Bitki kumu

KAZUMBAÇevrim Dışı

İl: Bursa
KAZUMBAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2013 02:33
Bitkili akvaryum kurmak istiyorum. en ideal kum hangisi.  bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

Teşekkür Edenler: [T]31424,behchat[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Öğretmen AliÇevrim Dışı

Özel Üye
Öğretmen AliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2013 03:03
Akvaryumlarım da tabanda lav kırığı üzerinde de inşaat kumu(dere kumu) kullanıyorum.En ucuz ve pratik çözüm bu.Eğer bütçeniz uygunsa ve görsellik önemli ise Hagen alabilirsiniz.

+1: [T]174600,Mami[/T]

Hüseyin ÇELİKÇevrim Dışı

İl: Izmir
Hüseyin ÇELİKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2013 14:21
Birçok çeşitbitki kumu vardır pahalısından ucuzuna kadar hepsinde bitki yetiştirebilirsiniz,jbl mando bitki kumu,humuplus bitki kumu,dere kumu,siyah hagen,siyah kuvars,aquacly kum, beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

EFENDİÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
EFENDİÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2013 07:50
Hagen parçacık boyutu ve şekliyle, ağırlığıyla (d), suya salınım yspmaması, kolay yıkanması, tekrar tekrar kullanılanilmesi ve oluşturduğu kontrastla benim favori bitki kumumdur. Öneririm.

Tanju ArhinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Tanju ArhinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2013 09:29
[QUOTE=Öğretmen Ali]Akvaryumlarım da tabanda lav kırığı üzerinde de inşaat kumu(dere kumu) kullanıyorum.En ucuz ve pratik çözüm bu.Eğer bütçeniz uygunsa ve görsellik önemli ise Hagen alabilirsiniz.[/QUOTE]
Ali Bey'in önerisini dikakte almanızı tavsiye ederim çünkü kendisi sağlıklı bitki üretip satan birisidir. Benim kendi akvaryumumda kullandığım kum ise Jbl Manado'dur ve bitkiler bu kumda da sağlıklı bir şekilde büyürler.
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=YI57hnhV3ns[/VID]

Beğenenler: [T]78488,sercansezen[/T]
Teşekkür Edenler: [T]145178,Bilal AKIN[/T][T]193933,Dielife[/T]

ErdmAÇevrim Dışı

ErdmAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2013 21:29
Bu kumun içinden çıkan kabarcıklara neden olan nematodlar olabilirmi?Videodaki gibi kabarcıklar çıkıyor.Tabi videodaki yeni kurulum olduğundandır fakat benim sorunum oturmuş bir akvaryumun kumundan çıkıyodu.Balıkları çıkarıp akvaryumun içini defalarca kaynar sularla yıkadım.Tüm biyolojik bakterileride öldürdüm sanırım umarım bir daha olmaz

Tanju ArhinÇevrim Dışı

Tanju ArhinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2013 04:06
[QUOTE=ErdmA]Bu kumun içinden çıkan kabarcıklara neden olan nematodlar olabilirmi?Videodaki gibi kabarcıklar çıkıyor.Tabi videodaki yeni kurulum olduğundandır fakat benim sorunum oturmuş bir akvaryumun kumundan çıkıyodu.Balıkları çıkarıp akvaryumun içini defalarca kaynar sularla yıkadım.Tüm biyolojik bakterileride öldürdüm sanırım umarım bir daha olmaz[/QUOTE]
Bitkilerin kökünün hava alması lazım bu kumun özelliğinde de bu var.

IspatanÇevrim Dışı

İl: Ankara
IspatanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 21:31
Bitkili akvaryum için en iyi taban kumu topraktır.Öncelikle toprak zemine yayılır.toprak ıslatılıp bitkiler ekilir.ardından da ince kum serpiştirilir.İnce kum tabakası suyun bulanmasını önler.Taban toprak olduğunda bitkiler iyi bir gelişim olur.ANCHORFREE_VERSION="623161526"var _AF2$ = {'SN':'HSSHIELD00TR','IP':'23.20.136.88','CH':'HSSCNL000355','CT':'XX','HST':'&toAdltIntr=1&accessAdltIntr=1&SFLAG=1&fw=0&FBWCNT_FIREFOX=2>rk=n&clsBtnCnt=2','AFH':'hss62','RN':Math.floor(Math.random()*999),'TOP':(parent.location!=document.location||top.location!=document.location)?0:1,'AFVER':'2.93','fbw':false,'FBWCNT':0,'FBWCNTNAME':'FBWCNT_FIREFOX','NOFBWNAME':'NO_FBW_FIREFOX','B':'f','VER': 'nonus'};if(_AF2$.TOP==1){document.write("");}

Beğenenler: [T]213603,Tanercv[/T]

NarvalÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]3,3,100856[/C]
NarvalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2013 00:20
Alt katman olarak jbl aqua basıc ve üsttede jbl monodo kullanabilirsiniz,kendi kurulumlarımda kullanıyorum gayet başarılı...

harunutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
harunutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2013 02:27
    Çok genel bir soru ancak bence asıl seçim bütçeyle çok alakalı. Maddi olarak hiçbir engel yoksa çok çeşitli ve enteresan taban malzemeleri piyasada mevcut. JBL vs gibi markalar yüksek etiketlerle bu tarz ürünler satıyor. 
    Ancak benim için optimum taban en alta serilecek perlitli bitki torfu, onun üzerine aquaclay, onun da üzerine hagen siyah kumdur. Çünkü torf çok yavaş şekilde suya yararlı iyon ve bir takım aminoasit-organik asit türevleri salarken, yapısındaki perlit torfun sıkışıp çamurlaşmasını engeller. Aquaclay bilindiği üzere çok gözenekli ve hafif olduğundan bitkinin rahatça ve sorunsuz köklenmesine önemli katkı sağlar. Çok hafif ve çabuk uçuşan aquaclayi sabitlemek ve görsel artış sağlamak için en üste hagen siyah kum kullanılabilir. Hagen kum yoğunluk açısından aquaclay kadar hafif olmadığı gibi dere kumu kadar da ağır değildir ve tabanı sıkıştırmadan pek güzel olarak sabitleyebilir. 
    Fakat ekonomi işin içine giriyorsa, aquaclay yerine lav kırığından tutun kiremit altı parçacıklarının elekten geçmiş haline kadar pek çok düşük yoğunluklu kum çeşidi vardır. Bunlar bulunmuyorsa, perlit de dere kumuna karıştırılıp kullanılabilir. Yani asıl mesele, şöyle afilli, böyle cafcaflı malzemeler kullanmaktan ziyade, bitkinin köklenmesine engel teşkil etmeyecek yoğunlukta taban malzemesi seçimidir. Sonuçta elbette taban malzemesinin bitki gelişiminde önemli etkisi vardır ancak mükemmel ışık&filtrasyon&sirkülasyon&gübre ayarlı akvaryumlarda, safi dere kumunda bile inanılmaz bitki gelişimi gözlemlenebilir. 
    Sıralamaya sokulacak olursa;
1-) Filtrasyon mükemmel olmalıdır
2-) Sirkülasyon çok iyi olmalıdır
3-) Aydınlatma etkili olmalıdır ancak aşırı olmamalıdır
4-) Taban bitki köklenmesini engellemeyecek yoğunlukta olmalıdır (Çubukla dokunulduğunda az da olsa uçuşan tanecikler gözlenebilecek kadar hafif bir taban)
5-) Aşırı olmayacak ancak bitkilerin mineral gereksinimlerine yetecek kadar gübreleme (Bitki kök sayısı, akvaryum hacminin sayısal değerinden fazla olduğu akvaryumlarda gereklidir)
6-) Çok yoğun bitki popülasyonu olan tanklarda bitkilerin gereksinimleri ölçüsünde CO2 kullanımı
harunutku2013-06-24 02:28:41

Teşekkür Edenler: [T]202073,caspr[/T]

KAZUMBAÇevrim Dışı

KAZUMBAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2013 21:37
Konu hakkında yazan arkadaşlara teşekkür ederim.   Kurmak istedigim  bitkili akvaryum  200*60*60 ölçülerinde   haliyle  maliyet ön plana çıkıyor.Bununla beraber görsellikde önemli .degerli bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum.

akman52Çevrim Dışı

İl: Ankara
akman52Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2014 13:10

Merhaba sevgili arkadaşlar. Ben aşağı yukarı 5 senedir hobicilikle uğraşmaktayım. İlk olarak "chiclid" türünden balıklar beslemiştim. Daha sonra "tetra" türlerine bir dönem geçtim. Şu anda da canlı doğuranlardan lepistes besliyorum ve elimden geldiğince de güzel üretimler gerçekleştirmek istiyorum. Akvaryumum 100 lt. Öncelikle sizlere sorum şu olacak. Bugün JBL AquaBasic toprak ve Manado bitki kumu aldım. Bunları akvaryuma yerleştirmeden önce yıkamam gerekiyor mu ve bitkilerin büyümesi için gerekli hafif tabanı bunlarla elde edebilir miyim? Bir de bitkileri en alt katmana koyduğum toprağa gömeceğim değil mi, bitkiyi akvaryuma hangi aşamada ve nasıl yerleştirmeliyim?Sevgiler.

Y4R4S4Çevrim Dışı

İl: Edirne
Y4R4S4Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2015 14:19
[QUOTE=Öğretmen Ali]Akvaryumlarım da tabanda lav kırığı üzerinde de inşaat kumu(dere kumu) kullanıyorum.En ucuz ve pratik çözüm bu.Eğer bütçeniz uygunsa ve görsellik önemli ise Hagen alabilirsiniz.[/QUOTE]

Ali Bey bitkileri lav kırığına mı ekiyorsunuz dere kumuna mı?

Öğretmen AliÇevrim Dışı

Özel Üye
Öğretmen AliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2015 08:14
[QUOTE=Y4R4S4][QUOTE=Öğretmen Ali]Akvaryumlarım da tabanda lav kırığı üzerinde de inşaat kumu(dere kumu) kullanıyorum.En ucuz ve pratik çözüm bu.Eğer bütçeniz uygunsa ve görsellik önemli ise Hagen alabilirsiniz.[/QUOTE]

Ali Bey bitkileri lav kırığına mı ekiyorsunuz dere kumuna mı?
[/QUOTE]

Burada kimsenin tecrübelerine saygısız etmek istemem.Ama şunuda söylemek zorundayım.Deniz kumu,göl kumu,envai çeşit inşaat kumu,bazalt kum,quarts kum gibi bir çok kum kullandım bu kumların hepsinde 30 türe yakın bitki oldu.Tuz ruhu testlerindede çoğu köpürdü yinede sorun olmadı.Hagen,monodo,bazıc,prodac gibi kumlarıda kullandım.Belki düşük destekli akvaryumlarım olmasından ,belki kumların parça boyutundan,belkide başka sebeplerden bu markalı kumlardan hiç iyi netice alamadım hatta çoğu bitkinin kökleri simsiyah oldu.En ucuz çözüm tabana lav taşı üzerine de elek üstü tabir ettiğimiz bulgur iriliğinde inşaat kumu.

Teşekkür Edenler: [T]78488,sercansezen[/T]