EBJD BGJD JD ?

kaansener03Çevrimiçi

İl: Istanbul
kaansener03Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 11:59
Bunların farkları nedir arkadaşlar ?  BGJD açık adı nedir ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

curseknyÇevrim Dışı

İl: Konya
curseknyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 12:08
Ebjd =electic blue jack dempsey
jd = jack dempsey ama 
bgjd i bilmiyorum.

yurdakulfiratÇevrim Dışı

İl: Ankara
yurdakulfiratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 12:12
Blue Gene Jack damsey bildiğim kadarıyla

kaansener03Çevrimiçi

kaansener03Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 12:16
Blue Gene Jack damsey ile  electrıc blue jack dempsey nasıl ayırt edicez aynılar 

Koray BalcıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Batman
Koray BalcıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 12:22
BGJD biraz daha koyu renklere sahip ama renk kombinasyonu olarak JD'den daha iyi, EBJD'ye yakın. EBJD ise daha açık ve daha belirgin, renk kombinasyonu açısından görseli daha iyi olan grade'i daha yüksek bir balık. Tam bir bilimsel açıklama olmamakla birlikte benim kendi gözlemim bu.

kaansener03Çevrimiçi

kaansener03Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 12:35
http://www.akvaryum.com/forum/jack_dempsey_ciftim_k602276.asp  Bu benim eski tankım. Acaba BGJD mi bunlar ?

ramses77Çevrim Dışı

ramses77Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 13:02
[QUOTE=kaansener03]http://www.akvaryum.com/forum/jack_dempsey_ciftim_k602276.asp  Bu benim eski tankım. Acaba BGJD mi bunlar ?[/QUOTE]
Gördüğüm kadarıyla erkek olan BGJD ama dişi olan normal JD.. Fotolar çok kaliteli değil ama öyle..Bende 4 tane büyük BGJD var, bana EBJD'den daha güzel geliyor.. EBJD olanlar çok açık mavi ve vücudunun çoğu o açık mavi olduğu için sığ duruyorlar gibi, tabi kırmalardan bahsetmiyorum. Normal JD'ler de çok boz kalıyor ama BGJD'ler tam arası hem kahverengi tonlarında hem de aradaki mavi pullar daha belirgin daha koyu ve kendini net ve güzel şekilde gösteriyor. Green terror'leri de benzer nedenlerden dolayı seviyorum.Sağlıklı balıklar.

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 22:24
BGJD de EB geni normal baskın genle allel olduğu için etkisini göstermez dolayısıyla JD den görsel bir farkı olmaz. Bildiğim kadarıyla EBJD gibi sağlık sorunları da yok.

[QUOTE=Really]BGJD de EB geni normal baskın genle allel olduğu için etkisini göstermez dolayısıyla JD den görsel bir farkı olmaz. Bildiğim kadarıyla EBJD gibi sağlık sorunları da yok.[/QUOTE]

Ek olarak EBJD ye ilgi duyanların normal JD ye bir şans vermelerini öneririm. Bana göre çok daha güzel ve EBJD lerdeki gibi desensiz renk karmaşası yok. Sağlık sorunu da yok. Aşağıdaki balığı bizzat görmüş biri olarak söylüyorum.

kaansener03Çevrimiçi

kaansener03Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 23:17
Gerçekten çok hoş. JD lerimin yanına EBJD eklemekten vazgeçtim şahsen

ramses77Çevrim Dışı

ramses77Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 23:24
[QUOTE=Really]BGJD de EB geni normal baskın genle allel olduğu için etkisini göstermez dolayısıyla JD den görsel bir farkı olmaz. Bildiğim kadarıyla EBJD gibi sağlık sorunları da yok.

[QUOTE=Really]BGJD de EB geni normal baskın genle allel olduğu için etkisini göstermez dolayısıyla JD den görsel bir farkı olmaz. Bildiğim kadarıyla EBJD gibi sağlık sorunları da yok.[/QUOTE]

Ek olarak EBJD ye ilgi duyanların normal JD ye bir şans vermelerini öneririm. Bana göre çok daha güzel ve EBJD lerdeki gibi desensiz renk karmaşası yok. Sağlık sorunu da yok. Aşağıdaki balığı bizzat görmüş biri olarak söylüyorum.

