Bulombora Hakkında

Diego_7_17Çevrim Dışı

İl: Adana
Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2013 12:14
Yaşım 25 Herkese iyi günler. Yaklaşık 3 yıldır hobicilik yapıyorum şu zamanlarda ld akvaryumdan aldığım f0 tropheus brichardi bulomboraya geçiş yaptım.2 erkek 8 dişi oranında 8-12 cm boyutlarında bulonboram var. Foruma yeni kayıt oldum, tropheus hakkında çok güçlü bilgiye sahip (hocalarım diyeyim ) abilerim  olduğunu biliyorum. bir çok başlık okudum az çok sizlerden birşeyler öğrenmek istiyorum. şuanda geçici olarak 1 metre akvaryumda tutuyorum yaklaşık 160 litre. 1 ay kadar burada kalacaklar, erkeklerden birisi çok baskın ve diğer tüm 9 balığı bi kenarda toplamış akvaryum benim diyor bu forumda okuduğum yazılardan birisinde kayaları kaldırın dediklerini gördüm öyle yaptım ama hala baskınlık çok farkedilir durumda, zarar vermiyor ama bi kenarda toplamış balıklar rahat davranamıyor. bundan dolayı stres altında kalacaklarından korkuyorum. eğer bilgisine güvenen abilerim bana yardım ederse çok mutlu olacağım çok teşekkürler şimdiden mutlu, bol yavrulu hobicilikler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MuhendisÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
MuhendisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 13:12
Akvaryumun bir kenarına taşları mağara şeklinde dizerseniz erkek burayı sahiplenecektir. Bütün gün kumları kazıp kendine yer yapar. Bu şekilde en azından akvaryumun yarısı diğer balıklara kalır. Ama hacim trop için her türlü küçük. 

Diego_7_17Çevrim Dışı

Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 13:18
Haklısınız hacimin küçük olduğun da hem fikiriz. elimde 160 litre bir akvaryum daha var acaba diyorum koloniyi 2' emi bölsem 5 - 5 diye? sonradan birleştirince bir sıkıntı olurmu ?

MuhendisÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
MuhendisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 13:25
2. bir akvaryum varsa olabilir. Şuankinden daha iyi olacaktır.

-TanganyiKağan-Çevrim Dışı

İl: Isparta
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 14:15
Bulombora kolonisi bende de var. Aynı durum benim akvaryumumda da mevcuttu. Bulombora besleyen dostlarımın balıkları da genel olarak böyle.  Şahsım adına birşey söylemek istiyorum. Katılır veya katılmazsınız. 125*60*60 (benim orana göre 4e/12d küçük) akvaryumda beslerken bahsettikleriniz başıma geldi.   Bu durum görüntü açısından hoş olmuyor ama üreme açısından çok iyi emin olun. Şimdi 250*60*55 akvaryumda bakıyorum. İlanıma ve tanıtımıma bakarak videoyu izleyebilirsiniz. Koloniyi ikiye bölmek yerine tankınızı büyütmenizi tavsiye ederim...

Diego_7_17Çevrim Dışı

Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 14:39
Kağan bey güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 20 gün kadar bu akvaryumda duracak balıklarım daha sonrasında büyük akvaryuma alınacaktır. Dedikleriniz de çok haklısınız baskın erkek olması güzel ama bu yüzden balıkların streslenip öldüklerini söyleyenler oldu. Az da olsa endişelendim bende :)

[QUOTE=Muhendis]2. bir akvaryum varsa olabilir. Şuankinden daha iyi olacaktır.[/QUOTE]
Teşekkürler tansel hocam

İl: Isparta
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 15:58

Endişelenmenize hiç gerek yok. Şayet balıklarınızın yem yemelerinde sıkıntıları yoksa. Erkeğin bu tutumu akvaryumun küçük olması ve dolayısıyla tüm akvaryumu sahiplenmesinden kaynaklanıyor. Ben bu sıkıntıyı atlattım darısı sizin başınıza. Tekrar söylüyorum tankınızı büyütün ve sakın koloniyi ikiye bölmeyin. Saygılar...
-TanganyiKağan-2013-05-06 15:59:05

Diego_7_17Çevrim Dışı

Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2013 16:18
Peki söylediğiniz gibi yapacağım teşekkürler güzel yorumlarınız için :)

Şenol SinoğluÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Şenol SinoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 17:07
    Koloninin ikiye bölünmesi bence doğru bir davranış değil. Tropheus sürü balığıdır. Ne kadar kalabalık o kadar az stres demektir. 
    Bunun yanında Diğer akvaryuma ayıracağınız kolonide de Başka bir erkek baskınlık kuracak yine kovalamaca olacaktır. Şuanda erkek balığınızın sertliği 9 balığa dağılmışken böldüğünüzde bütün bu agresifliği 4 balık taşıyacak. Bunun sonu yok.  
     Birde sonradan koloniyi tekrar birleştirmek isterseniz büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Muhtemelen 2 alfa erkeği aynı akvaryumda sert kavgalar yaşayacak ve koloniden dışlanmalar yaşanacak.
    Benim görüşüm en kısa sürede akvaryum haciminizi büyütmeniz yönünde. Eğer kısa vadede büyütemiyorsanız bol bol mağara ile hacimi düşünmeksizin akvaryumda saklanma alanları yapmalısınız.

Dipnot: Tropheus kumu kazar mı? Ben hiç görmedim. Sadece ağızlarına alıp attıklarını biliyorum. 
ŞenolSİNOĞLU2013-05-07 17:10:11

Diego_7_17Çevrim Dışı

Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 17:13
Teşekkürler güzel fikirleriniz için dediğiniz gibi akvaryumda saklanacak bir çok yer var allahtan dediklerinizi dikkate alacağım ve kolonimi ayırmayacağım :) bu günlerde fark ettimde baskın erkek sanki biraz sakinleşti hatta kur bile yapmaya başladı :) hadi hayırlısı :))

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 00:42
Balıklar ilk geldikleri zaman baskınlık göstergesi olarak erkek fazla agresif olabiliyor, aynı olay benim başıma 130 luk akvaryumda geldi. Şu an 160x60x60 akvaryumumda 3erkek 20dişilik bulombora kolonimde 1 erkek baskın durumda ve bütün akvaryumu sahiplendi. Zaman geçtikçe baskın erkekteki agresifliğin azaldığını göreceksiniz ama diğer arkadaşların da söylediği gibi tankı büyütmek için acele davranın. Koloniyi ikiye bölmek sizin yapabileceğiniz en kötü şey olurdu Allahtan böyle birşey yapmamışsınız. Balıklarınız hayırlı olsun.

Diego_7_17Çevrim Dışı

Diego_7_17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 11:52
Teşekkürler Adem bey sağolsun arkadaşların sayesinde faciadan kurtulduk. İnş yaklaşık 20-25 gün içinde hem akvaryumu büyüteceğim hemde yeni akvaryuma 10 balık daha ekleyeceğim. Evet zamanla azalma oldu inş tamamen yok olacaktır bu agrasiflik :)