyor karşınıza.

http://www.akvaryum.com/forum/search_results_topics.asp?SearchID=20111009021142&KW=beyaz+benek  

s5s5s5Çevrim Dışı

s5s5s5Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 02:44
Merhaba Mustafa Bey,
Linkini de vermiş olduğunuz arama linkinden işe başladım zaten.
Fakat o bölümdeki konu başlıklarında net bir tedavi yöntemi mevcut değil ya da ben bulamadım.
Net derken, konuyu açmakta fayda var. Birçok kişi kaya tuzu ve devamında da ilaç tedavisinden bahsetmiş. Fakat kaya tuzu miktarı, uygulama sıklığı, kısmi su değişikliği sonrasında tuz ekleyip eklemeyeceğimiz ve vb gibi bilgilerle ilgili net tanımlamalar yok.
Ve yine arama sonucunda çıkan konuların çoğunda hastalığın tanımı yapılmış. Tedavi yöntemiyle ilgili karmaşık bilgiler mevcut. 
Yardımcı olabileceğine inandığım ve daha net ve tanımlı bilgi alabileceğime inandığım arkadaşların yorumları için böyle bir konu açtım.

muztavaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
muztavaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 03:22
[QUOTE=s5s5s5]Merhaba Mustafa Bey,
Linkini de vermiş olduğunuz arama linkinden işe başladım zaten.
Fakat o bölümdeki konu başlıklarında net bir tedavi yöntemi mevcut değil ya da ben bulamadım.
Net derken, konuyu açmakta fayda var. Birçok kişi kaya tuzu ve devamında da ilaç tedavisinden bahsetmiş. Fakat kaya tuzu miktarı, uygulama sıklığı, kısmi su değişikliği sonrasında tuz ekleyip eklemeyeceğimiz ve vb gibi bilgilerle ilgili net tanımlamalar yok.
Ve yine arama sonucunda çıkan konuların çoğunda hastalığın tanımı yapılmış. Tedavi yöntemiyle ilgili karmaşık bilgiler mevcut. 
Yardımcı olabileceğine inandığım ve daha net ve tanımlı bilgi alabileceğime inandığım arkadaşların yorumları için böyle bir konu açtım.

[/QUOTE]

Araştırma yaptığınız halde kafanızda hala soru işaretleri var ise yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle aktif karbon kullanıyorsanız filtre sisteminizden çıkarın. Kullanacağınız materyaller methilen mavisi, iyotsuz kaya tuzu ısı ve bol havalandırma.

Isı en önemli konu diyebilirim. Isıtıcınızı hemen ayarlayın. Kademeli olarak ısıyı yükseltmeye başlayın. Örneğin 1. gün 28, 2. gün 30, 3. gün 32 olacak şekilde. Ardından hemen havalandırmanızı artırın. Filtre kullanımını ben çok önermiyorum. Genelde hava motoru ve hava taşı kullanırım ve size de bu şekilde yapmanızı öneririm.

Isıyı yükselttikten sonra methilen ve tuz kullanımına başlayın.

Piyasada birçok farklı markada ve oranda methilen eriyik şeklide satılmakta. Misal Contra vb. ilaçlar. Bunlardan birini  üzerinde ya da prospektüsünde yazana göre akvaryumunuzun kaç litre su aldığına oranlayarak kullanın. 3 gün boyunca akvaryumunuza  ilacın üzerinde yazan miktar kadar ekleyin.

Tuzu litre başına kolay ayarlamanız için mercimek tanesi kadar koymanız yeterlidir.  Tuzu da ufak bir kapta su içinde eriterek akvaryumunuza ekleyin.

3 gün boyunca günde % 25 - 30 oranında dip çekimi yapın.

Işıklandırmayı da minimuma indirin. Mümkün ise hiç ışık vermeyin.

Bunlar yerine getirmeniz gereken genel tedavi unsurları diyebiliriz. 

Ayrıca kısmi su değişiklerinden sonra yukarıda yazdığım miktarda litre başına tuz eklemenizi öneririm. İlaç tedavisini de benekler ortadan kalkana dek sürdürün.

Umarım balıklarınız çabucak hastalığı atlatır. Geçmiş olsun.

muztava2011-10-09 03:25:17

s5s5s5Çevrim Dışı

s5s5s5Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 22:41
Yardımlarınız için teşekkürler. Bu sabah itibariyle tedaviye başladım. Balıklarda gözle görülür bir iyileşme söz konusu. Hatta beyaz benekler inanılmaz bir azalma söz konusu. Umarım 1-2 güne kadar iyileşirler. Çarşamba 5 günlük bir seyahate gidiyorum ve döndüğümde kötü bir manzara olsun istemem.
İyileşme tamamlanınca bende süreci adım adım buraya yazacağım. Belki bir başka arkadaşın işine yarar...

demir675Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
demir675Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2011 22:50
Varsa dış filtreleri kapat. 3 gün boyunca havalandırmayı hava taşı ile sağla. Contra Ichyto kullan ve kullanım talimatlarına uy. Bundan sonrası benim şahsi görüşümdür uygulayıp uygulamamak sana kalmış. Bir yerde akvaryumuna yetecek kadar su dinlendir. Ben küvette dinlendirmeyi tercih ettim. Su dinlendikten sonra bütün balıklarını çıkar ve akvaryum suyunu sonuna kadar boşalt. Kumlardan kayalara kadar bütün dekorlarını tuzlayarak yıka. Akvaryumun camlarını tuz ile birlikte elinle ovalayarak sil. Sonra camları durula ve içinde temizlerken biriken suyuda boşalt. Filtrelerini temizle ve akvaryumunu doldur. Dinlendirdiğin suyu koy ve 28 dereceye gelmesini bekle. Daha sonra balıklarını akvaryuma koy. Ben böyle yaparak hiç kayıp vermedim. Zahmetli bir süreç ama bende işe yaradı. Filtrende carbon varsa carbonunu değiş.