Beylikdüzü Tanganika Akvaryum'a Güvenmeyi


bahtiyarÇevrim Dışı

Kayıt: 14/11/2007
İl: Kocaeli
Mesaj: 1533
bahtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2009 19:15
Beylikdüzü tanganika akvaryum'dan lütfen balık satın almayın.
 
 
27.01.2009 da Cafer Akertek'ten 12 adet yavru tropheus ilangi satın aldım. Balıkları eve getirdim ve 2 saatlik bir alıştırma safhasından sonra balıkları akvaryuma saldım. İki gün sonra balıklara yem vereyim artık dedim ve Cafer Akertek'in  tavsiye üzere balıklarıma  ilk olarak sera flora verdim. Balıkları gözlemlemeye başladım ama nafile ağzına yemi alan geri atıyo.Hasta Telefon'a sarıldım ve Cafer Akertek'i aradım, bana balıkların alışamamış olabileceğini ve  iki gün daha aç bırakmamı söyledi. Balıkları 1 gün daha aç ve karanlıkta bıraktıktan sonra ikinci gün balıklara tekrar yem verdim, ama yine hüsran. Tekrar Cafer Akertek'i aradım, aldığım cevap balıkları görmeden birşey söyleyemem. Balıkları gözlemlemeye devam ettim ve balıklarımda şeffaf beyaz dışkı, kuyruklarda kısma ve solungaç kısımların sürtünme, akabinde ölümler başladı. Tekrar Cafer Akertekİ aradım ve durumu izah ettim, bana Sera Bactopur Direct'i kullanmamı söyledi. Onu'da kullandım ve sonuç üç kayıp daha. Tekrar aradım Cafer Akertek'i tekrar durumu izah ettim ve bana gülerek Kahkaha senin akvaryumunda nitrat patlaması olmuş git kendine nitrat testi al diye dalga geçti. Forumda bulunan dostlarımı Murat Babadağ, Özhan Ültanır, Adnan Sarıkaya, Furkan Can, Soner Tuna'yı arayıp birlikte balıkları gözlemlememizi ve ne yapabileceğimize karar vermemizi rica ettim. Ertesi sabah balıkları birlikte inceledik ve Zet Petshop'a gittik. Burada bulunan büyüğümüz Ercan abiye ( üstadım ) gittik durumu izah ettik, sağolsun bizi kırmadan hemen ilaçlarını alıp kendisi ile beraber eve geldik. Balıkları inceledi ve balıklarda çok fazla parazit olduğunu ve ilaçlamaz isek kayıpların  kaçınılmaz olacağını söyleyerek ilaç tedavisine başladık. Tedavi 15 gün sürdü ve şuan elimde 7 adet kalan ilangilerim yem yiyiyor ve çok sağlıklılar. Son zamanlar'da kendisinden balık alan arkadaşlarda aynı dertten sıkıntılılar sanırım, umarım onlar'da ilgisiz kalmaz ve başlarından geçenleri kısada olsa bizimle paylaşır. 
 
Lütfen artık dostlarınıza, arkadaşlarınıza bu kişi'den balık alması için referans olmayın. Dostlarınıza karşı mahçup olursunuz.
 
Saygılar,
 
bahtiyar2009-03-07 20:05:26

Bahtiyar Mutlu [url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_kurallari_k12733.asp][img]http://img577.imageshack.us/img577/6046/12312312f.jpg[/img][/url]

soner_tunaÇevrim Dışı

Kayıt: 09/11/2007
İl: Kocaeli
Mesaj: 204
soner_tunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2009 20:06
Çok değerli kardeşim bahtiyar senin düştüğün durumun nasıl kötü bir durum olduğunu tahmin edebiliyorum dişinden tırnağından artırıp didinip edinip aldığın 8 saatini yollarda harcadığın ve sonunda kavuştuğun ilangilerinin bu durumda olmasına çok aşırı üzüldüm seni bu duruma düşürenler utansın aslında söylenecek konusulacak o kadar çok söz varki ama değerli forum kuralları var.
 
 
İnsanları anlamak çok zor çok şu kriz günlerinde ve 300 liraya 1 ay çalışan günümüz türkiyesinde insanlar ne zorluklarla balık aşkına  400 liraya 12 balık alarak bu hüsrana uğraması cidden üzücü. Bu zihniyetler ya paranın nasıl kazanıldığını bilmiyor yada paranın ne olduğunu bilmiyor ama durumdan anlaşıldığı üzere paranın değerini çok iyi bildiği kesin  kimsenin hakkı kimsede kalmaz...!
 
