Çamaşır Makinesi Pompasından Kafa Motoru

Serdar1Çevrim Dışı

İl: Ankara
Serdar1Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2009 19:48
Yazılanları Baştan sona okursan anlarsın

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

theboyaciÇevrim Dışı

İl: Istanbul
theboyaciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2009 23:18
[QUOTE=aliberk]Bu motoru dışarıda çalıştırsak bir sorun olurmu?[/QUOTE]
 ben motoru dişarda caliştırmayı denedim cok ısınıyor ömrü kısa olur uzun vadeli kullanamassın  yanar .

ZIPKINCIÇevrim Dışı

Özel Üye
ZIPKINCIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2009 10:10
Olcay bey konuyu en başından buraya kadar dikkatle takip ettim ve sizi bu başarılı çalışmanızdan ve paylaşımlarınızdan ötürü tebrik ediyor teşekkürlerimi sunuyorum.
 İzin verirseniz benimde size birkaç sorum olucak.

1-Bu sistemi kendi yaptığım (3 kat+1 sump) setlerimde kullanmak istiyorum sumptan sonra en üstteki akvaryuma 230 cm yükseklik var acaba bu mesafeye giriş çıkışları daraltarak ulaşabilirmiyim?

2- Eğer bu mesafeye dik olarak çıkmazsa 10 metre düz 1 metre dik mesafeye su basabilir demiştiniz yukarı doğru z şeklinde çaprazlama çıksak olabilirmi?

3- Tek akvaryumda kullanıcak olduğumuzda dimmer kullanarak debiyi düşürsek 25 watt olan elektrik sarfiyatını mesela 10 watt'a kadar düşürebilirmiyiz yani elektrikten bir miktar daha tasarruf sağlıyabilirmiyiz?

4-Giriş çıkış hortumlarını genişleterek debiyi düşürünce'demi  25 watt'lık enerji harcıyor yoksa bu şekilde'demi watt düşerek tasarruf sağlıyoruz.

5-Olduki bu sistem uzun süre çalıştı ve birgün arızalandı böyle bir durumda akvaryumlara elektrik verip tüm balıkları öldürme riski ne kadardır?

6- Bu sistemi 7/24 olarak ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

Sorularım biraz fazla oldu ama bunların bazılarını kendim için değilde faydalanabilecek başka arkadaşlar içinde yazdım vereceğiniz cevaplar için şimdiden tekrar teşekkür eder böyle başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.
Saygılar.

ZIPKINCI2009-04-04 10:25:11

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 10:34
Ömer bey merhaba;Sorularınıza seve seve cevap veririm tabkiki.Tebessüm Amacımız hobiyi geliştirmek ve gerçek bir paylaşım sonuçta.Göz%20Kirpma

1:Aynı şekilde benimde 4 katlı bir setim vardı eskiden ve ondana bu motorlardan kullanıyordum.Fakat tek motor o yüksekliğe suyu basamıyor maalesef.Bunun için iki motoru birbirine paralel bağlayarak kullanmıştım ve aynı randımanı almıştım. Pc de çizimin iyi değil kusura bakmayın elden geldiğince çiçzmeye çalıştım.Utangaç Resimde olduğu gibi iki motoru birbirine bağlayarak kullanırsanız işinizi rahatlıkla görecektir.Göz%20Kirpma

2:  Z şeklindede olsa yukarı doğru mesafe uzadıkça sonuçta bir yükseklikten sonra moorun debisi düşecektir. O yüzden ne şekilde olursa olsun yükseklik arttıkça debide azalmalar kaçınılmazdır.

3: Dimmer kullanarak motorun devrini düşürebilirsiniz fakat elektirik tasarrufu nekadar olur bilemiyorum.Zira ben hiç o şekilde kullanıp nekadar tasarruf edilir diye denemedim.Ama elektirik uzmanı arkadaşlar bu sorunuza yanıt vereceklerdir.

4: Motorun girişinide çıkışınıda daraltsanız motor 25 waat ise 25 waat elektirik sarfederGöz%20Kirpma  Ancak çıkışı daraltmak motoru zorlamak demek ve buda motorun ekstradan bir amper çekmesine ve azda olsa elektirik  giderini arttırmak ve motorun  ömrünü kısaltması demek.Debiyi düşürmek için mutlaka motorun giriş haznesi kısılmalıdır.Bu durumda motor zorlanmaz,sadece az su çeker az su basar.Göz%20Kirpma

5 : Motorun bozulması,yanması gibi durumlarda, motorun izolesi gerektiği gibi sağlam yapılmışsa motor sadece yandığıyla kalır.Kesinlike suya elektirik vermez.

