dış filitreden akvaryuma hava saglama

akinÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Sivas
akinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2008 00:43
Ya ben gerçekten anlamadım neyi nereye takıyoruz.Şu işi bilen rakadaşlar bi el atsalar, detaylıca bi anlatsalar da şu hava motorundan kurtulsak. Benim dış filtre Atman EF2 bununla olur mu?
Saygılar

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

viper37Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
viper37Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 02:19
Arkadaşlar
Bir iç filtrenin difüzörünü çıkarıp dış filtrenin çıkışına taktığınız an bu işlem yapılıyor. Ben yaklaşık 8-10 senedir havayı böyle sağlıyorum.

SarumanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
SarumanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 10:51
Akvaryuma görsellik dışında neden hava vermeyi gerekli görüyorsunuz anlamıyorum. Aynı işlevi ve daha mantıklısını, yüzeydeki sirkilasyon ile çok güzel sağlayabilirsiniz. Hava kabarcığı verme bence hava taşı ile sadece görsellik olması açısından önem kazanır.

Yüzeyde bir sirkülasyon sağladığınız sürece, ayrıca akvaryum içersinde hava vermek gereksizdir. Yani sırf hava sağlayacağım diye hava motoru ve ekipmanlarına para harcamaya gerek yoktur.

duf1Çevrim Dışı

İl: Isparta
duf1Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 17:47
Benim kafam karıştı açıkcası.Zaten dış filitreden yağmurlama sistemi veya hava taşı koyup hava sağlanmıyormu?Sağlanıyorsa,sormak istediğim birşey var.Ben 1-2 gün sonra bir dış filitre alıcam.Fakat akvaryumum  plastik kapaklı yani üstü ful kapalı.Yağmurlama sistemi ile hava sağlayabilirmiyim.Ne yapmalıyım bu konuda?Beta_emrah verdiğin bilgiden dolayı teşekkürler. duf12008-09-06 20:19:35

E_C_NÇevrim Dışı

İl: Konya
E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 21:36
[QUOTE=duf1]Benim kafam karıştı açıkcası.Zaten dış filitreden yağmurlama sistemi veya hava taşı koyup hava sağlanmıyormu?Sağlanıyorsa,sormak istediğim birşey var.Ben 1-2 gün sonra bir dış filitre alıcam.Fakat akvaryumum  plastik kapaklı yani üstü ful kapalı.Yağmurlama sistemi ile hava sağlayabilirmiyim.Ne yapmalıyım bu konuda?Beta_emrah verdiğin bilgiden dolayı teşekkürler. [/QUOTE]

Mevcud sistemi akvaryumunuzda deneyebilirsiniz. Sorun yok. Buradaki sistem  hava motoru yada iç filtreye gerek duymadan akvaryuma oksijen sağlanması.

Saygılar,

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
RüzgardegirmeniÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 22:04

Hava taşı bağlamak aslında sandığınız kadar bir işe yaramaz.Zira hava taşından çıkan adı üstünde havadır ve saf oksijen değildir.Hava taşlarından çıkan büyük kabarcıklar,yüzey alanları az olduğu için su içinde fazla oksijen çözünmesini sağlayamazlar.Lakin dış filtreyi kullandığımızda,su yüzeyi dalgalanır ve hareketli suda bol miktarda oksijen çözülür.Özellikle Asyada akan nehirler çok bol miktarda oksijen çözerler.Çünkü yüksekten ve hızlı akarlar.Tankınıza ekstradan bir hava taşı bağlayıp boş yere elektrik harcayacağınıza dış filtrenizin çıkışını mümkün oldukça yüzeye yakın yaparak suya yeterli oksijeni fazlasıyla sağlayabilirsiniz.

programmerÇevrim Dışı

İl: Içel
programmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2008 19:42
Peki neden ince hava hortumunu direk su çıkış borusuna ek yapmadan, başka bir boruyu çıkış borusuna ekleyip onun üstüne hava hortumu eklediniz ? bir sebebi var mı ?

hakan_sahinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
hakan_sahinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2008 19:53
Elektrik gittiginde dış filtre hava almazmı? dolayısıyla akış durmazmı?

programmerÇevrim Dışı

İl: Içel
programmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2008 19:58
[QUOTE=hakan_sahin]Elektrik gittiginde dış filtre hava almazmı? dolayısıyla akış durmazmı?
[/QUOTE]

İncecik bir hava hortumunun basıncı ne kadar olur ki filtreye hava transfer etsin? Hem su çıkış hortumu üstte, bırak hava yapmasını, sistemde hava varsa temizler bile. Faydalı bir düzenek hatta. (Arabası olanlar radyatör hava yapınca kapalı sistemde nasıl hava alınacağını bilir, hortumun en üst kısmında vidalı hava çıkışı var gevşetirsin kapalı sistemden hava uzaklaşır)

yuxelÇevrim Dışı

yuxelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 00:00
süper düşünce bravo diyorum dış filtrelee bu özellik konulmalı ısteyen yıne kullanmasın ve dış hava motorundanda sessız olacaına da emınım sağolasın

sekerahmetÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1146,1[/B]
sekerahmetÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2009 00:12
Bu sistem güçlü akış olmayan filtreler için yapılamayabilir ama daha kolaylaştırmak için, hava için taktığınız küçük borunun ucunu yarım cm kadar, dış fıltre borusunun içine sokarsanız ve de ucunu 45 derecelik açıyla keserek ve açıklığını akvaryuma giden tarafa döndürürseniz sorunu çözebilirsiniz..