 
Nazım HİKMET'in dediği gibi ''Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu düşmandan ayırmakta...'' sende geç olsada neyin ne olduğunu öğrenmişsindir... 
 
 
Erdal hocama sonsuz teşekkürler.
 
 
 
 
Saygı ve sevgilerimle.
soner_tuna2009-03-08 13:33:53

Soner Tuna

bahtiyarÇevrim Dışı

Kayıt: 14/11/2007
İl: Kocaeli
Mesaj: 1533
bahtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2009 20:21

Dostum Soner, bu balıkları hangi koşullarla satın aldığım ve nekadar çok istediğimi en iyi bilenlerden biri'de sensin. Gerçekten çok üzüldüm ve kırıldım. Umarım herkez bu yazıyı okur ve benim düştüğüm bu hataya düşmez. Ticaret bu olmamalı artık bizim güzel Türkiyemizde. Senin'de dediğin gibi, kimsenin hakkı kimsede kalmaz, ben buna inanıyorum. 


Bahtiyar Mutlu [url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_kurallari_k12733.asp][img]http://img577.imageshack.us/img577/6046/12312312f.jpg[/img][/url]

Kenan ÖzgörenÇevrim Dışı

Kayıt: 31/12/2008
İl: Usak
Mesaj: 48
Kenan ÖzgörenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2009 21:21
Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.
Bu duruma tek kalimeyle yazık denir.Şu kriz ortamında akvaryumları kaldırmayı düşünürken maddi fedakarlık yapıp balık alan arkadaşın göreceği  muamele bu olmasa gerek.
Alışveriş yapılacak yeri iyi bilmek gerekir,malının arkasında duran firmalarla çalışmak en doğrusu.
Tekrar geçmiş olsun...

Kenan Özgören Bitkili Discus

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/11/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 5773
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2009 23:53
Aynı dönemlerde Tanganyika Akvaryum dan aldığım balıklarda beyaz dışkı, kum'un üzerine çökme,yem yememe(verdiğim yemleri zaten açtığım başlıkta belirtmiştim)halsizlik ve benzeri sorunlarla karşılaştım.
 
14 adet Redrainbow Kasanga dan bu süre zarfında kayaların arkasından çıkmıyorlar diyerek 3 tanesini ölü buldum. Bende hatırı sayılacak bir paraya aldığım balıkları teker teker kaybetmeye çok sinirlenip üzüldüm.
Bu durumda yapılabilecek herhangi birşey var mı diye düşünürken,zamanla benimle beraber balık alan herkeste aynı şikayet ve ölümlerin olduğunu öğrendim. Neyseki beraber balık aldığımız 3 arkadaşımızda birbirine bu kuruluşu övdüğünden kimse kimseye mahçup olmadı. Zaten birbirimizi çok iyi tanıyan ve bilen kişiler olduğumuzdan böyle birşey söz konusu olamazdı da.
Sonuç ne? Benim adıma sonuç kesinlikle aynı yerden japon balığı dahi almamaktır. Ben ummadığım bir sonuçla karşılaştım ve verdiğim para resmen içime oturdu. Bugüne kadar forumda discusa başlayacağım diyene,mutlaka yerli üretim ve balıklara referans olabilecek yerlerden alın deyip durdum. Bundan sonra aynısını tropheus için söylemek durumundayız galiba. Yada her neyse artık.
Burada kesinlikle kendimi kabahatli buluyorum. Benim aracılığımla balık almayı düşünen ve farklı nedenlerden balık almaktan vazgeçen herkesede geçmiş olsun,iyiki almamışsınız diyorum.
 