6: Şuan herbiri 450-550 lt olmak üzere toplam 8 akvaryumumda bu motorları kullanıyorum.Ve 7 /24  Uzun denemeler ve çalışmalarımıda işin içine katarsak 10 seneden fazladır bu motorları 7/24 kullanıyorum. Ve şuan akvaryumlarımda kullandığım en yeni motorum 5 senelik.Göz%20Kirpma

Saygılar.

Beğenenler: [T]184080,Bunyamin02032[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184080,Bunyamin02032[/T]

Haluk ÜNALÇevrim Dışı

İl: Kütahya
Haluk ÜNALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 10:58
Çalışmanızı tebrik ederim.Benim de bir sorum olacak.Ne kadar ses çıkarıyor?

aliberkÇevrim Dışı

İl: Bursa
aliberkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 11:01
S..A.
Ben bu motoru kullanarak bir proje çizdim ve bunu sizin görmenizi isterim.
Dış filtre akvaryumla aynı yükseklikte olacak ve aralarında 2cm gibi bir uzaklık olacak.(Resmi indirip bakarsanız yazıları okuyabilirsiniz.)Cevabınız için saolun.
aliberk2009-04-05 11:03:20

theboyaciÇevrim Dışı

theboyaciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 20:41
[QUOTE=masterpc]Çalışmanızı tebrik ederim.Benim de bir sorum olacak.Ne kadar ses çıkarıyor?[/QUOTE]
 ben bu motoru 1 senedir kullanıyorum hiç ses yok.tavsiye ederim

Serdar1Çevrim Dışı

İl: Ankara
Serdar1Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 21:55
Olcay Bey çok özür ama 1. motor bağlantınız paralel değil seri bağlantıdır. 2. Dimmerle motoru kontrol edebilirsiniz hızı düşürürseniz harcayacağı enerjide düşer. Buna bağlı olarakta basınçta düşer. Kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte.

ZIPKINCIÇevrim Dışı

Özel Üye
ZIPKINCIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 09:14
Olcay bey ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim yanlız birşey daha söylemek istiyorum diyorsunuz ki debiyi düşürmek için çıkışı genişletmek yerine girişi daraltmak gerekiyor diyorsunuz ama ;
 Bizim sektörde kamyonlarda kullanılan  aşağı yukarı aynı sistemde çalışan hidrolik pompalar var bu pompaların giriş hazneleri daha geniş, çıkışlar ise daha dar bazıları bu pompalara rekor uyduramayınca yada elindeki ufak hortumları kullanmak için giriş  rekorlarını çıkış rekorlarından ufak taktıkları zaman bu  pompalar kavruluyor  hatta giriş rekoru ne kadar geniş olursa o kadar daha iyi yağ alıp daha güçlü basma oluyor, ben bunu anlıyamadım aradaki çelişki neden olabilir?
ZIPKINCI2009-04-06 09:15:22

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 14:32
[QUOTE=aliberk]S..A.
Ben bu motoru kullanarak bir proje çizdim ve bunu sizin görmenizi isterim.
Dış filtre akvaryumla aynı yükseklikte olacak ve aralarında 2cm gibi bir uzaklık olacak.(Resmi indirip bakarsanız yazıları okuyabilirsiniz.)Cevabınız için saolun.
[/QUOTE]

Ali kardeşim; öncelikle A.S Çizmiş olduğun sistem mantıklı gibi görünsede uygulanabilirliği biraz zor.  Motorun emiş mesafesi epey uzun ve suyu emse bile yapmış olduğun hazneden su yukarı çıkarken elyaf sünger vs gibi malzemeleride yukarı iter ve yeterli filitrasyon sağlanamaz.Hadi diyelim içindeki sünger vs gibi malzemelerin oynamasını engelledik.Bu seferde yukarı çıkan su nasıl o üstteki hortuma ulaşacak ve akvaryuma dökülecek? Haznenin üstünü sızdırmaz olarak nasıl kapatacaksın ve kapatsan bile zamanla pislenen malzemeleri nasıl temizleyeceksin? yani bunun gibi birsürü sorun var. Sistemi çizmiş  olduğun gibi deil,tam tersi olarak kullanman lazım.Göz%20Kirpma

[QUOTE=Serdar1]Olcay Bey çok özür ama 1. motor bağlantınız paralel değil seri bağlantıdır. 2. Dimmerle motoru kontrol edebilirsiniz hızı düşürürseniz harcayacağı enerjide düşer. Buna bağlı olarakta basınçta düşer. Kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte. [/QUOTE]

Serdar abi; okadar kusur kadı kızındada olur.Seri yazacağıma paralel yazmışım.Kahkaha  Bu ufak hatayı düzelttiğin için teşekkürler.

