diskus akvaryumu nasil hazirlanir?

ferdi yildizÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ferdi yildizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 09:35
Merhaba arkadaslar daha once tropheus besledigim 100*40*50 bi akvaryumum var ikolalari 1ay once cikardim suan 1cift vatoz var. Mercan kirigi ve birazda kaya bu tanktan kumu kayalari cikarsam bu suda diskus besleyebilir miyim olmazsa diskus suyunu nasil hazirlarim yardimlar icin simdiden tesekkurler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Ankara
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 12:34
Ferdi bey merhaba,

1- Tank ölçülerinize göre cama cam brüt su hacminiz 200 LT, yeterli sayılabilir, biraz daha büyük olsaymış daha iyi olurmuş.

2- Maalesef tankınızda bulunan midye kırığı kum Diskus'lar için uygun değil, eğer illa kum kullanacağım diyorsanız açık renk salınım yapmayan kum kullamanız gerekir, keza kayalarda aynı şekilde, ne tür kaya olduğunu bilmiyorum ama salınım yapamayan fosil kaya, Lav kayası gibi taşlar kullanmanız lazım.

3- Yine tavsiyem eğer yavru Diskus alacaksanız, Diskus'ları boylandırabilmek ve düzgün formda büyütebilmek amacı ile ilk başlarda kumsuz cama cam olarak beslemenizdir.

4- Cama cam olmasının faydası, sık dip çekimi, günlük veya 2 güne bir, ve aynı şekilde günlük veya 2 güne bir yapacağınız su değişiminde size büyük kolaylık sağlayacaktır, günlük veya 2 güne bir yapğacağınız su değişimi, yavru Diskus'ların gelişimi için önemlidir.

5- Diskus'lar sürü balıkları olduğu için en az 6-7 adet almanızı tavsiye ederim, daha az sayı, ör. 2-3 adet gibi, strese sebep olabilir, veya 10 adetlik bir sürü oluşturursunuz başlangıçta ve ilerleyen zamanlarda olası kayıplar ve sonra istemediğiniz Diskus olursa bir kaçını eler, 6-7 adetlik grup sayısını kormuş olursunuz.

6- Siyah gibi koyu renk arka fon kullanmayınız, strese sebep olacağından balıklar kendilerini karartacaklardır, stres barları ortaya çıkacaktır, Pigeon tabanlı Diskus'larda ise bu pigmente, yani siyah küçük noktacıklara sebep olamaktadır, keza kum içinde aynısı geçerldir, Hagen siyah kum uygun değildir, midye kırığı ise malum salınım yaptığından uygun değildir. Açık mavi renk bir fon uygun olur.

Şimdilik aklıma ilk gelenler bunlar.

Saygılarımla.

ferdi yildizÇevrim Dışı

ferdi yildizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 14:20
Tesekkurler kum mercan kirigi ama salinim yapiyorsa bosaltirim kayalarida elimde kok var anubiasla susleyip onu kullansam olur mu bide bu su icin bi fikir gerirmisiniz oturmus suyu bosaltiyim mi yoksa sade kum ve kayalari alip bu suyumu kullaniyim bi sorun olur mu

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 14:35
Ferdi bey merhaba,

1- Kökleri Anubias ve Moss'lar ile süslerseniz çok güzel olur. Ama fazla büyük boy kök kullanmayın ki gereksiz yere suyun hacminden çalmayın.

2- Benim nacizane tavsiyem komple suyu da yenilemeniz yönünde olur, neticede kumu da çıkarsanız şu anda o suyun yapısı mevcut kumdan dolayı uygun değildir diye düşünüyorum.

Kumu ve suyu boşalltıktan sonra tankı güzelce bir siler temizlersiniz tabi herhangi bir kimyasal kullanmadan.

Bu arada hazır komple tankı temizlerken dış filtreyi de temizler, yeni elyaf vs. kullanırsanız çok güzel olur.

Daha sonra suyu doldurur, 2 gün bekledikten sonra yani klor vs. uçup yok olduktan, varsa elinizde bakteri kültürü eklersiniz, kullandığınız bakteri kültürünün kullanma talimatına göre gün be gün ne kadar eklenmesi gerekiyorsa eklemeye devam edersiniz, benim tavsiyem yaklaşık en az 10 gün, dış filtre çalışır vaziyette biyolojik yapının oturmasını/oluşmasını beklemek en uygunu olur, aksi takdirde balık eklerken suyun biyolojik yapısı oturmadığı için balık kayıplarınız olabilir.

Saygılarımla.

ferdi yildizÇevrim Dışı

ferdi yildizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 15:00

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2012 15:34

Ferdi bey mesajınız boş çıkmış...

samsuncikletÇevrim Dışı

İl: Samsun
samsuncikletÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2012 14:51
Bana kalırsa suyu tamemen taze suyla değiştirin derim ve discusları almadan önce ilk başta cüce vatoz çöpcü rasbora tetra gibi balıklardan ekleyerek yaklasık 1 hafta suyun oturmasını bekleyin derim. Ayrıca peat diye bir ürün bulunmakta suyu dengeler dış filitreye koyarak ben aldım kullanım faydasını gördüm.
Kumu ince beyaz yapmanızı önerebilirim. Canlı bitkide ekleyebilirseniz tadından yenmez ama en önemlisi acele etmeden yapın derim.

Bende yeni başladım discus türüne altta link var incelemenizde fayda olabilir düşüncesindeyim. Sağlıklı balıklar.