Çamaşır Makinesi Pompasından Kafa Motoru

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2009 15:14
[QUOTE=enes_nur_7]merhabalar çalışlalarınız tümüne baktım gerçekten güzel şeyler ellerinize sağlık bu konuda birkaç sorum olacak.
Çamaşır makinası boşaltım motorları genelde standartmı ve watt ne kadar kesin bilgi varmı.
Aynı zamanda o kadar uğraşmaya değermi yani debisi nasıl tatmim edicimi.
izalasyon yaptığınız malzeme elektrik kesinlikle kaçırmıyormu tabiki iyi bir izole işleminde sonra.
Rahatsız edici olduysam kusura kalmayın bende kafamda tasarlamıştım burada görünce çok hoşuma gitti evde geçen çamaşır makinesinin boşaltım motorunu değiştirdim bozulmuştu fşkir oaradan geldi ama watt konusu beni endişelendirdi doğrusu ve izalasyon ama çağre sizde herhalde gerçekten emeğe sağlık çok iyi çalışma olmuş.

[/QUOTE]
Alper bey;öncelikle rahatsızlık nedemek EstafurullahTebessüm Zaten bizlerin amacı, bilgimiz ve tecrübelerimiz dahilinde sizlere yardımcı olmakGöz%20Kirpma

Motor,evet bukadar uğraşmaya gerçekten değiyor.Debisi mükemmelGöz%20Kirpma

İzole yaptığımız malzeme,orjinal kafa motorlarında kullanılan malzemenin aynısı.İzoleyi başarılı birşekilde uyguladıktan sonra,elektirk kaçağı söz konusu değil.Bu malzeme çok yüksek ısılara dayanabilen,elektirik baskı devreleri ve açık hava panolarında kullanılan çok etkili bir izolasyon malzemesidir.

Hemen hemen bütün çamaşır makinalarının su pompaları aynıdır.Ve 25/30 waat olarak iki modeli olur.

25 waat olan bu motorlar,orjinal 25 waat kafa motorlarından bile iki misli debiye sahip.Bu yüzden piyasada benim diyen en iyi kafa motorlarından bile daha kuvvetli.Göz%20Kirpma

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

enes_nur_7Çevrim Dışı

İl: Edirne
enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 02:07
30%20watt%2040%20watt

enes_nur_7Çevrim Dışı

enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 02:12
Hayırlı geceler herhalde kullandığınız motorlar bunların bir benzeridir sanırım.
30 watt olanı çamaşır makinesi bozulduğunda sökmüştüm sorunlu olan yerine servisten 40 watt olanı aldım ve makineye taktım ve makine çıkışından kontrol ettim çok güzel boşaltım yapıyordu.
Bu tarz bir motorla çalışma yapabilirim herhalde çok sağolun yaptığım çalışmayı paylaşırım inş.

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 02:33
Evet,motor aynen bu.Göz%20Kirpma

Motorunuzun üzerinde 32 waat yazıyor.Bu durum 1-2 waat eksik yada fazla olabilir.Ama motor bu.

Gereken izoleyi yaptıktan sonra yıllarca sorunsuz birşekilde kullanacağınız bir bir kafa motoruna sahip olacaksınız.

Eğer bu kafa motorunu yaparsanız,çalışmanızıda buradan bizlerle paylaşmanız bizi ayrıca sevindirecektirGöz%20Kirpma

enes_nur_7Çevrim Dışı

enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 02:41
inş. en kısa zamanda hallederim ve sizlerle paylaşmaktanda onur duyarım saygılar.
Ufak bi şey daha var aslında aklımda ben bu motoru aslında su içinde değil suyun dışından kullanmak istiyordum ama ısındığını beyan etmişsiniz acaba açıkta çalıştısam kesinlikle yakamıyım ne dersiniz.
 Belkide hava soğutmalı yaparım mesela pc fanı falan...

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 10:21
Alper bey;bu motorların zaten yapılış amacı itibari ile zaten susuz çalışması.Ancak çok uzun süreli kullanımlarda motor ısınıyor.Bu motoru su dışında yıllarca kullandığım diyen arkadaşlar olsada ben bir aydan fazla dayanan bir motor görmedim.Ayrıca su dışında çalıştırdığınızda alış hortumunun ucuna çekvalf takarak elektirikler kesildiğinde motorun hava yapmasını engellemek gerekiyor.Motor çok uzun süre susuz ortamda çalışmaya dayanıklı olmasıda ayrıcabir bu motoru tercih etme sebebimiz zatenGöz%20Kirpma Orjinal kafa motorları sumpun suyu bittiğinde enfazla birkaç saat dayanabiliyorlar susuz kalmaya.Yanmasada şaftın döndüğü haznede ısı bağlı olarak bozulmalar meydana geliyor.Oysaki bizim bu kullandığımız motorlar susuzluğa günlerce dayanabiliyor.
Alper bey;önemli olan motoru birşekilde soğutmak.Bunu başardıktan sonra hiç fark etmez.Ha su dışında çalışmış,ha su içinde.Motoru fan yada başka birşeyle soğutabilirseniz su dışındada çalışırGöz%20Kirpma

