Çeşme suyu neden dinlendirilir?

ahmetdemirciÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ahmetdemirciÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2014 20:47
Klorun 1 saat, 2 saat dinlendirilerek giderilebileceği söylenmiş ancak durum böyle değil.

En iyi marka klor gidericilerin dahi banyo süresi 40 dakika - 1 saat aralığındadır kaldı ki normal koşullarda suyu terketmesi çok daha uzun sürer.

Suyu dinlendirirken mümkünse havalandırılması iyi olacaktır. Zaten hava taşıyla hava verdiğinizde, sudan çıkan kabarcıklara yaklaşıp kokladığınızda, en az 1 yada 1 buçuk gün ağır klor kokusunun gelmeye devam ettiğini farkedeceksiniz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

last_emperorÇevrim Dışı

İl: Kütahya
last_emperorÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2014 21:36
Suyu dinlendirmeden direk çeşmeden veriyorum ve hiç sıkıntı olmuyor. Bunu kimseye tavsiye etmiyorum ama çokta abartılacak bir olay değil bence 1hafta dinlendirmek yerine 2 3 saat hava vererek dinlendirmek yeterlidir..

Engin19Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Engin19Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2014 21:53
Önce şu konuya bir açıklık getirelim isterseniz. Klor balığı tak diye öldürmez zaten mukoza tabakasına zarar verir bu yüzdende balık hastalıklara karşı koyamaz en büyük kalkanı gitmiştir. Klorlu su bize beyaz benek dışparazit gibi hastalıklar olarak geri döner hiçbir zamanda klordan oldugunu düşünmeyiz. İkinci ve öldürücü etken ise klor+amonyak birleşimi olan kloramin açıga çıkar ve balıklar için son derece zehirlidir. Bunun önüne zeolit kullanarak geçebiliriz reaksiyona girmesini önler.

Bir diger konu ise klorun miktarıdır. Örnegin İzmir ilinde son kullanıcıya gelen suyun 1 litresinde 0.5 ppm klor bulunur. 0.02 ppm si balıkların mukozasında yanma meydana getirir. 2 saat dinlendirince klor uçar evet ama gaz klor uçar birçok arıtma tesisindede sıvı klor kullanılır ve bunun ayrışması bir iki saatte olacak birşey değildir. Söylediğim gibi klor direk ölüm getirmez dolaylı yoldan getirir mukozaya zarar verir bunun her hafta gerçekleştigini düşünürseniz eger balıgın bünyesi devamlı mukoza geliştirmek için uğraşır bu durumdada gelişim yavaşlar. Sora neden balıklarım ufak kaldı neden renkleri soluk neden hasta diye yakınırız.

Beğenenler: [T]193601,Övüncfiliz[/T][T]199169,TheBlacKnight[/T]

last_emperorÇevrim Dışı

İl: Kütahya
last_emperorÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2014 22:15
Engin bey dediklerinize aynen katılıyorum ama çok uzun zamandan beri dinlendirmeden su kullanıyorum ve gerek yavru almamda gerekse balıkların gelişiminde sorun yaşamadım. Allaha şükürde herhangi bir hastalıkla karşılaşmadim. Bunu kesinlikle herkese tavsiye etmiyorum ama bende durum böyle sizdede aynı olacak diye birşey yok tabi dolaysıyla benim için su dinlendirmek zahmetten başka bişey değil. 

Engin19Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Engin19Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2014 22:23
Mehmet bey yanlış anlaşılmasın yazdıklarım bende su dinlendirmiyorum malum havalar soguk şofbenin fıskiyesini yüksege asıp kovaya dolduruyorum su aşağı düşerken havalanıyor akabinde yavaşça akvaryuma ekliyorum yazın tabiki dinlendiririm. Olabilecek olaylara teorik olarak yaklaştım.

Teşekkür Edenler: [T]193601,Övüncfiliz[/T]