bitkili akvaryum

RİSKÇevrim Dışı

İl: Istanbul
RİSKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2012 22:46
Abilerim öğrenci usulu ucuz bıtkılı bır akvaryum kurmak ıstıyorum 75 litre hangi bitkileri onerırsınız (hızlı gelişen ) yardımcı olan olmayan herkese tşk ederım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

capodicapiiÇevrimiçi

Özel Üye
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
İl: Tekirdag
capodicapiiÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2012 22:48
Limon , zeytin , çınar , eledoa , sessiflora, gül , anubias gibi bitkiler olabilir..

RİSKÇevrim Dışı

RİSKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2012 22:56
Abi benım akvaryumda bı bıtkı var ne yapcagımı bılmıyorum ne oldugunuda bılmıyorum foto koysam yardımcı olurmusun ?.

recep3410Çevrimiçi

İl: Ankara
recep3410Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2012 23:49
Limon ve gül öneririm

merfatözÇevrim Dışı

İl: Ankara
merfatözÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2012 13:42
Rotalayı tek geçerim.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2012 14:40
Kardeşim, ilk önce en az ışıkta bile yetişebilen, hızlı gelişen, kolayca alan kaplayan, kendini gösteren, bakımı kolay, kum çok seçmeyen, ekstra güreye ihtiyaç duymadan gelişebilen bitkiler gerekli.
Tabi bu bitkileri kolayca üretebilmen de lazım.
Bunlar ilk önce ELODEA:

SAZ:

BACOPA monnieri

TİLKİ KUYRUĞU

Bir de Yosun olarak JAVA YOSUNU

Bu bitkilerle akvaryumunun ana bitkilerini kurarsın. Bunlarla tecrübe kazanırsın. Üretirsin, dikersin sökersin v.s. Bu bitkilrele başarısız olma şansın çok zor.
Orta hacimli bir akvaryum için bir tane standart beyaz ve yanına bir tane standart sarı floresan takmanı öneriyorum. Özel floresan eklemene gerek bile olmayacak. Bu şekildeki ışıklandırmayla günde 8 saat aydınlat, ve bitkilerin büyüsün. Böyle yaşarlar ve gelişirler. Ama yavaş. Öneri olarak da bir tane sıvı gübre alıp dozuna uyarak devamlı kullanırsan bitkilerin harika olur. Çok özel bir kum almana bile gerek kalmaz. Hiç müdahale etmesen bile bu bitkiler senin akvaryumunu çok güzel dolduracaktır. Sonra geldik ikinci adıma;

GÜL:

ZEYTİN:

ÇINAR:

Su üstü için PİSTİA:

Taban için bitkilendirmeyi şimdi düşünme bence, çok ışık isteyen bitkilerdir bunlar ama yine de bil. GLOSSO çok şık:

Ya da PARVULA:

Bu bitkilerle süper bir akvaryum kurarsın zaten. Alabiliyorsan iyi bir kum al, alamıyorsan ilk gruptaki bitkilerden kullanırsın. İki standart floresan (sarı ve beyaz) yapabiliyorsan çok güzel bitkilerin olru. Bir de sıvı gübre kullan, başka da bir şey yapma zaten. Şahane bitkilerin olacaktır.
Bitki resimlerini ve isimlerini gördün, şimdi ayrıntısı için ana sayfadan isimlerini arayarak bilgilerini artırabilirsin kardeşim.