Geçmiş olsun Bahtiyar Bey,umarım bundan sonra herşey yolunda gider.
citronx2009-03-07 23:55:12


*Yeni, yine, yeniden DİSCUS :)*Pristella,Neon,Kırmızı Göz Tetra, Siyah Neon,Werneri,L144 Blueeye vatoz,Orange sulawesi rabbit snails

redrainÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 09/09/2007
İl: Çanakkale
Mesaj: 1630
redrainÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 01:07
Yazılanların hepsini okudum.Her zaman görerek balık almaktan yana veya referansın iyi olması gerektiğini belirttim.Sırf Cafer Bey'in yeri için değil Türkiye şartlarında her yer için görmeden almamak gerekiyor.Balığı almadan önce bana özellikle danışanlara da balık almadan önce neler yapılması gerektiğini nasıl gözlemlenmesi lazım bir bir anlattım.
Eğer böyle toplu bir sıkıntı gözlemlenmişse bir açıklama yapılabilir.Zaten yazılanlardan da balık alınan yere cevap hakkı doğmuştur.
Konuyu takip edenlerden olacağım.Aynı duruma bana danışmadan alıp hastalık kısmında tanışdığımız bir abimde yaşadı ve elinde çok az ilangisi kaldı.Gerçekten hobici adına çok üzücü bir durum.
Bahtiyar Bey geçmiş olsun.

Ömer ÖZGEDİK

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/11/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 5773
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 01:24

Ömer sorun zaten balıkları alırken yaşanmadı,aldıktan sonra olan oldu. Ve balıklar geldikten 2-3 gün sonra gidip alındı. Ayrıca balıkları yukarıda bahsi geçen herkes neredeyse aynı gün yada takip eden günde aldı.

Bende konu açtığım zaman balıklarda sorun yok sanıyordum ama,stresten saklanıyorlar alışınca,adaptasyonu atlatınca düzelir diyerek bekledim. Ayrıca seninlede devamlı görüştüğümüzden abi bir kaç gün bu şekilde olmaları normal demiştin. Bende tabii ki normal,balıklar alışınca herşey düzelir demiştim zaten. Ama alışmadılar biraderGöz%20Kirpma


*Yeni, yine, yeniden DİSCUS :)*Pristella,Neon,Kırmızı Göz Tetra, Siyah Neon,Werneri,L144 Blueeye vatoz,Orange sulawesi rabbit snails

redrainÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 09/09/2007
İl: Çanakkale
Mesaj: 1630
redrainÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 02:39
Gerçekten üzücü bir durum.Evet sürekli irtibat halinde olduk.Sürekli ard arda bir kişide değilde bir kaç kişide görülmesi değerlendirilmesi gereken durum.Yakında cevap gelecektir diye ümit ediyorum.

Ömer ÖZGEDİK

RadinantÇevrim Dışı

Kayıt: 30/05/2008
İl: Kocaeli
Mesaj: 3812
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 06:40
Merhaba ;
 
Birçok kişiye aynı yeri önermiş ve son olarakta Bahtiyar Bey'in balıkları almasında aracılık yapmış birisi olarak bu durum karşısında gerçekten çok şaşırdım ve bir o kadarda mahcup oldum.
 
Cafer Bey'in söylediklerini buradan okuduktan sonra aklıma tek birşey geliyor , oda işin içinden sıyrılmak.Çünkü ; sorun bir tek Bahtiyar Bey'de yaşansa bende kendi kendime "Demekki bakım yapmadı yada nitrat patlaması yaşandı , fazla yemden öldü vs.vs...." şeyler düşünürüm.Fakat aynı zamanda aynı yerden balık alanlar ile irtibata geçince ve hızla çoğalan ölüm haberlerini duyunca bu kez aklıma dolayısı ile "Hadi Bahtiyar Bey su değişmedi , hayvansal besledi diyelim.Ya diğer bütün herkesde öylemi yaptı ? Yada herkesinmi akvaryumunda nitrat patlaması yaşandı?" gibi sorular geliyor.
 
Günümüz şartlarında bütçesinden zorlada olsa bir miktar para bir kenara koyup yahut elindeki birkaç parça malzemeyi hatta balıkları satıp ve sonunda hayalini kurduğu balıkları aldıktan sonra böyle bir durumla karşılaşmak cidden çok üzücü bir durum.Hadi sorunlar yaşandı diyelim , bu kez satıcıya defalarca geri dönüldüğünde her seferinden ondan alınan farklı cevaplar ve sonunda gülerek "senin akvaryumunda nitrat patlaması olmuş" cevabı almak bence satıcı için iyi bir şey değil.Eminim kendisine kötü referans olarak geri dönecektir.
 
Son olarak diyeceğim ;
 
Keşke balık alımı için aracılık yapmasaydım ,
Balıklar oradan alınmasaydı ,
Hiç bu problemler yaşanmasaydı ,
Sonucundada bu işten ekmek yiyen bir kişi için burada böyle bir konu açılmasaydı.
 
