Blue Angel Meleklerim Rekor Kırdılar.

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 13:02
[QUOTE=E_C_N]
[QUOTE=CaN_BaKıR]Maşallah Ercan Bey.. Yavru sayısı azaldı mı? Sikkin [/QUOTE]

Malesef yarısı telef oldu. Artemiada ki yanlış yönlendirme yüzünden ölen yavru sayısı 200-300 civarıda. Melekler serbet yüzüşe geçmelerinden sonra artemia mutlaka verilmeli ki, ben veremedim ne yazıkkiSikkinArtemida başarıyı yakaladıktan sonra tek kayıp vermedim.

Hepinize ben teşekkür ederim. Herkese sağlıklı balıklar dilerim.Tebessüm
 [/QUOTE]

Geçmiş olsun.. Ama naslsa bu genç çift yine çok sayıda yavru yapacaklardır... Fakat iyi bir beslenme düzeni de sağlamanızı tavsiye ederim.. Çünkü ardı sıra yumurtlamalarda yumurta sayısı artmak yerine azalır.. Forma sokmak için dinlendirmekte gerek..

Ve bu tip durumlar için artemia alternatifi bulundurmak lazım bir yandan da .. Misal mikrokurt..

Hatta biraz daha iri yavrular için grindal kurtta olsa güzel olur.. Malum melekler obur yaratıklar :)

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

E_C_NÇevrim Dışı

İl: Konya
E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 16:45
[QUOTE=CaN_BaKıR] [QUOTE=E_C_N]
[QUOTE=CaN_BaKıR]Maşallah Ercan Bey.. Yavru sayısı azaldı mı? Sikkin [/QUOTE]

Malesef yarısı telef oldu. Artemiada ki yanlış yönlendirme yüzünden ölen yavru sayısı 200-300 civarıda. Melekler serbet yüzüşe geçmelerinden sonra artemia mutlaka verilmeli ki, ben veremedim ne yazıkkiSikkinArtemida başarıyı yakaladıktan sonra tek kayıp vermedim.

Hepinize ben teşekkür ederim. Herkese sağlıklı balıklar dilerim.Tebessüm
 [/QUOTE]

Geçmiş olsun.. Ama naslsa bu genç çift yine çok sayıda yavru yapacaklardır... Fakat iyi bir beslenme düzeni de sağlamanızı tavsiye ederim.. Çünkü ardı sıra yumurtlamalarda yumurta sayısı artmak yerine azalır.. Forma sokmak için dinlendirmekte gerek..

Ve bu tip durumlar için artemia alternatifi bulundurmak lazım bir yandan da .. Misal mikrokurt..

Hatta biraz daha iri yavrular için grindal kurtta olsa güzel olur.. Malum melekler obur yaratıklar :)

[/QUOTE]

Dediğim gibi eşler bu gün yumurta döktüler. Belirttiğiniz gibi ciddi şekilde yumurtalarda azalma var. Can bey dinlendirme derken eşleri ayırayım mı? Tavsiyeleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 00:42
Eşleri ayırmak değil de üremelerini tetikleyecek şeyleri ortadan kaldırmak lazım... Misal yumurta dizecekleri birşey koyulmayabilir. Yanlarına çok hareketli tehtit unusuru olan başka balıklar koyulabilir... (Sarpae tetra, black tetra gibi...), Yada varsa bir ana tank oraya alınabilir... Bu süre zarfında da iyi bir beslenme rejimi uygulanabilir.. Onlar nasılsa eş tutmuş artık her fırsatını bulduklarında yumurta dizeceklerdir.. O fırsatı yaratmakta yok etmekte bizim elimizde.. 

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Cihat ArslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 01:04

Can Bey,dinlendirmek için ancak ayırmak gerekir. Aynı akvaryuma ayraç koymak en iyisidir.  Ben hiç birşey koymasam da yan cama ve taban camına yumurta döküyorlar. Yumurta sayıları azsa canlı yem yumurta sayısını arttırır,yumurtaları ayrılınca yumurtalama süresi kısalır. Hızlı ve çok sayıda yumurta döktükten sonra ne yapsanız da ya yumurta sayıları düşer ya da 1-2 ay hiç yumurta vermeyebilirler.

