Doğum kontrol hapı balıklara yarar mı?

Ali Can DÜLGERÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 14:07
 Arkadaşım balıklara doğum kontrol hapı atıyor. Balıklarda çok fark ediyor. Renkleri aşırı renkli ve güzel olmuşlar. Doğum kontrol hapı balığı çok çabuk renklendiriyor banada verdi fakat ben kullanmadan önce sorayım dedim. Kullansam balık için bir zararı olur mu ?
umudovski2010-04-04 16:41:03

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BaracudaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
BaracudaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 14:39
[QUOTE=emre3545] Arkadaşım balıklara doğum kontrol hapı atıyor. Balıklarda çok fark ediyor. Renkleri aşırı renkli ve güzel olmuşlar. Doğum kontrol hapı balığı çok çabuk renklendiriyor banada verdi fakat ben kullanmadan önce sorayım dedim. Kullansam balık için bir zararı olur mu ?
[/QUOTE]
Zararı Olur diye biliyorum, yavru balıkların çok çabuk renklenmeleri için bir çok üreticinin kullandığını duydum ayrıca balıkların hormonel dengesini bozarak kısırlaştırdığını da duydum ancak hiç tecrübe etmedim, doğal besinler dururken neden kullanma ihtiyacı görüyorsunuz, piyasa da bir çok kalitede yem mevcut.
Baracuda2010-04-04 14:40:33

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:02
 Kullandığım yemler zaten kaliteli ama arkadaşımın balıkların görünce ne biliyim kullanayım mı dedim zararı olmaz ise kullanacağım zaten. Zararlı bir şeyi kullanmayı ben de istemem.

1ramadanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
1ramadanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:12
Akvaryumcudan balığı doğum kontrol habıyla büyüttüğünü duydum. Bana söyledi. Hormon gibi yani.

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:15
 Peki bunun balığa zararı olur mu? Olmaz ise bu hapı balık yiyecek mi yoksa toz olarak suya mı karıştıracağız ? emre35452010-04-04 16:16:17

umudovskiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
umudovskiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:20
Piyasa bin çeşit yem var balığı büyütmek ve renklendirmek için. Merak ediyorum bunların köküne kıran mı girdi? Böyle yöntemlere başvurarak balığın hayatını riske sokmaya değer mi iki üç tane renk için? Onların sorumluluğu size ait, hayatlarından siz sorumlusunuz.

Bakın balıklar üzerindeki sahipliğinizi şöyle ölçebilirsiniz;

Motorlarını çekin, ısıtıcılarını kapatın. Ve bekleyin. Sonunda ölecekler. Ve size hiçbir şey yapamazlar. Seslerini bile duymazsınız...

Velhasıl güçlü olan sizsiniz ama bunu yanlış biçimde kullanmayın.

1ramadanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
1ramadanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:21

Hormon veya renk kuvvetlendirici kimyasal maddeler kullanılan erkek lepisteslerde ulaşılan başarı geçicidir. Bunlar bir süre sonra kendi öz renklerine dönmeye başlayacakları gibi, ulaştıkları üstün renk özelliklerini döl olarak geçirme yeteneğine de sahip değillerdir. Diğer balık türleri hakkında bi fikrim yok.

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:27
[QUOTE=umudovski]Piyasa bin çeşit yem var balığı büyütmek ve renklendirmek için. Merak ediyorum bunların köküne kıran mı girdi? Böyle yöntemlere başvurarak balığın hayatını riske sokmaya değer mi iki üç tane renk için? Onların sorumluluğu size ait, hayatlarından siz sorumlusunuz.

Bakın balıklar üzerindeki sahipliğinizi şöyle ölçebilirsiniz;

Motorlarını çekin, ısıtıcılarını kapatın. Ve bekleyin. Sonunda ölecekler. Ve size hiçbir şey yapamazlar. Seslerini bile duymazsınız...

Velhasıl güçlü olan sizsiniz ama bunu yanlış biçimde kullanmayın.
[/QUOTE]

Şu anki balıklarımı çok seviyorum. Fakat arkadaşta görünce kullanayım mı dedim kendime ama balığa zararı olacaksa bunu yapmam zaten. Ben zararı olmazsa kullanacaktım. Ama şimdi kullanmamaya karar verdim. Ayrıyetten kullandığım yemler kaliteli yemler. Balıklarımıda renklendiriyor ve hızlı bir gelişim sağlıyor.

yusuyewÇevrim Dışı

yusuyewÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:31
Güzel kardeşim böyle şeylerle kafanı yorma bence ve sana tavsiyem bu hapı kullanma.Öncelikle şunu bir düşün:doğada yaşamını sürdüren balık böyle bir şeye ihtiyaç duyuyor mu?Sen kaliteli yemlerle besle ve gerekli su değişimlerini yap bu yeterli.Balıkları hemen büyütecem diye ya da renklensin diye başka yollara başvurmamanı tavsiye ediyorum.

bilal şahinÇevrim Dışı

İl: Samsun
bilal şahinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:36

Vakit kaybı bu konu.

umudovskiÇevrim Dışı

Özel Üye
umudovskiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:40
[QUOTE=tomar]

Vakit kaybı bu konu.

[/QUOTE]

Hayır değil. Forum denilen şey bir kültürdür. Google'da bu konuda araştırma yapan bir kişi forum üyesi olmasa da bu başlığı görür ve yapmaya hazırlandığı, düşündüğü şeyin yanlışlığını anlar.

Söz uçar yazı kalıcıdır sözü forumların temel taşıdır.

Bilginize... Göz%20Kirpma

Beğenenler: [T]170053,bersekant[/T]

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:41
 Kullanmamaya karar verdim. Büyütme konusunda sorunum yok kullandığım yemler ile gayet hızlı büyüyorlar. Renkleride renkli ama ardaşımınki normalin dışına kaçmış yani. Mesela kırmızı bir balık diyelim rengi hani kıpkırmızı elmalar olur hafif ısış geldimi parlar ya aynı onun gibi olmuş ya. Ama balığa zararlı ise kullanmamakta fayda var sözde bunu balıklar için yapacaktım. Balık rengi için balığın sağlığınıda bozamam ya. emre35452010-04-04 16:47:22

bahtiyarÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
bahtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:47
Balıkların renklenmesi için bazı kötü niyetli üreticilerin hap kullandıkları doğru, ama bu hap doğum kontrol hapı değil benim bildiğim testestoron hapıdır.  Bu hapı balıklarınıza verdiğiniz zaman renklenir ama metebolizmada yaptığı değişiklik yüzünden tüm balıklarınız erkek olur ve zamanla ölür. Bu tür katkılara hiç yeltenmeyin bence. Balıklarınızın renklenmesini istiyorsanız sık su değişimi, kaliteli yemler  ve  doğal ortamlarına yakın akvaryumlar dizayn edin.

+1: [T]170173,AKSOY35[/T]

Evren OltacıÇevrim Dışı

Özel Üye
Evren OltacıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 16:58
Bencede doğal yöntemlerle kaliteli yemlerle beslemek en mantıklısı...
KaPTaN2010-04-04 21:03:43