demir profil çizebilen?

TUTKUNÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
TUTKUNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2011 18:03
Arkadaşlar merhaba;
100x50x50 ölçülerindeki akvaryumun siparişini verdim. Yarın kısmetse demir profil sehpasının siparişini vereceğim.

Sizden yardım istediğim konular:

1) Şeklini tam olarak çizip gönderirmisiniz?

2) Ölçüleri 100x50 mi olmalı yoksa biraz daha fazla mı? Yüksekliği kaç cm olmalı? Yani yüksekliğin bir standardı var mı?

3) Akvaryumun tabanının 1 cm falan içine oturması için, kenarlarında biraz yukarı doğru çıkıntı olmalı mı?

4) Sehpanın ayakları nasıl olmalı? Ne koymalıyım ayakların altına?

5) 3x3 2mm et kalınlığı uygun mudur? (mdf kaplanacak) anladığım kadarıyla mdf kaplanırken vida delikleri açılacak profile. Bu delikler mukavemeti zayıflatır mı?

teşekkürler...
vuslat2011-11-14 18:16:55

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

vuslatÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
[B]6339,1[/B]
İl: Sivas
vuslatÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2011 18:15
Merhaba Tolga Bey.

Yapmayı düşündüğünüz tank ölçüsünde akvaryuma sahibim. Herşeyini kendim yaptım. Yapım öncesi çizim çalışmalarım cd ortamında kayıtlı. Dilerseniz mevcut cd yi bulayım. Profilin çizim ve ölçüleri yarın öğleye kadar bu konu altında paylaşabilirim. Bu arada arkadaşlarda fikirlerini beyan etmiş olurlar. Aklınızda tam bir şekil belirmiş olur. Paylaşacağım çizimlerde tüm sorularınızı bire birer cevaplarım.

vuslat2011-11-14 18:17:20

TUTKUNÇevrim Dışı

TUTKUNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2011 18:59
Fatih bey merakla bekliyor olacağım çok teşekkürler...

nailton11Çevrim Dışı

İl: Istanbul
nailton11Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2011 19:29
Sadece üst tablasını mdf den kaplattırın demir sehpanın geri kalanıda sunta lam yapın daha ucuz olur en azından demir profil altınada zaten onlara uygun nalburda plastik pabuç vardır.

vuslatÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
[B]6339,1[/B]
vuslatÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2011 09:36
Tekrar merhaba.

100*50*50 ebatındaki akvaryumuma yapmış olduğum profilin şekli : 

Profil 3*3*2 mm kutu profildir.
Normalde 4 ayak yeterli gelecektir ama ben 6 ayak yaptım. Yükü dahada hafifletmesi için üst görünüşte görüldüğü gibi karşılıklı uzun kenarlara tam ortasından kayıt attım. Aynı işlem tabanda da mevcuttur. Ön görünüşte 28,75 cm olarak belirtilen ölçü raf içindir. Dilerseniz yaptırmayabilirsiniz. Ama yaptırmanızı tavsiye ederim. Sağda veya solda olması kararınıza kalmış.

Mobilya giydirilmiş hali :

Resimde kırmızı çizgiler mobilyanın çizimidir. 16 mm MDFLam kullanılmıştır.

Mobilya parçalarının ölçüleri :

MDF'nin işçiliği daha temiz olduğundan, ayrıca MDF neme dahada dayanıklı olduğundan MDF tercih ettim. Eğer ki suntalam kullanılacaksa MDF ile suntanın et kalınlıkları farklılık gösterebilir. Kestirilecek ölçü ona göre ayarlanmalıdır. 

Mobilyayı birleştirmekte zorluk çekerim derseniz, MDF temin edeceğiniz mobilyacıya profiliniz üzerine giydirme yaptırtabilirsiniz. Gerdirme sistemi ile ben kendim yaptım. Yani mobilyayı dış tarafından direk profile vidalamak yerine iç tarafından gerdirme sistem ile imal ettim. Hem modüler oldu hemde dışarıdan vida görüntüsü yok.  

Gelelim sorularınıza :

1- Yukarıda cevabını verdim. 

2 - 100*50 taban alanı için 100,5*50,5 ebatında yaptırdım. Tankı yerleştirirken veya yerinden kaldırmak gerekirken herhangi bir mobilyadan dolayı kasma, sıkıştırma, çap oturma gibi durumların olmaması için her kenar için 0,25 cm tölerans pay ettim.

3 - Profilin üst kısmına 1,6 cm mdf, 2 cm strafor payı bıraktıktan sonra akvaryumun taban camının görünmemesi için 2,7 cm gibi bir gömülme payı bıraktım. ( 2. resimi inceleyiniz )

4) Sehpanın ayakları nasıl olmalı? Ne koymalıyım ayakların altına?

4 - Sehpa ayakları olarak profilin 6 adet dikmesinin altına rotil ayak ( ayarlanabilir ) vidaladım.

5) 3x3 2mm et kalınlığı uygun mudur? (mdf kaplanacak) anladığım kadarıyla mdf kaplanırken vida delikleri açılacak profile. Bu delikler mukavemeti zayıflatır mı?

5 - 3*3* 2 mm kutu profil uygundur. Mukavemetinde herhangi bir sorun teşkil etmez.

TUTKUNÇevrim Dışı

TUTKUNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2011 14:46
Tekrar merhabalar;
Fatih bey bu harika paylaşım için sonsuz teşekkürler. Herşey artık daha net ancak izninizle birkaç sorum daha olacak:
__Profilin arka kısmı sanırım boş yani mdf yok. Bunun bir avantajı ya da dezavantajı var mı yoksa tercih meselesi mi? (mesela kapalı olsa dış filtrenin sesini bir nebze de olsa keser diye düşünüyorum)
__Şu 2.7 cm'lik gömülme payı kafamı karıştırdı. O da sadece görüntü açısından. Akvaryumun önünde 1.6 cm'lik mdf çıkıntısı hoş durmaz gibime geliyor zihnimde canlandırdığımda.... Zahmet olmaz ve imkanınız da var ise akvaryumunuzun ilgili kısmının yakın çekim bir fotoğrafını görmek isterim. 
Saygılar...

vuslatÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
[B]6339,1[/B]
vuslatÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2011 14:59
Tolga Bey;

Ben mobilyanın arka kısmını duralit ile kapattığım için onu çizime eklememiştim. Aslında kapalı olunca filtrenin uğultusu biraz daha fazla oluyor. Aslıda gözde canlandırdığınızda hoş görünmeyebilir ama uygulamada öyle çirkin bir görüntü yok. Sadece akvaryum 1,6 cm kadar geride duruyormuş gibi düşünün. Gömülme kısmı olmayınca tankın taban camının görünmesi daha çirkin duracaktır. Tabi biraz göze hitap eden tercih meselesi. Ben taç kısmına ( tankın gömüldüğü kısmın alın kısmına ) oval kenar çitalarından yapıştırdım. Görüntüsü çokta şık. Şuan iş yerindeyim. Tankın fotoğraflama şansım yok.