Co2 çözünümü

seko_59Çevrim Dışı

İl: Tekirdag
seko_59Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2007 21:59
C02 için mayalı sistemde akvaryuma gelen ucu kapatıp üzerine iğneyle bir kaç delik açsak ve taşların altından suya deşarj etsek çözünüm yeterli miktarda olurmu?
Ayrıca difizöre ihtiyaç varmı?
Veya ufak bir hava taşımı kullanmalıyım?  

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2007 22:17
Hava hortumuna iğneyle delik deldiğinizde genellikle ondan hava çıkartmaya ancak hava motorunun gücü yeter. Fermante sistemin içinde oluşacak basınç ile ondan co2 çıkması oldukça zor, çünkü fermante sistemin ondan kabarcık çıkartabilecek basınca ulaşması oldukça uzun zaman alacaktır. İsterseniz deneyebilirsiniz, en fazla yarım metre hortumunuza mal olur. (yani denenmeyecek birşey değil)

Nano akvaryumlarımızdan birisinde co2'yi hava taşıyla ve daimi olarak veriyoruz, bence yeterli cözünüm oluyor fakat bu nano akvaryum için geçerli.

birçok diffusor zaten co2'yi çok ince kabarcıklar halinde veriyor, bence pasif bir diffusor almak yerine kaliteli bir hava taşıyla vermek neredeyse aynı işi görecektir.

Çözünümün yeterli olup olmadığıysa akvaryum ebadınıza, bitki yoğunluğunuza, su yüzeyinin hareketli olup olmadığına, suyunuzun sıcaklığına, kabarcıkların kalınlığına, ne kadar co2 çıkışı olduğuna, kabarcıkların suda aldığı yolun uzunluğuna göre değişecektir. Yani buradan yeter yada yetmez diyemeyiz, ama yetmeyecek olsa bile hiç vermemekten daha iyidir değil mi ;)
Yetip yetmediğini bir süre sonra siz tecrübe edip anlayabilirsiniz.

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2007 22:35
    Yiğit Bey son iki aydır sürekli yazılarınızı okumaktan mutluluk duyuyorum. Paylaşma isteğinize, araştırmacılığınıza ve el becerinize hayran kaldım. Size ve bilgisini paylaşan her arkadaşa tekrardan çok teşekkür ediyorum.
    Forum yöneticisi ve moderatör arkadaşlarımızı bu kadar kaliteli bir ortam kurdukları için tebrik ediyorum.

seko_59Çevrim Dışı

seko_59Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2007 10:07
Teşekkürler Yiğit bey.
 Şu an akvaryumda sadece bitki olduğu için forumda okuduğum iç filtre hava girişine bağladım CO2 çıkışını.Çokta güzel oldu.
Önümüzdeki hafta balıklarıda eklemeyi düşünüyorum.
Artık o zaman hava taşı temin ederim.Wink
seko_592007-05-19 14:47:12

seko_59Çevrim Dışı

seko_59Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2007 13:33

İki yeni sorum daha olucak yardım ederseniz sevinirim.

İlki akvaryum küçük olduğu için (45lt) filtre fazla alıntı yapıyor.Bu yüzden su çıkışını ters bağladım bunun herhangi bir sakıncası olurmu?

ikincisi ise Co2 çözünümü için aklıma hava hortumunu enjektör iğnesiyle delmek gibi bişey geldi.Şuan için bulamadığımdan maket bıçağıyla küçük bir çizik atıp toplu iğneyle sabitlemek istedim.

Şimdilik bi sorun görünmüyor.Önümüzdeki hafta balıklarıda eklemeyi düşünüyorum.Balıklar için O ve CO2 sorun yaşarmıyım?Sonradan üzülmek istemem.

seko_59Çevrim Dışı

seko_59Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mayıs 2007 22:23
son hali aşağıdaki gibi oldu

kendimce çizerekte göstermek istedim.Bana göre güzel bişey oldu.Ama konuya tam olarak vakıf olmadığım için yorumlarınızı bekliyorum.

seko_592007-05-22 22:29:20