Discuslarda İç Parazit [ Önlem + Tedavi ]

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2007 01:11
[QUOTE=discuscu]Benim 1 tane balığım hasta. yemden kesilmiş durumda. durum daha da kötüye gitmeden ikinci uygulamaya başlama istiyorum. fakat yukarıdaki tarifte verdiğiniz dozaj 1 balık için midir yoksa farketmez mi?[/QUOTE]Yazıda parantez içinde belirttiğim gibi[QUOTE=tearaway](İlaçlanacak balık sayısına  göre su ve ilaç oranını ayarlarlamalısınız. Suyu ve ilacı daha az veya çok v.b.)[/QUOTE]Yani 1 balık için daha az hazırlayabilirsiniz, aslında yazdığım oran çokta hassas olmamakla birlikte mesela siz 1 balık için 100 ml suya 3 tablet flagyl eritebilirsiniz.
İlaçlı karışımdan iki kez şırıngaya çekerek balığa uygulayabilirsiniz.(2,5 luk şırınga, balık büyükse daha büyük olabilir.)
Kalan miktarı ağzı kapalı bir kapta tekrar kullanmak için muhafaza edebilirsiniz (Şurup şişeleri olabilir)[QUOTE=discuscu]İkinci takıldığım nokta ise 250ml ilaçlı su kaç kullanımlık acaba? Tek seferde 250ml ilaçlı su mu vereyim yoksa bunu günlere ya da hersefere böleyimi?[/QUOTE]Ölçü bir balığa iki şırınga, arta kalan ilacı yazdığım şekilde muhafaza edin.

Muhafaza ettiğiniz kalan ilacı tekrar kullanmadan önce şişeyi sıcak suda bir müddet bekleterek ısıtırsanız iyi olur. Bu şekilde günde iki kez olmak kaydıyla 1 hafta tedaviye devam edin. Balık yem almaya başlasa, iyileşme belirtileri gösterse de tedaviyi kesmeyin.
Kolay gelsin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

discuscuÇevrim Dışı

İl: Ankara
discuscuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2007 13:17

Çok teşekkür ederim cevap için..

Fragyl 500ml değil mi bir yanlışlık yapmayalım:)

discuscu2007-4-3 13:26:28

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2007 23:34
[QUOTE=discuscu]Çok teşekkür ederim cevap için..Fragyl 500ml değil mi bir yanlışlık yapmayalım:)[/QUOTE]Rica ederim, eczacıya flagyl tablet deseniz yeterli.
tearaway2007-4-4 23:34:55

perculaÇevrim Dışı

[B]2424,2[/B]
İl: Istanbul
perculaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2007 16:48
Yeni bir yol düşünüp denedim. Yeni aldığım 3 discus canlı yem kullanmadığım halde iç parazit oldu. Karantina süresince normaldiler. Ana tankta balıklar tam yerine alıştı derken yüzgeçlerde kararma ve uzun dışkı ile hastalık belirtileri başladı. Bir daha stres yaptırmamak için 2 gün boyunca ısıyı 32 dereceye yükselttim. Suya 1 adet flagy tablet erittim. Gene fayda etmedi ikinci çözüm. Bitkili karma tanka sahip arkadaşlar iyi okusun kesin çözüm.

1. Hasta olan balıklar ana tankta (mümkünse gece) bir cam vasıtası ile bir köşeye ayrılır. Böylece balıklar ana tankdan çıkmadıkları için aşırı stres yapmazlar.

2. Bir kavanozun kapağına ( benim kullandığım 2 cm yüksekliğinde idi başka bir kapda kullanılabilir. ) balıkların 2 günde yiyebileceği oranda yem atılır. Ben TetraMin, Tetra Bits, Küçük Dip Yemi, haşlanmış ıspanak koydum. Flagy 500 mg lık tablet dörde bölünür. Bir parçası yani bir tabletin dörtte biri kabın alabileceği kadar ılık suda eritilir. (bir su bardağının 5/1 - 6/1 oranında gibi) Eritilen bu ilaçlı su yemlerin üzerine dökülür. Hemen hafif nemli olarak ve ilerleyen iki günde kuruyanlar ezilip ufalanarak hasta olanlara yedirilir. Burada amaç balığın ağzına şırınga ile ilaç sıkmakla aynı mantıkdır. Benim korkum hasta olmayan balıkların ve karma tanklarda diğer türlerinde ilaçlı yemden yemesi ve metabolizmalarını bozmasıydı;çözüm olarakda cam koymuştum.Benim tankımda camın arasından kaçan ilaçlı yemden diğer disusların bazıları, rasbora, kuhli ve çöpçü yedi. Bu süre içinde sadece bir adet elma salyangozum öldü. Oda ilaçlı yem yediği için mi, ecelden mi bilmiyorum. Çünkü camın diğer tarafına geçebiliyorlardı. Ama diğer elma salyangozlarına birşey olmadı.

3. Tedaviye cevap veren balıklar daha neşeli yüzmeye, normal hareket etmeye ve dışkıları normale dönünce aradaki cam kaldırılır. Ve normal yem verilmeye devam edilir.

