Cezbeden İlangi Yellow

polom81Çevrim Dışı

İl: Konya
polom81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2010 21:40
Herkese hayırlı akşamlar.Şuanda bircok tropheus severin gözdesi olan balık ilangi den bahsetmek istiyorum.Bakıyorum bir resime mükemmel bir ilangi.Nasılmı kafa yapısı koyu renk,vücut yapısı mükemmel bir sarı.Evet ne diyoruz mükemmel İLANGİ.Gerçekten de öyle.Ama bir başka resme bakıyoruz ilangi bu mu! Şaşırıyoruz.Gerçekten her iki balıkta aynı mı bence kesinlikle hayır.Sizlerin bilgilerinden de yararlanmak ve ilangi severlerin bilgi sahibi olması açısından yazınız.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sprwonÇevrim Dışı

İl: Istanbul
sprwonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2010 11:41

Her ilangi türünün güzel örneği olmayabiliyor,her balık gibi. Zaten güzel olanlarada belirttiğiniz gibi mükemmel,güzel olmayanlara ise bumu ilangi diye bir tepki veriyoruz.

COBRAÇevrim Dışı

İl: Ankara
COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 02:41
Oğuzhan Bey merhaba;

Yaptığım araştırmalar doğrultusunda bu konuda çok şey söyleyebilirim ama kısaca özetlemek daha iyi olur.

Araştırma ve gözlemlerime dayanarak bu farklılıkların en büyük sebebinin toplayıcı firmalar olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.Sebebi ise aynı koydan topladığı farklı balıkları aynı isimde piyasaya sürmeleridir.Bildiğimiz üzere ilangi tanganyikada nkamba bay koyundan çıkmakta fakat bu koydan çıkan tek balık ilangi değil.Mesala chilangide nkamba nay koyunda yaşayan ve ilangiyle yanyana beslenen bir balıktır.Toplayıcı firmalar doğal olarak bu iki türü aynı anda toplamakta bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde tek isimle piyasaya sürmektedirler.Bu isimler çoğu zaman İlangi olurken kimi zamanda Chilangi olmakta yada her ikisine genel olarak verilen isim olan tropheus nkamba bay olarak piyasaya sürülmekte.Bu anlattıklarımın en büyük örneğini google arama moturuna tropheus nkamba bay yazdığınızda görebilirsiniz.Farklı balıkların aynı isimle,yada aynı balıkların farklı isimle adlandırıldıklarını sizde göreceksiniz.

Şuan bir çok kişi chilangiyi ilangi olarak beslemekte ve yaşanan bu karmaşada melezlenmeler olmaktadır ve buda balıkların renk olarak vücut formlarına yansımakta olup bizim bahsettiğimiz farklıkları oluşturmaktadır.Bir ihtimal bu balıklar gölde kendi aralarında da melezleniyorlar olabilirler ama biz bilemeyiz.Dünyada tanganyika üstadı olarak bilinen Ad KONINGS'in bile son dalışlarında doğru düzgün ilangi göremediğini söylediğini okumuştum,kimbilir belki buda ona bir işarettir. 

Diğer bir konuya geçelim.

Tür karmaşasında yaşanan melezlenmelerden ziyade birde aynı tür balıklarda ton farklılıklarının diğer bir sebebide geniş bir alana dağılan yaşam alanlarında gösterdikleri beslenme farklılıklarıdır.Bilindiği üzere gölün her tarafındaki su kimyası bir değildir ve değişen bu su kimyasındaki farklılıklar bir köşede farklı bir tür alg oluşumunu sağlarken atıyorum 3 km ötede başka bir tür alg oluşmunu sağlar.Aynı balık bir köşede bir algle  beslenirken bir diğeri 3 km ötede farklı bir tür algle beslenmektedir.Buda ufakta olsa balıklar üzerindeki ton farklıklarını ortaya çıkarabilmektedir.Aynı red rainbow kasanga ve  red rainbow kambwimbada olduğu gibi.

Sonuç olarak;

Kanımca herkesin istediği ilangi formu sarı gövdeli olanıdır ama onada sahip olmak anlattığım bu sebeplerden dolayı biraz zordur. Bu lafım geneledir siz siz olun özelikle ilangi alacaksanız mutlaka görerek alın, aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Saygılar,selamlar....
COBRA2010-05-27 02:42:52

oguzhanvÇevrim Dışı

Özel Üye
oguzhanvÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 15:45
Photoshop çıktı mertlik bozuldu. Her gördüğünüz resimdeki balığı canlı gözlede o şekilde göremiyebilirsiniz.

Bunun dışında su şartları vs vs bir sürüde sebebi olabilir rengini göstermemesinde.

polom81Çevrim Dışı

polom81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2010 17:28
Kerem bey mükemmel bir açıklama olmuş.Başta bu yazı için teşekkür ediyorum.Gerçekten insanlar ilangi diye diğer bahsettiğniz türleri besliyorlar.Ama cok üzücü.O psikolojiyle alıyorlar ve sonuçta o istenen ilangiye ulaşamamış oluyorlar.O nedenle ben ilangiden uzak durdum.Aman dostlar dikkat görmeden almayalım.Herkese saygılar

COBRAÇevrim Dışı

COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2010 23:37
Oğuzhan Bey, sırf bende bu nedenlerden dolayı ilangiyi çok beğenmeme rağmen hep uzak durmuşumdur yoksa bir Galatasaray'lı olarak tropheus tankımda şuan red rainbow kambwimba değilde,sarı ile kırmızı rengi birarada barındıran ilangi olurdu.