Saygılar
 
 
 
 

Furkan CAN

soner_tunaÇevrim Dışı

Kayıt: 09/11/2007
İl: Kocaeli
Mesaj: 204
soner_tunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 10:27
Arkadaşalar konuyu çok yakından bilen biri olarak neyin ne olduğunu gayet iyi bilmekteyim buradan çıkarılması gereken tek ders ithal balık almamak almamak almamak  ve yerli balıktan şaşmamak yerli balığa  kendimden örnek verecek olursam 14 adet ilangilerim 1,5 cm ile 3 cm arasında idi aldığımda 25 derece sudan çıkarıp yavruları kendi akvaryumumun suyunun 28 derece olmasına karsılık 3 - 5 dakıka suya alıstırdıktan sonra akvaryuma saldım ve hemen yemledim deli gibi yem yediler ayrıca tek bir kayıp yaşamadım hali hazırda neredeyse 5 cm oldular  bu anlattığım balıklar yerli ilangidir.
 
 
 
Saygı ve sevgilerimle.
soner_tuna2009-03-08 10:41:21

Soner Tuna

BaracudaÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 13/04/2008
İl: Gaziantep
Mesaj: 320
BaracudaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 11:21
Bahtiyar tekrar çok çok geçmiş olsun diyorum. Gerçekten insanın üzülmekten başka elinden bir şey gelmiyor. Bize düşen kısmı bu olsa gerek sadece üzülmek.
Peki genelleme yaparsak bu işi ticari olarak yapanlara düşen kısmı nedir? Onu da inşallah yapılan yorumlar ve cevaplarla öğreniriz?
Saygılarımla.
Baracuda2009-03-08 11:22:25

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/47159.jpg[/img]Synodontis valentine

adnan_sarıkayaÇevrim Dışı

Kayıt: 25/02/2008
İl: Kocaeli
Mesaj: 457
adnan_sarıkayaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 12:57

Bahtiyar ,

Tekrar çok geçmiş olsun. 
Gerçekten istediğin bir türü ne fedakarlık yaparak , zorluklarla aldığını biliyorum. Ve ölümlerden sonra çaresiz kalmak , tek tek ölmelerini görmek , daha üzmüştü bizi ;
 
Neyseki Ercan abi varda yaptığı ilaçlarla geri kalanı kurtarabildik.
 
Herkeze tekrar geçmiş olsun.
 
Saygılar.
chikled2009-03-08 13:01:5516 likredrainbow kolonisi , albino logfin çiftligi ve digerlerı

adnan_sarıkayaÇevrim Dışı

Kayıt: 25/02/2008
İl: Kocaeli
Mesaj: 457
adnan_sarıkayaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 12:58
[QUOTE=soner_tuna]Arkadaşalar konuyu çok yakından bilen biri olarak neyin ne olduğunu gayet iyi bilmekteyim buradan çıkarılması gereken tek ders ithal balık almamak almamak almamak  ve yerli balıktan şaşmamak yerli balığa  kendimden örnek verecek olursam 14 adet ilangilerim 1,5 cm ile 3 cm arasında idi aldığımda 25 derece sudan çıkarıp yavruları kendi akvaryumumun suyunun 28 derece olmasına karsılık 3 - 5 dakıka suya alıstırdıktan sonra akvaryuma saldım ve hemen yemledim deli gibi yem yediler ayrıca tek bir kayıp yaşamadım hali hazırda neredeyse 5 cm oldular  bu anlattığım balıklar yerli ilangidir.
 
 
 
Saygı ve sevgilerimle.
[/QUOTE]
 
 
Soner Allah nazardan saklasın.16 likredrainbow kolonisi , albino logfin çiftligi ve digerlerı

özhanÇevrim Dışı

Kayıt: 29/05/2007
İl: Kocaeli
Mesaj: 842
özhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 13:24
Bahtiyar,başına gelen talihsiz ve vahim olayı başından sonuna kadar iyi bilmekteyim.Bu olayı bizlerle paylaşmış olman bu hobiye gönül vermiş biz akvaristleri aydınlatması ve bilinçlendirmesi açısından yararlı olacaktır.Umarım bu ve benzeri üzücü olaylarla bir daha hiçbir hobici karşılaşmaz.Herkese sağlıklı balıklar dilerim...

      Özhan ÜLTANIR