Saygılarımla
percula2007-4-7 16:49:14

handeakcayÇevrim Dışı

handeakcayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2007 16:54
Bu sarmısağın suyunu sık , ondan sonra süz ,yeme karıştır.Bunlar uzun iş alın Seachem firmasının Garlic Guard ürününü her yemlemede ıslatın yemi Garlic Guard ile.Balıkların hem iştahı açılsın hemde parazit olmasın.Garlic Guard kullanırsanız eğer diğer koşullar çok kötü değilse bir daha balığınızda iç parazit göremezsiniz.Benim şahsen her ay bir balığım iç parazit oluyordu.Bu ürünü piyasaya süren Seachem firmasından Allah razı olsun.Sarmısak özünün yanı sıra C vitaminide içerdiğinden çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Bence en azından bir kere alınıp denenmeli.250-ML aylarca yetiyor.Fiyatı 20-YTL.Bana dua edersiniz. oguzhankevser2007-04-27 16:56:02

semelam75Çevrim Dışı

semelam75Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2007 11:22
Kesinlikle , sarımsak suyunun muhteşem sonuçları olduğunu söyleyebilirim . Bende denedim ve hakikaten güzel sonuçlar aldım . Discus ile ilgilenen tüm arkadaşlara öneririm .

ömer faruk şadiÇevrim Dışı

İl: Konya
ömer faruk şadiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2007 00:21
Ulvi bey Cipro(Siprofloksazin) evet bir antibiyotik ama antiparaziter bir ilaç değil. Diskuslarda iç parazite nasıl faydalı oluyor? Bilgilendirirseniz memnun kalacağım.

traderockerÇevrim Dışı

İl: Izmir
traderockerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 13:27
Merhaba Arkadaşlar!

Benim de iç parazit sorunum var anladığım kadarı ile Cry Ama balığım dişi sarı prenses diskus değil !!! Nerdeyse 2 aydır yem yutamıyor. Yemleri çiğniyor ama sonunda hep tükürüyor. Artık o kadar zayıfladı ki gözleri pörtledi Cry karnı da epey içine çöktü. Çok halsiz, tüm gün bi kenarda duruyor. Ama hala yem atınca tükürüyor. Bitkisel yem yemiyor. Sarmısak suyu emdirilmiş yemi de tükürüyor.

Ne yapmam lazım? Burda bi sürü şey anlatılmış ama diskuslar için. Aynı yöntemleri sarı prensese de uygulayabilirmiyim? Ne dozda ne sıklıkta ?

Forumu kurcaladım ama yeterli bilgi bulamadım. Aman derdime bi çare arkadaşlar gözümün önünde eriyip gidio zavallıcık ve ben hiç bir şey yapamıyorum Cry (hatta gönüllü olarak onunla ilgilenip iyileştirecek birine hediye olarak verebilirim. yeterki hayvan kurtulsun bu eziyetten Disapprove 10cm boyunda daha önce 3 kez yavru almıştım)
traderocker2007-08-28 13:30:35

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2007 16:32
Aynı yöntemi sarı prenses ve yunusta kullana bilirsiniz. Ben benzer bir tedaviyi yunuslarımda kullandım ve iyileşme sağladım. ama ben tarifi vermeyeyim aşırı doz uyguladım 12-13cm dişi yunusum gidiyordu bu arada doz aşımınıda öğrendim.

mustafacecenÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
mustafacecenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2008 22:46
Discuslarimi alali 3-4 gun oluyor ve bende burda bulunan discus icin özel dondurulmus yem kullaniyorum.Yemin icinde kankurdu beyaz kurt ve sinek larvasi var ve yemler sarimsakli icindede taze sarimsak parcalari var baliklar severek yemekte.

schreiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
schreiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 16:27
220 lt tankımda 1-4 cm arası 80 civarı ikola yavrum var.2 gündür beyaz dışkı ve hafif sürtünmeler gözlemliyorum.Tamamen bitkisel diyet uyguluyorum ve günaşırı 25 lt su değişimi yapıyorum.Bu tanktan yavruları yakalayıp ağızdan flagly vermem pek kolay olmaz.Konunun başında 50 lt için bir tablet yazılmış,220 lt ye 4 tablet bu yavrulara versem fazla gelmezmi acaba.Yavruları toptan kaybetmemeyim.Birde sarımsak ile de takviye yapsam daha etkili olur mu yoksa ağır mı gelir?  schrei2009-01-23 16:28:28

Murat SezginÇevrim Dışı

İl: Bursa
Murat SezginÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 22:45
[QUOTE=schrei] 220 lt tankımda 1-4 cm arası 80 civarı ikola yavrum var.2 gündür beyaz dışkı ve hafif sürtünmeler gözlemliyorum.Tamamen bitkisel diyet uyguluyorum ve günaşırı 25 lt su değişimi yapıyorum.Bu tanktan yavruları yakalayıp ağızdan flagly vermem pek kolay olmaz.Konunun başında 50 lt için bir tablet yazılmış,220 lt ye 4 tablet bu yavrulara versem fazla gelmezmi acaba.Yavruları toptan kaybetmemeyim.Birde sarımsak ile de takviye yapsam daha etkili olur mu yoksa ağır mı gelir?  [/QUOTE]

Erdinç abi, Flagyl'ı toz haline getirip yeme emdirip versen etkili olacağını zannediyorum, daha önceden aynı tedavide başarılı oldum.

hakangormekÇevrim Dışı

hakangormekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2009 21:39
Arkadaşlar sarmısağı ezerek suyunu yeme karıştırana kadar flagy yerine sarmısak suyunu agız yoluyla sırınga etsek  olmazmı.

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2009 21:45
Tedaviyle,önlemi karıştırmamak lazım. Sarmısağı hazırladığınız yemlerin içinde hastalığa önlem amaçlı kullanmakla,flagyl i ağızdan veya karantinada kullanmak arasında fark var. Ben sarmısağın tedavi olmadığını söyleyebilirim iç parazitte. citronx2009-03-15 15:19:08