Aslına bakarsanız konu tropheus olunca ilangi,kasakalewe,red rainbow farketmez tüm türlerini çok iyi araştırıp mümkünse canlı olarak görüp öyle almak gerekir,yoksa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Bülent ÖNERÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
Bülent ÖNERÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2010 02:09
Kerem bize yazıcak birşey bırakmamışsın. Eline sağlık. Her kelimene katılıyorum. Keşke o sapsarı ilangiler'den bulabilsek.

polom81Çevrim Dışı

polom81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2010 11:53
Var ama ne kadar nerelerde kim bilir?Sitede satışı olan bazı ilnagiler gercekten bu cezbeden sekilde.
Bende cok düşündüm.Bir abimizin f0 ilangileri vardı.yavruları satılıktı.ama bakıyorum balıklara bakıyorum,bir tarafım al bir tarafım sacmalama ilerde hayal kırıklığı yaşayacaksın diyordu.Balklar f0 fakat renkleri cezbetmiyordu.ya stres vardı balıklarda ama stres olan koloni nasıl yavru veriyor.Bende tercihimi redlerden yana kullandım.

muratcerenÇevrim Dışı

muratcerenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2010 22:59
Bende üstadlar bir ilangi zedeyim malawiden birden tropheusa geçtim ve cobra kardeşin dediği gibi kesinlikle görerek almak lazım.

COBRAÇevrim Dışı

COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2010 23:03
[QUOTE=Bülent ÖNER]Kerem bize yazıcak birşey bırakmamışsın. Eline sağlık. Her kelimene katılıyorum. Keşke o sapsarı ilangiler'den bulabilsek.[/QUOTE]

Abi sağoalsın ama sende zaten formları çok güzel ilangiler mevcutKazanannn.Zaten sitede toplasan 5-10 kişide düzgün ilangi var bunlardan biride Tuğrul (jinekolog) abide.Yine Lütfüllah abinin afrika ithalatında gelen balıklarıda oldukça güzeldi.Birde yaş faktörü balıkların renklerinde önemli,özellikle tropheuslar tam olarak renklerini 1,5 -2 yaş arasında alıyorlar.

Buda benim net ortamından  formları en çok beğendiğim ilangi kolonosi.Geçekten muhteşemler.

[QUOTE=muratceren]Bende üstadlar bir ilangi zedeyim malawiden birden tropheusa geçtim ve cobra kardeşin dediği gibi kesinlikle görerek almak lazım.[/QUOTE]

Murat bey hayırlı olsunmu diyeyim geçmiş olsunmu diyeyim karar veremedim.Acaba balıklardan yana sıkıntınız nedir?

AverroesÇevrim Dışı

Özel Üye
AverroesÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2010 23:50
Gördüğüm en güzel (fotolarından tabiki) ilangiler(sırasıyla) Eskişehir'de Salih bey, Aydın'da Tuğrul bey, ve Ankara'da Yavuz bey de, Ben bu ilangi meselesinden dolayı artık kırmızı balıklarda nefret eder oldum, yani biyerde moliro -chimba gördüğümüz zaman sanki sahte bişey görmüşüm hissine kapılıyorum. RESPECT2010-05-30 23:52:40

polom81Çevrim Dışı

polom81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2010 21:17
Evet diğer balıklardada var.Ben ilk tropheusa basladıgım zaman ilk türüm kasanga diye sattılar.büyüyünce surası söyle burası böyle renklenecek diye satmıslardı.Sonra arastırdım red kasanga diyen oldu,chimba diyen oldu.Olduda oldu devamlı.Kırmızı renk tropheusta benide itiyor artık.Bu sekilde balık alıpta cok kişi lanet etmiştir

bar0nÇevrim Dışı

Özel Üye
bar0nÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2010 11:08

Tropheus Nkonde Hatrı sayılır güzelliktedir.

bahtiyarÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
bahtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2010 02:36
Tropheus, özelliklede ilangi, red rainbow kasanga beslemek zaman, tecrübe ve sabır isteyen türler. Çoğumuz genç yaştaki malawi türlerinin göz alıcı o renklerine alışık olduğumuz için tropheuslardada resimlerdeki gibi renkler arıyoruz. Tabiki her balık aynı güzellikte olmaz ama çoğu hobici tropheusların asıl keyif veren renk ve güzellikteki yaşlarını beklemeden sıkılıp satıyor balıklarını. Yaklaşık 8 aydır bende olan ilangilerin ilk geldikleri arasındaki farkı eski resimlere ve şimdiki hallerine baktığımda gerçeği daha güzel görebiliyorum.

İlk geldiklerinde böylelerdi

Şimdi ise bu haldeler.

bahtiyar2010-06-02 02:38:06