Yada bulabilirseniz bunların daha eski bir modeli var.Üstündeki fan sayesinde kendini soğutabiliyor bu motorlar.Ben bu motoru  bir yıl boyunca yaptığım bir dış filitrede kullandım.Çokta memnundum,debisi bizim bahsini ettiğimiz motorlardanda yüksek.Ama bulma imkanınız çok az.Çok eski çamaşır makinalarının üstünden çıkıyor.

enes_nur_7Çevrim Dışı

enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 17:11
Çok sağol verdiğiniz bilgilerden dolayı ben edirnede oturuyorum evimin 300 metre ilersinde sanayi ve 3 adet bu işi yapan hurdacı var kesinlikle bulabilirim herhalde ama bu aralar buralar çok soğuk ve karlı havalar düzelince ilgilenicem sizlerlede bilgi ve resim paylaşırım teşekkürler...

özgür aktaşÇevrim Dışı

özgür aktaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2009 23:04
merhaba olcay bey bugün konuyu baştan sona okudum çok samimi ve yararlı bir dıy pro jesi .bunun için öncelikle teşekkür ederim çok güzel benzetmeler yapmışsınız ,pancar motorundan araba ,eski araba motorun dan tekne motoru,vebizim için çok önemli olduğunu düşündüğüm bu proje .bisorum olucak bumotorları hurdacılardan alırken yanık olabilir başka arızalar çıkabilir açıkçası bunlardan anlamıyorum ve bukonuda yardım istiyorum. bikaçtane almayı ve yapmayı düşünüyorum .nasipse inşaallah.bu arada frontileriniz de bir maşaallahı hak ediyor.nazardeymesin inşaallah.hoşca kalın.

davut_1992Çevrim Dışı

İl: Balikesir
davut_1992Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2009 23:33
Arkadaşlar bundan 1 ay öncebende yaptım benimki yeni model bobinle çok araştırdım bunların mıknatıslılarıda var onlardan almayın bobinlilerden alın ben bu boyaya güvenmedim dışarı koydum kafa motorunu ve motor çok fazla ısındı hemen üzerine bi işlemci fanı uydurdum sıcaklı 30 derece fln ama süper çalışıyor.

aşçıÇevrim Dışı

İl: Zonguldak
aşçıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2009 00:37
olcay bey kardeşim yine harika bir çalışma olmuş nerdeyse bedava ve paylaşımınız için çok çok teşekkürlerThumbs%20Up
 işin artısı akvaryumda ısıtıcı olayınıda çözmüş olabiliriz belki,eğerki sumpa yerleştirilirse motorun sıcaklığı ısıtıcının işini kolaylaştırdığı gibi ısıtma maliyetini düşürebiliriz belki yanılıyormuyumFikir

hasan_ali05Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
hasan_ali05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2009 01:17
   İlk önce paylaşım için çok teşekkürler.Birde ben şunu söylemek istiyorum.Bende hobiyi bırakma sebebiniz açılmadı hata  veriyor ama bu güzel hobiyi bıraktıracak şey çok anlamlı bir şey olmalı hiç bir akvaristin bu hobiden soğumasını istemem Aglama biraz bahsedebilirmisiniz sebepten.Paylaşım için tekrar teşekkürler.

Saygılar.
hasan_ali052009-02-02 01:18:46

davut_1992Çevrim Dışı

İl: Balikesir
davut_1992Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2009 09:56

Ben araştırdım yukarıda Alper beyin motorunun olmayacağını, onların mıknatıslı olduğunu, en fazla 2 saat çalışacağını söylediler bende bunların gene yeni model bobinlilerinden buldum sizlerinde onlardan bulmasını tavsiye ederim.

enes_nur_7Çevrim Dışı

enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2009 18:53
Merhaba arkadaşlar Davut bey özellikle size birşeyler sormak istiyorum.
Sizde bu tür motorlardan  yaptığınızı ve izole malzemesine güvenmeyip motoru dışarıda çalıştırdığınızı söylemişsiniz.
Bence bu malzeme biz akvaryum motorlarımızı yapalım diye üretilmedi bu malzemelerle izole edilen dev bobinlerden binlerce volt geçiyor sorun olmuyorda bizim 30 wattlık motorda hiç sorun olmaz sen içini serin tutun. Tabiki temiz bir çalışma yapmak gerekli.
Aynı zamanda yapmış olduğun çalışmaları gönderin yani resimleri bi görelim ben en yakın zamanda paylaşıcam inş.
Birde anlayamadığım bir nokta var mıknatıs olmayan motordan söz etmişsiniz ben böyle bir motora raslamadım resimlerini paylaşırsanız sevinirim, benim bildiğim tüm akvaryum iç ve dış filtreleri kafa motorları hep aynı sistemde olup çalışma prensipleri mıktatıslıdır.
Ve çamaşır makinelerinin boşaltım motorlarıda aynı prensiple çalışmaktadır, ve sadece bobin kısmı açıkta olup sadece şekil olarak farklıdır...

enes_nur_7Çevrim Dışı

enes_nur_7Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 03:20