[/QUOTE]
Tamamen katılıyorum Umut, bu balık çok güzel ve formda tabi fotoları da profesyonel çekilmiş. Bendekiler de buna benzer yeni geçti elime tabi bu kadar güzel değiller ama çok kötü ve küçük bir tanktan kurtardım balıkları zamanla bambaşka olacaklar geldiklerinden bu yana çok değiştiler. Önyargılıydım gt bakarım diyordum şimdi kökeni senden olma Rainbowlarımın yavrularını büyüttüm damızlık yaptım onların içinde gt ve bgjd'ler geziyor eşim çok beğendi tankta tutmaya karar verdim. Gayet uysal bendekiler birisi ilişmedikçe yok gibiler ama rahatsız eden olursa hemen görünüveriyorlar :)

TosbishÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Adiyaman
TosbishÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2012 06:05
EBJD = Electric Blue Jack Dempsey
BGJD = Blue Gene Jack Dempsey
JD     = Jack Dempsey

JD üzerinde çok az mavi pul olandır. hatta bence sadece yüzünde oluyor mavi noktalar

BGJD üzerinde çoğu mavi puldur. Yavruları başta siyah çizgili, üzerinde bir siyah nokta bulunur sonradan yavaş yavaş mavi pullar gelir

EBJD üzerindeki bütün pullar mavidir. Yavruları elektrik mavi rengini ilk başta alırlar sonradan bu mavi renk daha da açılır ve çok şahane bir maviye dönüşür

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2012 16:54
"Electirc Blue" Jack Dampsey türü içerisindeki genetik bir kavramdır. Doğada çok az rastlanır. Ayrı bir tür değildir. Sadece Electric Blue geni ağır basan canlılarda görseli değiştirecek kadar mavi yapan bir gendir. Çok parlak ve açık renk olduğundan dolayı doğada hayatta kalma şansı azdır. Ancak akvaryum sektöründe yavruları ayrı tanklarda büyütüldüğü ve küçük çağlarda bile parlak renkleri sayesinde av olmaktan kurtulduğu için yaygınlaşmıştır.
Blue Genli Jack dampsey ise kanında Electic Blue geni barındıran Jack dampseyllere denilir. Bunların yavrularından bir kısmı Electric Blue görünümünde çıkar. BGJD leri JD lerden ayıran temel bir özellik yoktur. Sadece daha parlak pullara sahip olabilirler. Bu parlaklık balığın kendi türü içerisindeki grade(seviye-kalite)si ile ölçülür. EBJD daha yapay bir görünüme sahiptir. Ancak JD yada BGJD daha doğal bir görüntü sergiler. Ancak bu aşamada kalite değil tamamen kişisel zevkler devreye girer. Hobicinin gözüne hangisi güzel görünürse onu besleyebilir. Diğer farkları EBJD az olduğu için daha popülerdir, daha pahalıdır, ancak yapı itibarı ile daha da hassas ve yumuşak huyludur. Yetersiz hacimlerde EBJD erkeği JD erkeğine karşı koyamaz.

kaansener03Çevrimiçi

kaansener03Çevrimiçi
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2012 23:20
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Umut Bey.

elansirÇevrim Dışı

elansirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2012 18:24
Kaan Bey öncelikle kaybettiğiniz Jack Dempsey'ler için çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Ben de bir ay önce 250 lt'lik bir tanka 10 adet yavru(2 cm civarı) Jack Dempsey aldım. Obur yavrularım şu anda 4 cm civarında. Sormak istediğim şey JD'ler ne boyda erişkinliğe ulaşıyor ve çiftleşmeye başlıyorlar? Malum eş tutan çift dışındakileri tanktan uzaklaştırmak gerek.