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 01:20
Canlı yem olarak ne kullanılacak peki.. (Tubifex hariç... )
Yumurta sayısının artması için canlı yem olarak aklıma tubifexden başkası da gelmiyor malesef :=(

Camla bölme yapıp ayırdığım meleklerim oldu.. Bu seferde diş idiğer taraftan yumurta dizdi erkek döllemeye çalıştı... :) Birbirlerini gördükleri sürece yumurta dizer onlar :)

O sebeple üreme isteklerini kırıcı olarak tehtit unsuru oluşturacak balık dedim.. :)

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
Cihat ArslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 01:40

Tubifex bir seçenek. Beyaz kurt,su piresi,yetişkin artemia..... Birbirlerini görünce de dizebiliyorlar evet,böyle bir durumda renkli cam kullanılabilir. Tabi yer varsa direk farklı akvaryumlara koyarsınız.

RuPTuRÇevrim Dışı

Özel Üye
RuPTuRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 02:40
Yumurta dizecek herhangi birşey kalmadığında akvaryumda yumurtlama olmuyor,benim gözlemim de bu yönde.
Canlı yem olarak ben kendi yetiştirdiğim su piresini kullanıyorum.Hatta baskın yemleme olarak su piresi veriyorum.Arada kurt veriyorum.Yumurtaları ayırdığımda her hafta aynı sayıda ve bol miktarda yumurta alıyorum.2 ayda bir dinlendirme amaçlı yumurtaları ayırmıyorum,1 ay yavrular eşle birlikte kalıyor,yavruları ayırınca 3 gün sonra yumurta diziyorlar.Dinlendirmenin asıl amacı yumurta sayısından ziyade yumurta kalitesini arttırmak olmalı.Dinlendirdiğimde aldığım yavrular serbest yüzüşe geçtiklerinde hala besin keseleri dolu oluyor ve bu besin artemia yiyebilecek boya gelene kadar onlara yetiyor.Dinlendirmeden aldığım yumurtalarda ise yavrular artemia yiyebilecek boya gelene kadar 2-3 gün kendim beslemek zorunda kalıyorum.
Saygılar.

ercanduruÇevrim Dışı

Özel Üye
ercanduruÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 11:10
Maaşallah adaş abi :) nice nice batınlar dilerim.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 12:50
Konu benim tarafımdan anlaşılmıştır. Alakanıza teşekkür ederim.

İlksen ŞahinÇevrim Dışı

Özel Üye
İlksen ŞahinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2010 19:58

Ercan abi bu arada sen melek ve discusa bir aradamı bakıyorsun eğer öyleyse birkaç yorumunu merak ediyorumda ondan sordum.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2010 00:10
Evet diyelim.

İlksen ŞahinÇevrim Dışı

Özel Üye
İlksen ŞahinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2010 00:17

Hayır soracağım sorular melekle discus yaşamaz konusu hakkında yorumlarınız olacaktı.İşte balıklarda bir sorun varmı vs. gibi.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2010 00:31
İlksen balıklarım bir arada değiller. Ayrı akvaryumdalar.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2010 00:42
Evet artık tecrübe kazandıkça hata yapma oranıda kendiliğinden düşüyor. Eşlerin diyetlerine dikkat ettim (NLS discus bir öğün, Sera discus bir öğün, arada bir alabalık yemi). Sonucunda ciddi sayıda yavrum var. Mantarlaşan yumurta sayısı 3-4 adet kadardı. Ve bir haftalık oldular kayıp sayısı 1 adet çok şükür. Su değişimine ve ilk iki gün yumurta sarısı vermeye dikkat ettim.

İşte resimler,

E_C_N2010-05-17 00:44:31