[QUOTE=ZIPKINCI]Olcay bey ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim yanlız birşey daha söylemek istiyorum diyorsunuz ki debiyi düşürmek için çıkışı genişletmek yerine girişi daraltmak gerekiyor diyorsunuz ama ;
 Bizim sektörde kamyonlarda kullanılan  aşağı yukarı aynı sistemde çalışan hidrolik pompalar var bu pompaların giriş hazneleri daha geniş, çıkışlar ise daha dar bazıları bu pompalara rekor uyduramayınca yada elindeki ufak hortumları kullanmak için giriş  rekorlarını çıkış rekorlarından ufak taktıkları zaman bu  pompalar kavruluyor  hatta giriş rekoru ne kadar geniş olursa o kadar daha iyi yağ alıp daha güçlü basma oluyor, ben bunu anlıyamadım aradaki çelişki neden olabilir?
[/QUOTE]

Ömer bey; o bahsettiğiniz hidrolik pompalar zaten çok kuvvetli ve yüksek debiye uygun olarak üretiliyorlar. Ve çalışırken hareketini kamyonun motorundan alıyor.(Yanlış biliyorsam düzeltin.) O pompalarda dediğiniz gibi pompanın alıcısı büyük,çıkışı dar.Bu sanırım pompanın tanziğini yükseltmek için yapılıyor. Ama bizim motorlarımız zaten 25 waat. Yani zaten basınca okadar dayanacak kadar kuvvetli değil.Bu motorlarında çıkışını daraltınca tanzik yapar fakat motoru yorar ve gereğinden fazla ısınmasına neden olur.Göz%20Kirpma Yada illada motorun debisini düşürmek istersek motorun alıcısı ile çıkışı arasına bir vana koyularak bypass yapıp debiyi motorun hiçbiryerini daraltmadan gene düşürebiliriz.Göz%20Kirpma

Saygılar.

ZIPKINCIÇevrim Dışı

Özel Üye
ZIPKINCIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 15:31
[QUOTE=olcayaksu]

Ömer bey; o bahsettiğiniz hidrolik pompalar zaten çok kuvvetli ve yüksek debiye uygun olarak üretiliyorlar. Ve çalışırken hareketini kamyonun motorundan alıyor.(Yanlış biliyorsam düzeltin.) O pompalarda dediğiniz gibi pompanın alıcısı büyük,çıkışı dar.Bu sanırım pompanın tanziğini yükseltmek için yapılıyor. Ama bizim motorlarımız zaten 25 waat. Yani zaten basınca okadar dayanacak kadar kuvvetli değil.Bu motorlarında çıkışını daraltınca tanzik yapar fakat motoru yorar ve gereğinden fazla ısınmasına neden olur.Göz%20Kirpma Yada illada motorun debisini düşürmek istersek motorun alıcısı ile çıkışı arasına bir vana koyularak bypass yapıp debiyi motorun hiçbiryerini daraltmadan gene düşürebiliriz.Göz%20Kirpma

[/QUOTE]
İlk olarak yanlış bilmiyorsunuz evet hareketi arabanın ana şanzımanına takılan bir pto sayeninde  alıyolar debileride çok yüksek..
 Birde benim çıkışı daraltmaktaki amacım  debiyi düşürmek değildi aksine suyu daha yukarı basması içindi, bunu bir deneyeceğim bakalım motorun ısısı ve zorlanması bir problem yapıcakmı.
Denemelerimi buradan paylaşıcağım.

Saygılar,
Ömer karaman.

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 15:47
Merhabalar,
çamaşır motoru yerine wilo marka kademeli kombi devir daim pompalarıda kolaylıkla iş görebilir bu konuda üç kademeli çalışan bu devir daim motorları 1 kademe 39w 2 kadema 55 w 3 kademede 80 w güç harçarlar. 24 saat çalışmasındada herhangi bir sorun teşkil etmez.

seapromiseÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Hatay
seapromiseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 17:51
[QUOTE=radenko]Merhabalar,
çamaşır motoru yerine wilo marka kademeli kombi devir daim pompalarıda kolaylıkla iş görebilir bu konuda üç kademeli çalışan bu devir daim motorları 1 kademe 39w 2 kadema 55 w 3 kademede 80 w güç harçarlar. 24 saat çalışmasındada herhangi bir sorun teşkil etmez.[/QUOTE]

Raif bey bu ürün hiç uğraştırmayan, baş ağrıtmayan bi malzemeye benziyor ama fiyatı  da bi o kadar varmış :)
izbarco2009-04-08 17:52:57

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 21:04
Selim Bey,
son derece dayaklı mamüllerdir grundfosunda vardır. İkinci el olarak kombicilere sormak mümkün ama iki yıl garantili ve kullanım ömürleri on yıldır. Su dışında çalışmalarıda artı avantaj olabilir.